روز مجلس
1387/03/04 16:05:00
سرویس صحن

اظهارنظر شورای نگهبان در مورد 22 مصوبه ارسالی از سوی مجلس

بیست و سه مصوبه ارسالی از سوی مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شد و شورا نظر خود را در این رابطه اعلام کرد.

عباسعلی کدخدایی در نشست مطبوعاتی امروز در رابطه با طرح الحاق یک تبصره به قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل اظهار داشت: در جلسه‌ گذشته اعلام شد که دو ایراد نسبت به این طرح وجود دارد. نخست ایراد اصل ‌٩١ و اصل ‌١٤١ و دیگری ابهام در مورد وظایف آموزشی که مجلس شورای اسلامی ابهام مذکور را برطرف کرده اما نسبت به سایر موارد، اصلاحی به عمل نیاورد. بنابراین ایراد اصل ‌٩١ و اصل ‌١٤١ کماکان به قوت خود باقی است.

لایحه شمول قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور مصوب ‌١٣٦٧ بر جانبازان و آزادگان انقلاب و جنگ تحمیلی و معلولان عادی نیروهای نظامی و انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، لایحه استفساریه بند (‌٤) ماده (‌١٧) قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مصوب ‌١٣٦٧ ، طرح استفساریه اجرای تعرفه آموزشی در محاسبه آب و بیمارستان‌های آموزشی و درمانی در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

از دیگر مصوبات مورد بررسی در شورای نگهبان لایحه توسعه و حمایت از صنایع دریایی، طرح اصلاح ماده (‌١٤) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب ‌١٣٨٣ ، لایحه تسری قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور به بنیاد شهید و امور ایثارگران، لایحه تغییر نام سازمان بنادر و کشتیرانی به سازمان بنادر و دریانوردی است که پس از بحث و بررسی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

هم چنین لایحه الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی در خصوص نحوه نظارت بر مجرمان سابقه دار، لایحه اعطای تسهیلات بهسازی و بازسازی مسکن روستایی به روستاهایی که به شهر تبدیل می‌شوند و اصلاحیه اساسنامه شرکت مادر تخصصی قطار شهری کشور نیز در جلسات اخیر شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه اصلاح سن فرزندان ذکور مشمولان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها در برخورداری از خدمات درمانی از دیگر مصوبات مجلس شورای اسلامی بود که در جلسه ‌٢٥ اردیبهشت ماه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با اصل ‌٧٥ قانون اساسی شناخته شد.

لایحه موافقتنامه سرویس‌های حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی مصوب جلسه مورخ یازدهم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ‌١٨/٢/١٣٨٧ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

تذکر:

در مقدمه و ماده (‌١) موافقتنامه تاریخ حسب مورد براساس روز، ماه و سال هجری شمسی تصحیح شود.

هم چنین لایحه تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور نیز که با اصلاحاتی در جلسه ‌١٨ فروردین سال ‌٨٧ وفق اصل ‌٨٥ قانون اساسی به تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رسیده است در جلسه مورخ ‌٢٥/٢/١٣٨٧ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر شورا بشرح زیر اعلام می‌شود:

‌١-ایراد بندهای (‌٣) و (‌١٠) قبلی شورا در مورد اشکال اصلی اصل ‌٨٥ قانون اساسی کماکان به قوت خود باقی است چرا که وظیفه تقنینی را به قوه مجریه داده است.

‌٢- ایراد بند(‌١٢) قبلی شورا علی رغم اصلاح به عمل آمده کماکان به قوت خود باقی است.

لایحه موافقتنامه معاضدت حقوقی در امور مدنی و کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر شورا به شرح زیر اعلام می شود:

همانگونه که در موافقتنامه‌های مشابه دیگر اظهارنظر شده است این لایحه از این جهت که اطلاق بعضی از مواد آن اعمال مقررات غیر منطبق با موازین شرعی دولت طرف متعاهد را لازم الاجرا دانسته و نیز مواد متعددی از جمله: بندهای (‌١) و (‌٢) ماده (‌١١) بند (‌١) ماده (‌١٣) بند (‌٢) ماده (‌٢٠) و ... مستلزم تایید صحت قوانین و صحت آیین دادرسی قوه قضاییه بلاروس و نیز ارجاع کارهای قضایی به دادگاه های کشور طرف متعاهد است که خود موجب اثر دادن بر احکامی است که در آن دادگاه‌ها ولو برخلاف ضوابط اسلامی صادر می‌شود خلاف موازین شرع شناخته شد.

از دیگر مصوبات ارسالی از سوی مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان لایحه الحاق یک تبصره به ماده ‌٨٠ از قانون تامین اجتماعی مصوب سال ‌٥٤ و ماده ‌١٥٣ قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران سال ‌٦٦ و هم چنین ماده ‌١٧١ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران مصوب ‌١٣٧٠ ، لایحه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است که پس از بحث و بررسی عدم مغایرت آنها با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

لایحه وصول مطالبات معوق جمهوری اسلامی از کشورهای سودان، تانزانیا، نیکاراگوئه ، اردن و کره شمالی نیز در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای شورا این لایحه را مغایر با اصل ‌٦٠ قانون اساسی تشخیص دادند.

هم چنین اعضای شورا لایحه الحاق یک تبصره به ماده‌١٤ قانون مقررات صادرات و واردات مصوب ‌٧٢ را مغایر با اصل ‌٨٥ قانون اساسی تشخیص دادند.

لایحه تصویب احکام و مصوبات بیست و سومین کنگره پست جهانی نیز در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براساس اظهارات سخنگوی این شورا اگر چه این لایحه از نظر محتوایی اشکال خاصی نداشت اما با توجه به کاربرد الفاظ غیر فارسی مغایر با اصل ‌١٥ قانون اساسی تشخیص داده و جهت اصلاح به مجلس عودت داده شد.

هم چنین دو اساسنامه شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی مناطق ‌١ الی ‌١١ و شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و عدم مغایرتشان با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet