خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/07/10 16:05:00
سرویس اقتصادی

ضرورت ایجاد صنایع با توجه به ظرفیت‌های موجود در منطقه

**ابوالقاسم رحمانی، نماینده مردم اقلید در یادداشتی در روزنامه خبر جنوب بر ضرورت ایجاد صنایع با توجه به ظرفیت‌های موجود در منطقه تاکید کرد.

 استان فارس همواره به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی ایران مطرح بوده است و ما شاهد رونق کشاورزی در این استان بوده‌ایم اما خشکسالی‌های اخیر نشان داد که استان فارس تا چه حد دربرابر چنین حوادثی آسیب‌پذیر است. نبود بسترهای لازم برای مقابله با این بحران و کمبود سدهای مورد نیاز موجب شد کشاورزان فارس آسیب‌های جدی ببینند و حتی با بحران روبه رو شوند.

 این خشکسالی نشان داد استان فارس نیازمند صنایع پایدار نیز هست، صنایعی که می‌تواند نه تنها ایجاد اشتغال کنند، بلکه استان را از وابستگی به کشاورزی صرف خارج ساخته و زمینه‌های لازم را برای رشد و توسعه بیشتر آن ایجاد کنند.

در سفرهای هیأت دولت به استان فارس طرح‌های بسیاری به تصویب رسیدو قرارشد شهرک‌های صنعتی گوناگونی در استان ایجاد شوند.

 این امر البته مثبت و قابل تقدیر است اما نکته‌ای که ضرورت دارد به صورت جدی‌تر به آن پرداخته شود، همخوانی این صنایع و کارخانه‌ها با ظرفیت‌های استانی برای بالا بردن و افزایش این استان‌هاست.

به عنوان مثال منطقه اقلید به کشت چغندر قند شهره است. تولید این محصول به طور متوسط در سال حدود 540 هزار تن است که کشاورزان مجبورند برای فروش این محصول آن را حتی تا کارخانه تولید شکر بیرجند انتقال دهند. قطعاً احداث کارخانه قند در این منطقه علاوه بر پوشش اهدافی که با وجود احداث صنایع مد نظر است مانند اشتغال و توسعه، می‌تواند انگیزه‌ای مضاعف نیز برای کشاورزان باشد تا کشت چغندر را جدی‌تر بگیرند. در واقع با این نگاه ما هم به توسعه صنعت کمک کردیم و هم به توسعه کشاورزی و در هر دو حوزه توانسته‌ایم ایجاد اشتغال کنیم.

این مسئله در سراسر استان فارس صدق می‌کند و توجه به این امر می‌تواند زمینه ساز شکوفایی سریع‌تر و ماندگارتر را ایجاد کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet