شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/07/10 13:49:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده کرمانشاه در مجلس:

ایران نقش فعال‌تری در مهار گرد و غبار منطقه داشته باشد

**نماینده مردم کرمانشاه در مجلس، با اشاره به دومین اجلاس منطقه‌ای محیط زیست گفت: ما و مردم امیدواریم همکاری و تصمیمات کشورهای منطقه عملی شود و فقط در حد شعار و کاغذ باقی نماند.

"صمد فدایی" به عنوان نماینده مردم کرمانشاه که در اجلاس منطقه‌ای محیط زیست درباره مساله گرد و غبار حضور داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: متاسفانه ایران در مسیر باد کشورهای دارای بیابان‌های با وسعت زیاد قرار گرفته است، به همین دلیل عمده گرد و غبارها به کشور ما برمی‌گردد.

وی به نقش سازمان محیط زیست در این‌باره اشاره کرد و افزود: این سازمان باید نقش فعال‌تری را نسبت به سایر کشورها داشته باشد و هماهنگی‌های لازم برای عملی کردن تصمیمات میان کشورها را انجام دهد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورا ی اسلامی، با بیان اینکه علاوه بر ایران، کشورهای عراق، سوریه، ترکیه و  اردن نیز حضور داشتند، گفت: این اجلاس سه روزه با موضوع همکاری و تعامل منطقه‌ای به منظورکاهش و هشدار برای مبارزه با گرد و غبار از راه تثبیت شن و پوشش گیاهی برگزار شد.

فدایی با تاکید براینکه این اجلاس در راستای عملی کردن برنامه‎های جلسه سال جاری، برگزار شد، افزود: مهم‌ترین وظیفه اجلاس منطقه‌ای محیط زیست عملی کردن برنامه‌ها و تصمیمات در رابطه با پدیده گرد و غبار است که در این جلسه نیز تصمیماتی از سوی وزرای محیط زیست کشورهای شرکت‌کننده گرفته شد.

وی در تشریح تصمیمات گرفته شده در این اجلاس گفت: تاسیس دبیرخانه و انتخاب دبیرکل به منظور هماهنگی کشورها، تاسیس شبکه ایستگاهی هواشناسی، شناخت نقاط و مناطق دارای گرد و غبار و تثبیت خاک و ماسه‌های روان در بیابان‌های کشورهای منطقه، گسترش پوشش گیاهی  و تبادل کارشناسان و تجارب، نمونه‌های مورد توجه از تصمیماتی بود که گرفته شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، افزود: خانم "نرمین حسن عثمان" وزیر محیط زیست عراق توافق کرد که طی یک برنامه پنج‌ساله، پنج میلیون هکتار از بیابان‌های عراق به وسیله مازود سبز و پوشش گیاهی پوشش داده شود. محمدی زاده رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز قول همکاری‌های فنی و پشتیبانی با کشورهای منطقه از جمله عراق را داد.

فدایی به حضور نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در این اجلاس اشاره کرد و گفت: سازمان‌های UNAP , UNDP  به عنوان سازمان‌های مرتبط با محیط زیست حضور داشتند  و آمادگی سازمان ملل متحد را برای مبارزه با پدیده گرد و غبار اعلام کردند.

وی ادامه داد: متاسفانه خشکسالی‌های 2 سال اخیر منطقه غرب را که عمدتا خوزستان، ایلام، کرمانشاه و بخش‌هایی از کردستان است را با معضل گرد و غبار که با غلظت بالا و ذرات ریزی نیز هستند، را با بیماری‌های چشمی و پوستی مواجه کرده است؛ به طوری که دامنه دید را بسیار کاهش می‌دهد.

 دومین اجلاس منطقه‌ای محیط زیست سوم تا هفتم مهرماه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد؛ که فدایی به عنوان نماینده یکی از استان‌های درگیر با مسئله گرد و غبار در آن حضور داشت. نخستین جلسه منطقه‌ای محیط زیست، اردیبهشت ماه سال جاری در آنکارا برگزار شد که توافقات سند اول برنامه منطقه‌ای در آن به امضا رسید.

  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet