شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/07/11 08:58:00
سرویس صحن
لاریجانی:

مکتب امام صادق(ع) زمینه‌ساز غنای فقه و پویایی تفکر شد

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دعوت امام صادق (ع) از پیروان به جهاد علمی، پویایی حوزه‌های علمیه و تفکر در عرصه‌های مختلف را موجب شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در ابتدای جلسه علنی روز یک‌شنبه 11 مهر ماه در سخنان پیش از دستور خود ضمن تسلیت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)، گفت: قرن دوم هجری برای اسلام، جامعه اسلامی قرنی پر از تلاطم و تحول بود. بنی امیه عامل کج اندیشی و فتنه برای جهان اسلام دوره افول و سقوط خود را می‌گذرانند و بنی عباس که بنی امیه نقاب دار بودند به حکومت چنگ زدند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی افزود: امام صادق (ع) درست در عصر سقوط بنی امیه و ظهور بنی عباس زمام امور شریعت را به دست گرفتند. در این زمانه شاهد ورود افکار متنوع و متضاد در حوزه تفکر اسلامی از زنادقه گرفته تا جبریون و اصحاب رای و افکار فلاسفه هستیم.

وی با بیان اینکه ژرف اندیشی و دورنگری امام باعث گردید تا دوستداران اهل بیت را به جهاد علمی دعوت نماید، اظهرا داشت: وی فرصت را برای غنا بخشیدن به فقاهت اسلامی غنیمت شمرد و در این حرکت عظیم از علم‌آموزی بیش از 48 هزار شاگرد و شرکت جستن حضوربسیاری از بزرگان مذاهب مختلف در مکتب ایشان خبر داده‌اند.

وی ادامه داد: ابوحنیفه می گوید کسی را داناتر و فقیه تر از جعفرابن محمد ندیده ام. مالک می گوید در علم و عبادت و پارسایی کسی را از جعفرابن محمد بالاتر ندیده ام و ابن شهر آشوب می گوید دانش هایی که از امام صادق نقل شده از کس دیگر نقل نشده است و این حرکت علمی آنقدر در علوم اسلامی گسترده بود که باعث تالیفات متنوع در فقه و حدیث گردید به طوری که 400 تن از علما، 4000 اثر از احادیث امام را تدوین کردند و تالیفات آنها به اصول 400 دانه مشهور شد.

لاریجانی تاکید کرد: همین سرمایه ارزشمند عامل پویایی حوزه‌های علمیه و تفکر در عرصه‌های مختلف گردید. با این پشتوانه امام فرمود: هر گاه خداوند به بنده ای اراده ضمیر فرماید او را در دین دانشمند می کند و فرمود قلب انسان حرم الهی است، در حرم الهی غیر خدا را سکنا مده.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet