هدر اصلی
1389/07/11 14:29:00
سرویس صحن
نماینده مردم بجنورد در سوال از وزیر تعاون

روند فعالیت وزارت تعاون منطبق با برنامه های کشور نیست

**نماینده مردم بجنورد در سوال از وزیر تعاون نسبت به فاصله داشتن این وزارتخانه از اهداف برنامه ریزی شده و به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در این وزارتخانه انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه "موسی الرضا ثروتی"نماینده بجنورد ،مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی ، بعد ازاینکه از توضیحات وزیر تعاون در کمیسیون اجتماعی قانع نشد سوال خود را از وی در صحن علنی مجلس مطرح کرد.

"موسی الرضا ثروتی"درابتدای سوال خود با بیان این مطلب که موضوع سوال وی، یک موضوع ملی است،گفت: موضوع سوال من از وزیر تعاون دغدغه همه نمایندگانی است که به دنبال تقویت تعاون و حل مشکل اشتغال در کشور هستند.

نماینده مردم بجنورد با بیان این مطلب که نظارت یکی از مهمترین وظایف نمایندگان است، افزود: روندی که وزارت تعاون طی می کند روند مطلوبی نیست و این موضوع را چند بار به صورت خصوصی به وزیر تعاون تذکر داده ام و از آنجا که این تذکرات نتیجه نداده است، امروز ناچار به طرح سوال در صحن علنی مجلس هستم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با طرح این سوال که دلیل عدم موفقیت وزارت علوم در رشد تعاون در حوزه اقتصاد چیست،افزود:در اسناد و برنامه های کشور مانند سندچشم انداز، قانون اصل 44 و قانون تعاون وظیفه سنگینی برعهده بخش تعاون معول شده است، به عنوان مثال سند چشم انداز 11 مورد را مطرح کرده است که امروز باید پرسید چند مورد از آن به نتیجه رسیده است.

وی با اشاره به سند چشم انداز گفت: نقش تعاون در اقتصاد کشور طبق سند چشم انداز باید امسال به 5/12 درصد می رسیده است که متاسفانه امروز شاهد این موضوع نیستیم و نقش تعاون بسیار کمتر از اهداف برنامه ریزی شده است.

ثروتی با انتقاد از ناکارآمدی تعاونی های تاسیس شده، گفت: ‌باید پرسید در این پنج سال چند تعاونی موثر و دارای کارایی تشکیل شده است و وزارت تعاون که خود را متصدی ایجاد اشتغال معرفی می کند امروز بعد از پنج سال از تشکیل دولت نهم چه اقدام موثری در این راستا انجام داده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با انتقاد از انفعال وزارت تعاون در انجام وظایف مخحول خود، گفت: متاسفانه کار وزارت تعاون به جایی رسیده است که هر زمان بحث حذف وزارتخانه ها مطرح می شود اول می گویند وزارت تعاون چرا که این وزارتخانه حرکت مفیدی از خود نشان نمی دهد.

وی با بیان این مطلب که بودجه در نظر گرفته شده در سال 88 توسط این وزارتخانه جذب نشده است،‌گفت: در قانون بودجه سال 88 مبلغ 1400 میلیارد تومان بودجه برای توسعه تعاونی ها در نظر گرفته شده بود که باید از وزیر تعاون پرسید چرا این بودجه جذب نشده است و شما چگونه می خواهید از بخش تعاون حمایت کنید.

این نماینده با انتقاد از تاخیر در ارائه سند توسعه تعاون گفت:‌سند توسعه تعاون قرار بود بسیار قبل از این تحویل مجلس شود اما امروز که دو سال از ابلاغ سیاست های اجرای اصل 44 می گذرد متاسفانه شاهد این هستیم که به خاطر دعواهای میان وزارت تعاون و اتاق تعاون سند توسعه سه سال است که در دولت مانده و به جلس نیامده است.

ثروتی با انتقاد از انفعال وزارت تعاون گفت:‌ آقای وزیر شما که تاکنون حتی یک لایحه به مجلس نداده اید چگونه باید انتظار داشته باشیم بخش تعاون رشد کند و وقتی اقدام عملی برای توانمند سازی تعاونی ها صورت نگرفته است چرا باید بیان کنیم که تعاونی ها در کشور رشد کردند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این مطلب که ممکن است با ارائه آمار تعاونی های از رده خارج شده جامعه دچار مشکل شود، از ارائه آمار خودداری کرد و گفت:‌ تعاونی های ما یک به یک از دور خارج می شوند و وزارت تعاون باید پاسخگو باشد که چه حمایتی برای جلوگیری از ورشکستگی و ارتقا بهره وری در تعاونی ها انجام داده است.

وی با بیان این مطلب که وزارت تعاون باید اقدام موثرتری در راستای واگذاری تصدی گری وزارت تعاون به اتاق تعاون انجام می داده است از به کار گرفتن افراد فاقد صلاحیت در این وزارتخانه انتقاد کرد و گفت:‌یکی از دلایل رشد نکردن تعاون در کشور به کار گرفتن افراد فاقد صلاحیت در این وزارتخانه است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet