هدر اصلی
1389/07/11 19:17:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه مازندران

گذر از شرایط فعلی نیازمند عزم جدی است

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صحبت از مذاکره برای سرگرم کردن مردم است و نباید گول این حرف‌ها را خورد.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر دو روزه خود به استان مازندران عصر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه مازندران حضور یافت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غرب به شدت نگران دینداری در کشورهای مختلف است اظهار داشت: علت اصلی مخالفت غرب با دینداری مردم ترس آنها از حضور مسلمانان در عرصه‌های سیاسی و اهل جهاد بودن مسلمانان است.

وی با تبریک آغاز سال تحصیلی به اساتید دانشگاه اظهار داشت: امیدواریم در این روزهای آغاز سال تحصیلی شما دوستان عزیز از این عمر خودتان خوب استفاده کنید چون آینده کشور در گرو کار امروز شما است.

رییس قوه مقننه با تسلیت روز شهادت امام صادق (ع) افزود: همانطور که مجاهدین فی سبیل الله در دفاع مقدس با جانشان از کشور صیانت کردند تا امروز شما در امنیت و آرامش باشید بتوانید تحصیل درستی داشته باشید امروز هم این مسئولیت برعهده شما است.

وی با تاکید بر اینکه شما باید با پشت پرده حوادث و واقعیات کشور آشنا باشید، گفت: ما در بررسی دیدگاه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... 2 الگو و رویکرد داریم یک الگوی ظاهری و دوم الگوی تاکتیکی.

لاریجانی ادامه داد: رویکرد ظاهری مربوط به مسائل روزمره است که غالباً سیاست مداران به آن اشتغال دارند؛ اما لایه دیگر مربوط به اذهان ورزیده تر و پیچیده تر است که به محیط های دانشگاه مربوط می شود و باید دورتر را ببینند و نزدیک بین نباشند و وقتشان را صرف امور روزمره نکنند این وظیفه آنها است که پدیده ها را عمیق تر بشناسند و ببینند.

لاریجانی به شرایط مسلمانان و اسلام در دوران امام صادق اشاره کرد و اظهار داشت: امام صادق در عصری زندگی می کردند که سلسله امویان در حال انقراض بود و سلسله بنی عباس در حال ظهور یافتن شما می دانید بنی امیه از جریاناتی بود که به شدت با اهل بیت مخالف بودند و در زمان آنها شیعیان در عسرت بودند و نمی توانستند روایات و احادیث را به راحتی مطرح کنند.

وی ادامه داد: آن فشارهایی که خلفای بنی امیه به مسلمانان وارد کردند موجب شد که جامعه به سمت پوست اندازی برود و شرایطی فراهم شده بود که نهضت هایی به وجود آید که داعیه حمایت از شیعیان را داشتند.

لاریجانی گفت: بنی عباس از جمله این گروه های فرصت طلبی بود که شعار حب اهل بیت را می دادند شعارهایی که نیاز جامعه بود اما واقعیت چیز دیگری بود.

وی با بیان اینکه بنی عباس در باطن ریشه های تفکر اهل بیت را از بین می برد تصریح کرد: بنی عباس همان جریان بنی امیه نقاب دار بود، آنها با اهل بیت مخالف بودند اما نقاب دیگری زده بودند بنابراین مبارزه با این گروه ها مشکل تر بود.

نماینده مردم قم افزود: در زمان امام صادق بسیاری از شیعیان که منتظر تغییر شرایط بودند تا سیطره بنی امیه را از سر مسلمین بردارند فکر می کردند بنی عباس می تواند این کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه برخورد امام صادق با این موضوع متفاوت از سایر شیعیان بود، گفت: امام هیچگاه به شیعیان نگفت که به خاطر این شرایط به سمت بنی عباس بروید.

رئیس مجلس شورای اسلامی نگاه امام صادق به عصرشان را یک نگاه تاکتیکی دانست و خاطرنشان ساخت: باید از این موضوع استفاده کنیم و آن را در شرایط فعلی پیاده کنیم اینکه چرا امام صادق در آن زمان متفاوت از سایر شیعیان، برخورد دیگری با بنی عباس داشتند، باید مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی تصریح کرد: امام صادق در توصیه های فراوان به اصحابشان تاکید داشتند که از ظرفیت های ذهنیشان به درستی استفاده کنند و پایه و اساس انسانیت را عقل دانستند و می فرمودند هوش و فهم و دانایی از عقل بوجود می آید و انسان به وسیله عقل کامل می شود که عنصری راهنما و کلیددار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضای سیاسی فرهنگی دوران امام صادق بسیار مشوش بود، گفتَ: امام صادق به جای اینکه شیعیان را وارد صحنه مبارزه تاکتیکی کند آنها را نهی کرد و دستور داد به خانه ها بروند و درها را ببندند چرا که نگاه درازمدت بر آینده اسلام در نظر گرفته بودند.

لاریجانی ادامه داد : امام (ع) شیعیان را به سمتی برد که نیاز جامعه امروز و قرن های بعدی بود؛ چرا که امام (ع) می دانستند اگر ریشه های تفکر عقلانی و اسلامی با یکدیگر عجین نشود انحراف بزرگی در جامعه اسلامی به وجود می آید.

وی با بیان اینکه کشمکش غرب و اسلام سه قرن است که ادامه یافته است، گفت: اگر می خواهیم به سنت امام صادق رجوع کنیم باید در مقابل این کشمکش یک رویکرد درازمدت داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به ارائه تحلیلی از شرایط غرب در سه قرن گذشته پرداخت و گفت:کاری که غرب در طی این سه قرن انجام داده است این است که یک آمادگی فعلی و دقیقی را برای خودشان ایجاد کرده اند ؛در حالی که آنها در دو سه قرن پیش اصلاً در این جایگاه نبودند و برخی از آنها وجود نداشتند اما در این سه قرن از نظر علمی و فناوری خودشان را به جایگاه بالایی رساندند.

وی افزود: آنها در این سه قرن مناطق مختلف هدف را که باید به آن چنگ بزنند کاملاً شناسایی و برداشت دقیقی از منابع و امکانات آنجا پیدا کرده اند.

لاریجانی با اشاره به اینکه غرب تمام قدرت های حاکم در منطقه اسلامی را به نحوی از بین بردند تصریح کرد: در گذشته در این منطقه اسلامی قدرت های بزرگی داشتیم اما امروز هیچکدام از این قدرت ها را نمی بینیم برخی از نظر اقتصادی چنان وابسته شدند که بنیه سرپا ایستادن را ندارند.

لاریجانی با بیان اینکه غرب به شدت نگران دینداری در کشورهای مختلف است، خاطرنشان ساخت: آنها مخالف نیستند که افراد نماز بخوانند یا روزه بگیرند اما مخالفند که مسلمانان اهل جهاد باشند آنها با حضور مسلمانان در صحنه های سیاسی مخالفند که نمونه آن را در بعد از 11 سپتامبر دیدید.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه غرب به روش های مختلف کشورهای اسلامی را از روند توسعه و آبادانی بازمی دارد، اظهار داشت: آنها می خواهند که کشورها تنها یک ظاهر بزک کرده را داشته باشند اما نمی خواهند واقعیت توسعه را درک کنند.

رئیس مجلس با بیان اینکه توسعه، مناسبات اقتصادی خاصی را می طلبد گفت: آنها حتی یک روش تحمیلی را در مناسبات اقتصادی دنبال می کنند و اجازه نمی دهند کشورهای اسلامی به سمت توسعه یافتگی حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه آنها از توسعه کشورهای اسلامی نگرانند، افزود: آنها در ظاهر یک چیز و در باطن چیز دیگری مدنظر دارند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: آنها نمی خواهند دانشجویان و اساتید ما وارد حریمی شوند که از نظر آنها منطقه ممنوعه است؛ بنابراین تلاش می کنند، منابع قدرت را از جوامع اسلامی دور کنند یا از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه مازندران، با بیان اینکه برنامه ای که غرب برای توسعه کشورهای اسلامی سامان داده بود آنها را به سمت مصرف گرایی سوق می داد، اظهار داشت: گاهی آنها افرادی را به ایران می فرستادند که برنامه توسعه پنج ساله را بنویسند و آنها طوری این برنامه را تهیه می کردند که نیازمند آنها باشیم و از این شرایط به نفع خود سوءاستفاده می کردند.

لاریجانی با بیان اینکه غرب در یک صد سال اخیر در ترویج فرهنگ غیراسلامی یک خط جدی را دنبال کرده است، گفت: گاهی ملی گرایی را عم می کند، گاهی فرهنگ مبتذل اخلاقی را ترویج می کند و از این طریق بر روی پوساندن ریشه های این ملت کار می کنند.

وی افزود: انقلاب اسلامی اتفاقی بود که خارج از محاسبات شوروی و آمریکا و غرب بود، بنابراین نوک پیکان را به سمت ایران گرفتند؛ چرا که احساس می کردند شطرنجی که برای بازی درست کرده بودند با این انقلاب به هم خورده است.

رئیس مجلس تصریح کرد: بر سر انقلاب هرچه می توانستند آوردند، قصدشان هم این بود که با این فضای طوفانی علیه انقلاب از نظر سیاسی، فرهنگی و نظامی شرایطی را به وجود آورند که انقلاب را خفه کنند.

وی با تاکید بر اینکه تیزهوشی رهبران نظام جمهوری اسلامی نقشه دشمنان را خنثی کرد، گفت: با وجود همه تحریم های اقتصادی، پایداری و استقامت ملت ما در کنار رهنمودهای رهبران اسلامی، این شرایط تحریم به یک شرایط قوت تبدیل شد.

نماینده مردم قم ادامه داد: ما برای حفظ ریشه های این انقلاب هزینه های زیادی داده ایم 250 هزار شهید و جانبازان زیادی داده ایم و در نهایت توانستیم ریشه های انقلاب را حفظ کنیم و اجازه ندهیم ایران اسلامی را از مسیر خود منحرف کنند.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به بیانات مقامات معظم رهبری مبنی بر اهتمام در پیشرفت علمی کشور اظهار داشت: حضرت آیت الله خامنه ای مکرراً تاکید کردند که جریانات علمی و دانشگاهی به سمت مرزهای دانش بروند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در یک افق درازمدت، ببینیم که به کدام سمت باید برویم با این تحریم اجباری علیه کشور، ما باید خود را برای مرحله دیگر آماده کنیم که این مرحله چند شاخصه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید خود را برای جهاد علمی آماده کنیم، اظهار داشت: بدون یک عزم راسخ نمی توانیم در این شرایطی که حریف دائماً به دنبال شیطنت است به موفقیت دست یابیم و در ادامه راه نیازمند یک مجاهدت جدی هستیم. همانطور که جبهه ها نیازمند یک مجاهدت بود امروز برای یک افق درازمدت تر نیازمند مجاهدت جوانان، دانشجویان و اساتید هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره گذار نیازمند مجاهدت علمی جوانان هستیم، خاطرنشان ساخت: سرمایه های مهم ذهنی ما در جامعه باید صرف حرکت های بلند و درازمدت شود، باید برای پرش و توسعه، استقامت و مجاهدت علمی را تعریف کنیم.

لاریجانی افزود: یکی از مسائل مهم علمی و فناوری، مسئله انرژی هسته ای است و شما تردید نکنید که اگر در سایر فناوری ها هم گام های راسخ بردارید باز هم در مقابل، ملت ما ایستادگی خواهند کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مسئله غرب با دنیای اسلام یک مسئله استراتژیک و تاکتیکی است تصریح کرد: آنها نمی خواهند شما پیشرفت کنید، سرپا بایستید.

وی ادامه داد: اگر از مذاکره صحبت می کنند برای سرگرم سازی است تنها افراد نزدیک بین گول این حرف ها را می خورند.

لاریجانی تاکید کرد: آنها نمی خواهند ملت های اسلامی خصوصاً ایران که منادی بیداری اسلام، رشد اقتصادی و علم است، توسعه یابد، امروز می گویند مذاکره، فردا اخم می کنند. ما باید هوشیار باشیم و بدانیم که مشکل آنها با ما بر سر مسائل ریشه ای است.

وی تاکید کرد: ما باید عمیق تر و مبنایی تر نسبت به این حرکات و پدیده ها تفکر و تامل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه آبادانی و رشد اقتصادی را از دیگر نیازهای ضروری کشور عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ها باید معطوف به این مسئله شود و اگر مسئولان می خواهند بگویند خدمتگزاریم باید خدمتشان را در نظام آبادانی کشور تعریف کنند.

وی افزود: امروز هیچ چیزی ضروری تر از این نیست که از منابع استفاده کنیم، شغل ایجاد کنیم. باید موتور تولید کشور پرتحرک باشد تا این دانشجوی امروز ذهنش درگیر فردا نباشد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه باید تولیدمحوری را مبنای اقتصادی کشور قرار دهیم، اظهار داشت: همه باید یک هدف داشته باشیم و همه وقت را صرف یک نظام برنامه مند و دقیق برای توسعه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید به دنبال سایش های حاشیه ای برویم تاکید کرد: مسئله اصلی کشور آبادانی و رشد اقتصادی است. آبادانی کشور ما، همان چیزی است که غربی ها نگران آنها هستند، باید تورم و بیکاریرا پایین آورد. دعواهای حاشیه ای در مسائل مختلف فرعی است که در شرایط امروز باید از آن پرهیز کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه توسعه و آبادانی کشور یک حرکت مستمر و پیوسته را می طلبد خاطرنشان ساخت: این حرکت پیوسته باید قانونمند و ضابطه مند باشد و دلیل تاکید مجلس بر روی برنامه این است که راهی جز این نداریم که آبادانی کشور را محور قرار دهیم و این جز از طریق قانون مدون امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه نگاه مجلس به مسائل اقتصادی و پیشرفت کشور یک نگاه اجتهادی است خاطرنشان ساخت: اگر در بعضی از امور نظرات کارشناسی می دهیم، نباید این نظرات را در دست اندازی های مختلف قرار داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه ما باید به سنت های فکری خودمان تکیه کنیم اظهار داشت: این سنت های فکری، میراث ارزشمند کشورمان هستند که باید از آنها استفاده کرده و آن را به نسل های بعدی به درستی منتقل کنیم. این همان تفکر اهل بیت است که در حوزه های علمیه علمای ما دنبال می کردند و مکتب امام خمینی که حاوی مجموعه ای از مصالح سیاسی، فکری، اجتماعی و فرهنگی بود، نمونه ای از آن است که کشور را به سمتی رساند که در منطقه موقعیت ممتازی داشته باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید تکیه بر امکانات و واقعیت های کشور در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت کنیم گفت: نباید مغرور شویم باید راهمان را در درازمدت بیابیم و گام ها را در آن مسیر برداریم.

وی با اشاره به اینکه باید مستمر گام برداشت، افزود: تنها این حرکت مستمر موجب گشایش در کشور خواهد شد، انتظار از شما دانشجویان، محققان و اساتید این است که یک نگاه تاکتیکی و روزآمد داشته باشید و مسائل ریشه ای و درازمدت را برای کشور ببینید که راهکارهای عملی برای سیاستمداران باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet