شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/07/11 14:01:00
سرویس صحن
عباسی در پاسخ به سوال ثروتی مبنی بر میزان رشد تعاونی‌ها در برنامه چهارم توسعه؛

71 هزار تعاونی در طول برنامه چهارم تشکیل شده است

**محمد عباسی وزیر تعاون در پاسخ به سوال ملی موسی الرضا ثروتی و نصرالله کمالیان درخصوص میزان رشد تعاونی‌ها در برنامه چهارم توسعه، گفت: در طول برنامه چهارم ۷۱ هزار تعاونی تشکیل شده است که در مقایسه با برنامه سوم توسعه رشد ۲ برابری داشته است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد عباسی" وزیر تعاون امروز (11 مهر) برای پاسخ به سوال ملی "موسی الرضا ثروتی" بجنورد،جاجرم،مانه و سملقان و "نصرالله کمالیان" نماینده قوچان و فاروج در خصوص دلایل عدم موفقیت وزارت تعاون در رشد بخش تعاون در اقتصاد و عدم اجراء و تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و برنامه چهارم توسعه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی حاضر شد.

محمد عباسی در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوال این نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در کل برنامه چهارم یک بند در ماده 102 به عنوان تکلیف وزارت تعاون آمده که دولت را مکلف می کند سند توسعه بخش تعاون را آماده و به مجلس ارائه کند.

وی با بیان این که دولت مکلف می شود تا سال 83 این کار را انجام دهد گفت: این امر تا سال 83 صورت نگرفته و بنده که سال 85 به این وزارتخانه آمدم سند را آماده و به دولت تحویل دادم و دولت تشخیص داد با توجه به این که قرار است قانون اجرایی شدن سیاست های اصل 44 در مجلس به شکل مدون انجام بگیرد بخش های مهم این سند را در قالب مفاد اجرایی شدن سیاست های اصل 44 قرار داد.

وی افزود: در این محدوده که جزء وظایف من بود کارهای خوبی انجام شد و در قالب ایجاد تعاونی ها در این فاصله 71 هزار تعاونی در طول برنامه چهارم تشکیل شد که نزدیک به کل عمر 70 ساله تشکیل تعاونی ها است و اگر بخواهیم آن را با برنامه سوم مقایسه کنیم 2 برابر این برنامه اهداف آن محقق شده است .

وزیر تعاون خاطر نشان کرد: برای ارتقاء این سطح همه باید کمک کنیم اما وقتی مقایسه ای صحبت می کنیم باید بگویم 3 برابر دوره های قبلی در ارتقاء صادرات غیرنفتی و ارتقاء بهره وری و موضوعات مشابه رشد داشته ایم.

عباسی در رابطه با عدم اجرای اصول 42 و 44 قانون اساسی و سند چشم انداز گفت: در چشم انداز هیچ تکلیفی به وزارت تعاون داده نشده است که انجام نداده باشد اما ماده 44 قانون اساسی که اقتصاد 3 وجهی را تعریف می کند و در جزء 2 ماده 43 که دولت را مکلف می کند برای کسانی که در قالب تعاون آماده کار هستند از طریق وام بدون بهره و راههای مشروع دیگر مورد حمایت قرار دهد،ما بارها اعلام کرده ایم این بخش مغفول مانده است و اگر شما در قالب بودجه و در قالب امکانات دیگر این بخش را برای تعاونی و اعضاء آن فراهم کنید ما هم خوشحال می شویم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در قواعد کشور چنین چیزی تدوین نشده و در قالب ظرفیت های بزرگ و مترقی قانون اساسی این اقدامات می تواند انجام شود.

عباسی در پاسخ به سوال سوم مبنی بر این که چرا هیچ لایحه پیشنهادی از سوی تعاون برای تحرک تعاونی ها و توسعه  بیشتر بخش تعاون ارائه نشده است گفت: در این فاصله چندین ساله 3 کار بزرگ تقنینی را برای تعاونی ها انجام داده ایم که بسیار وسیع تر از بعضی لوایح جزئی بود. چرا که عقیده شخص بنده بر اصلاح بنیادها و تقویت مبانی است و با کارهای جزئی نمی شود این حرکت های بزرگ را مطابق تاکید رهبر معظم انقلاب و آنچه که باید در اقتصاد اتفاق افتد انجام داد.

وی همچنین درخصوص عدم به کارگیری نیروهای باتجربه و کارآمد و متخصص و ناتوانی در جذب نیروهای کاردان که موضوع سوال چهارم بود گفت: این قضاوت منصفانه نیست و کارایی بر مبنای رابطه بین داده و ستانده محاسبه می شود و اینکه ما با امکانات و ظرفیت هایی که داریم رشد خوبی داشته ایم  و این بیانگر کارآمدی نیروهای ماست.

وی افزود: از کل 83 نفر کارکنان وزارت تعاون بیش از 44 نفر مدرک تحصیلی دکتر و فوق لیسانس دارند و 36 نفر از آنها کارشناس هستند و فقط 3 نفر دیپلمه هستند و همگی بالای 20 سال تجربه دارند و این تحصیلات و تجربه یک شاخص برای کارآمدی آنها است .

عباسی گفت: در اکثر شهرستان ها اداره نداریم و تاکنون مجلس اجازه نداده است که با جذب نیروی جدید فعالیت خود را در این شهرستان ها آغاز کنیم و مقام معظم رهبری در حمایت از ما اجازه دادند از 500 نفر از افراد نظام وظیفه برای انجام این کار استفاده کنیم.

وی همچنین در ارتباط با افزایش بیکاری گفت: در قانون اساسی و قوانین بالادستی دیگر همه ما متولی این امر هستیم و باید این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم . در مجلس تصویب شد که شورای عالی اشتغال زیرنظر رئیس جمهور تشکیل شود که وزارت تعاون هم یک عضو آن است و ما حرکت های مهمی را برای ساماندهی این موضوع شروع کرده ایم.

وزیر تعاون همچنین در پاسخ به این سوال که جویای علت عدم جذب اعتبار منظور شده در جدول (17) بودجه 1388 کل کشور می شد، گفت: ما نتوانستیم از این بودجه برخوردار شویم چرا که مجلس اجازه نداد آن بودجه ای که در قالب سیاست های اصل 44 به تعاونی ها می رسید تخصیص پیدا کند و چون تخصیص نیافته است بنده نباید پاسخگوی این مساله باشم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet