حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 11:57:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده خرمشهر:

سهم ایران از 50 میلیارد دلار واردات عراق، تنها سه میلیارد دلار است

**نماینده مردم خرمشهر در مجلس با تاکید بر حضور جدی‌تری کشورمان در بازار عراق گفت: بیشترین مشکل در این زمینه به عدم هماهنگی دستگاه‌های مرتبط به بخش صادرات مربوط است.

مصطفی مطورزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: دستگاه‌های مرتبط در زمینه ترابری، گمرک، مسائل انتظامی و گذرنامه، وزارت بازرگانی و اتاق بازرگانی و دستگاه‌های تولید کننده اقلام صادراتی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی به مسئله حضور در بازار عراق به خوبی نپرداخته‌اند.

وی عامل دیگر در کمرنگ بودن حضور ایران در این بازار را مشکلات موجود در عراق دانست و افزود: مواردی همچون « فعال شدن سیستم بانکی در عراق»،« انجام مبادلات مالی از طریق بانک‌ها و تضمین بیشتر به صادرکنندگان از نظر دریافت وجوه ناشی از صادرات کالا» از مسائلی است که باید حل شود تا حضور موثرتری در عراق داشته باشیم.

نماینده مردم خرمشهر در خانه ملت، کشورهای چین، ترکیه، امارات متحده عربی و اردن را دارای سهم عمده در بازار عراق عنوان و بیان کرد: باید با این برنامه پیش برویم که بازار عراق یک بازار هدف مهم و اساسی برای کشور است و از نظر مسائل اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگی و دینی مزیت بیشتری نسبت به دیگر کشورها برای حضور در بازار عراق داریم.

مطورزاده با اشاره به وجود مرز آبی و مرز زمینی بیش از هزار کیلومتر با کشور عراق و سهولت صادرات کالا از بندری همچون بندر خرمشهر به بندر بصره تصریح کرد: باید در پروژه‌های کشور عراق حضور بیشتری پیدا کنیم که لازمه آن پیگیری جدی‌تر مسائل باقیمانده از عدم اجرای موافقت نامه 1975 بین ایران وعراق توسط دولت و به ویژه دستگاه دیپلماسی کشور است.

وی افزود: این موارد شامل مساله« لایروبی اروند»، « علامت گذاری مرزها»، « ارتباط ریلی ایران به عراق» و «حضور بیمه و بانک‌های کشور در کشور عراق» می‌باشد؛ در واقع مجموعه‌ای از اقدامات لازم است تا بتوانیم از بازار پرمصرف، غنی، پایدار و ماندگار عراق استفاده کنیم.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر وزارت راه و ترابری راه آهن ایران را تا نقطه صفر مرزی در مرز شلمچه رسانده که باید این حلقه به ایستگاه بصره متصل شود تا بتواند کل کشور را از طریق ریلی به عراق متصل کرده و ارتباطات تسهیل یابد.

مطورزاده خاطرنشان کرد: البته تولیدکنندگان هم به این نکته دقت کنند که صادرات یک پروسه دایمی است و نباید با یک مورد صادارت کالا و اتفاق نامناسبی که در بعضی موارد به علل عدم کیفیت مناسب کالاهای صادراتی، قیمت و یا عدم رعایت اصول استاندارد و بهداشت می‌افتد، این عرصه را رها کنند؛ به تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور توصیه می‌کنم بیشتر به فکر منافع ملی باشند تا منافع موردی و زودگذر.

وی تاکید کرد: سهم ایران از حجم بیش از 50 میلیارد دلاری واردات کشور عراق تنها سه میلیارد دلار می‌باشد.

نماینده مردم خرمشهر در خانه ملت با بیان این‌که دنیای امروز یک دنیای کاملا رقابتی در بخش صادرات و حضور در بازارهای جهانی است، افزود: امروز صادرات یک استراتژی بسیار مهم و اساسی برای کشور است و همه دستگاه‌ها باید به صورت فرابخشی به این مسئله نگاه کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet