حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 15:13:00
سرویس سیاسی
نماینده کرمان خواستار شد؛

تصویب قوانین روشن برای مهاجران افغانی

**نماینده کرمان و راور با اشاره به حضور پرتعداد افاغنه در کشور،خصوصاً استان کرمان گفت:در مورد مهاجرت افاغنه به ایران، نیازمند قوانین ثابت و مشخص هستیم تا راهبرد ما را در این زمینه روشن کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،" محمدعلی کریمی" نماینده کرمان و راور در گفت وگو با هفته نامه نگارستان گفت:بیشتر مراجعات مردمی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مربوط به حوزه اجرایی کشور است و با وجود اینکه نمایندگان وظیفه پیگیری دارند اما دستگاه‌های اجرایی باید این کارها را انجام دهند، حجم این مراجعات آنقدر زیاد است که نمایندگان را از وظیفه قانونگذاری خود بازمی‌دارد.

وی با تأکید بر اینکه اهمیت بعد نظارتی مجلس کمتر از قانونگذاری نیست و تذکر، سؤال، تحقیق و تفحص و استیضاح ابزار مناسبی برای تحقق این وظیفه هستند اظهار داشت: تنها چند درصد تذکرات و سؤالات درباره وظیفه نظارتی نمایندگان در مورد اجرای قوانین است و بیشتر استفاده از این ابزار به بیان مشکلات اجرایی حوزه‌های انتخابیه محدود شده است.

کریمی با ذکر این مطلب که به این سبک و سیاق تذکر و سؤال اعتراض دارم گفت: برای هر چیز کوچک و کم بهایی نباید سؤال کرد و تذکر داد و نمایندگان باید مسائل مهم و کلان را مورد توجه قرار دهند.

وی در مورد سفر استانی رئیس‌جمهور به استان کرمان نیز گفت: بنا به گزارش دستگاه‌های اجرایی 80 درصد مصوبات سفر استانی محقق شده است اما با بررسی‌هایی که انجام شده، تلقی ما خیلی کمتر از این رقمی است که اعلام شده و این موضوع را با استاندار کرمان در میان گذاشته‌ایم تا پیگیری شود.

وی تأکید کرد که «سطح» بسیاری از مصوبات استانی پایین‌تر از آن است که مصوبه هیأت دولت قلمداد شوند.

کریمی در مورد وضعیت اقتصادی کشور ادامه داد: «در عرصه اقتصادی، امروز با یک رکود در کنار تورم افسار گسیخته مواجه هستیم.

وی در مورد طرح بنگاه‌های زودبازده نیز گفت: در این مورد قضاوت‌های متفاوتی شده است ولی قضاوت شخص من این است که این طرح با وجود انحراف 40درصدی که داشته است با توجه به ماهیت آن موفق بوده است ضمن این که استان کرمان از نظر وزارت کار جزو استان‌های ناموفق در اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده بوده است.

این نماینده مجلس با اشاره به حضور پرتعداد افاغنه در کشور و خصوصاً استان کرمان نیز گفت: «در کشور ما سیاست‌های متفاوتی در برخورد با افاغنه و کشور افغانستان خصوصاً در بحث مهاجرت اعمال می‌شود و متأسفانه سیاست روشنی در این زمینه وجود ندارد».

کریمی تأکید کرد در این مورد نیاز به قوانینی ثابت و مشخص داریم که راهبرد ما را در این زمینه روشن کند.

وی همچنین با تکذیب این موضوع که پسته ایران و استان کرمان از سوی کشورهای خارجی خریداری نشده است تصریح کرد: مسئله اساسی در مورد پسته این است که به دلیل سرمازدگی و خشکسالی پسته قابل توجهی خصوصاً در استان کرمان تولید نشده است.

کریمی در مورد وضعیت آلوده‌کنندگی کارخانه تولید مواد آزبستی در جوار شهر کرمان نیز گفت: زمانی که این کارخانه تأسیس می‌شد دیدگاه‌ها متضاد بود و هم اعتقاد به سرطان‌زا بودن کارخانه بود هم به غیر سرطان‌زا بودن آن، که اکنون نیز این نظرات وجود دارد اما در این زمینه باید تعیین تکلیف شود تا مردم در این مورد به آرامش خاطر برسند و این مورد را پیگیری خواهم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet