ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/05/14 11:38:00
سرویس صحن
رییس مجلس در پاسخ به تذکر اعلمی:

شورای نگهبان عضویت در این شورا را شغل نمی‌داند

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر اعلمی که آیا کسی که عضو شورای نگهبان است می‌تواند وزیر دادگستری باشد یا خیر؟ گفت: شورای نگهبان عضویت در این شورا را شغل نمی‌داند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه با استناد به مواد 17، 23، 193 و 195 آیین نامه داخلی و اصل 88 قانون اساسی اظهار داشت: براساس اصل 88 قانون اساسی می‌گوید هر یک از نمایندگان می‌توانند از وزیر در مورد وظایف آنها سوال کند و وزیر موظف است در مجلس برای پاسخگویی حاضر شود.

وی افزود: من سوالی را در ارتباط با چند پیشگی وزیر محترم دادگستری در سال گذشته مطرح کردم، تشخیص هیات رئیسه این بود که این سوال منطبق بر قانون است و اگر بپذیریم هیات رئیسه حق ممیزی هم دارد، ارجاع این سوال به کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون قضایی و رسیدگی به آن حاکی از آن است که تمام مراحل قانونی طی شده‌ اما متاسفانه به دلیل قانع نشدن من علیرغم اینکه چند بار خدمت جنابعالی مراجعه کردم و کتبا پیگیری کردم که این حق قانونی ما به نوعی ادا شود متاسفانه تا به امروز نسبت به اعلام وصول سوال از وزیر دادگستری اجتناب شده است.

اعلمی تصریح کرد: حضرتعالی مستحضرید که در هیچ جای قانون اساسی حق ممیزی به هیات رئیسه داده نشده و این قانون به اندازه کافی صراحت دارد و نیازمند تفسیر نیست. اما متاسفانه تا به امروز عمل نشده و این حق نمایندگان است که اگر این ابزار هم از نمایندگان سلب شود طبیعی است که مجلس روز به روز بیش از گذشته تضعیف خواهد شد.

نماینده تبریز ادامه داد: در همین راستا ما از شورای نگهبان درخواست استفسار کردیم اما علیرغم اینکه شش ماه از نگارش این استفساریه می‌گذرد تا به امروز من جوابی دریافت نکرده‌ام و انتظار دارم این موضوع پیگیری شود و در دستور کار قرار گیرد.

حدادعادل در پاسخ به تذکر اعلمی تصریح کرد: آقای اعلمی یک بحث حقوقی را مطرح می‌کنند و این اشکال برایشان بوجود آمده که آیا کسی که عضو شورای نگهبان است می‌تواند وزیر دادگستری باشد یا خیر؟ اینجا چند مساله است.:یکی اینکه این جزو وظایف وزیر دادگستری نیست که بیاید اینجا در مورد این مساله توضیح دهد. وظایف وزیر دادگستری مشخص است.

وی افزود: وزیر دادگستری می‌گوید که این جزو وظایف من نیست و وظایف من مشخص است و در کمیسیون هم حاضر شده و همین توضیح را داده است.

رئیس مجلس گفت: اینکه آقای اعلمی می‌گویند هیات رئیسه حق ممیزی ندارد، این کلمه ممیزی که ترجمه سانسور است در شان ایشان و هیات رئیسه نیست. هیات رئیسه انطباق امور مجلس بر قانون و آیین نامه داخلی را باید تشخیص دهد و این جزو وظایف هیات رئیسه است و طبق آن عمل می‌کند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: ما از شورای نگهبان سوال کردیم و علاوه بر اینکه سوال جنابعالی را به شورای نگهبان فرستادیم، خود من هم جداگانه سوال کردم و شورای نگهبان در پاسخی که دادند دو شغله بودن را تایید نکرده است.

وی افزود: مفسر قانون اساسی شورای نگهبان است و ما از شورای نگهبان پرسید‌ه‌ایم که آیا عضویت در شورای نگهبان شغل محسوب می‌شود یا خیر و شورای نگهبان هم این موضوع را تایید نکرده است.

حدادعادل تصریح کرد: کاری که شما می‌توانید در مجلس انجام دهید این است که یک طرحی بدهید و اگر مجلس بر آن رای داد، عضویت در شورای نگهبان را شغل محسوب کنید. این طرح به شورای نگهبان می‌رود و شورای نگهبان ناچار است یا صریحا آن را تایید یا رد کند، بنابراین موضوع بصورت شفاف صراحت پیدا می‌کند.

وی افزود: ما از این جهت این موضوع را در دستور قرار ندادیم که در واقع جزو وظایف دادگستری نمی‌دانستیم.

رئیس مجلس گفت: جالب توجه است که هم انتخاب وزیر دادگستری به این سمت و هم انتخاب ایشان به عنوان حقوقدان شورای نگهبان با رای مجلس بوده است و شما هم در مجلس بحث می‌کنید همین مجلس با علم به اینکه آقای الهام عضو حقوقدان شورای نگهبان بوده‌اند ایشان را به عنوان وزیر دادگستری انتخاب کرده است. بنابراین این هم یک پاسخ تلویحی از جانب مجلس به شماست.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet