هفته دفاع مقدس
1389/07/13 09:17:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی ازاحمد علی کیخا

سند ملی آب باید کشاورزی، ‌محیط زیست و آب را به هم پیوند بزند

**احمد علی کیخا عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، نماینده زابل وزهک و عضو شورای عالی آب در یادداشتی که در اختیار هفته نامه مندیل قرار داد آورده است که در مدیریت و سیاست‌گذاری آب یک اصل باید مورد توجه باشد و در همه کشور‌ها هم رویکرد به این اصل وجود دارد و آن مدیریت منابع، با این هدف که آب برای همه شهروندان و همیشه باشد. همه اقداماتی که در ابعاد مختلف توسعه انجام می‌شود بایستی ما را به این هدف نزدیک کند.

دو خطا - در بهره وری از مخازن آب زیر زمینی که در بسیاری از کشور‌ها و همین طور کشور‌های توسعه یافته به عنوان ذخیره به آن نگاه می‌کنند، این منابع در اتفاقات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و تمام تلاش‌ها بر این است که این آبها و سفره‌های زیرزمینی، غنی شوند. در کشور ما بر عکس است و کمر همت بسته‌ایم که منابع آب زیر زمینی را تمام کنیم و افتخار می‌کنیم که با برداشتن منابع زیر زمینی فلان محصول را تولید کرده‌ایم و خودکفا شده ایم. در دشتهایی مثل فارس آبهای زیر زمینی را بالا می‌آوریم و گندم می‌کاریم.

خطای دیگر این است که در بسیاری از نقاط کشور مراکز تمرکز جمعیت را بدون توجه و کارشناسی گسترش می‌دهیم، در یزد، سیستان و بلوچستان، فارس و چندین استان این اشتباه را مرتکب شده‌ایم و نام توسعه و بدتر از آن خدمت برآن نهاده ایم. ما جمعیت را گسترش می‌دهیم بی‌آنکه توجه کنیم که تقاضا برای آب افزایش پیدا می‌کند. سیاست‌های شهرنشینی باید متناسب با منابع آب باشد اما چنین اصلی را در گسترش شهر‌ها نادیده می‌گیریم.

اکنون - من در بازدیدی که مدتی پیش از استانهای شمال شرقی کشور داشتم، آنهاهم با کمبود آب مواجه بودند. چرا؟ وقتی که در آمار میزان بارش و نزولات آسمانی در بالای جدول هستند و زابل که در آخرین آمار‌ها کم باران‌ترین نقطه  است، با یک مشکل روبه‌رو باشند پس مسئله فقط خشکسالی و کمبود میزان بارش نیست. دلیل اصلی آن را در عدم یکپارچگی در بخش‌های مختلف مدیریت آب باید جست‌وجو کرد. به همین دلیل است که سطح آب در دریاچه ارومیه پایین می‌آید و دریاچه ارومیه رو به خشکی می‌رود.

راهکار - کسانی که می‌خواهند سند ملی آب بنویسند باید به این سؤالات پاسخ دهند؛ ما در بخش محیط زیست می‌خواهیم چه بکنیم؟ با این سرعت این همه سد می‌سازیم؛ برای آبهای پایین دست چه برنامه‌هایی داریم؟

من مخالف سد‌سازی نیستم و به نظر من در بعضی جا‌ها نیاز داریم سد بسازیم اما به این توصیه هم توجه داشته باشیم که در مناطق خشک نیاز هست آبهای سطحی هدایت شود. در گذشته هم هنر ایرانیان این بود که در هدایت آب مهارت داشتند و از طریق قنات آبها را استخراج می‌کردندو مانع از تبخیر آب می‌شدند اما امروز بخش قابل توجهی از آبهایی که در پشت سد جمع می‌شود تبخیر می‌شوند.

سند ملی آب باید سه گانه‌ای را که سالها ست در کشور ما ازهم دور افتاده اند به هم پیوند بزند؛ کشاورزی، ‌محیط زیست و در رأس آنها بخش آب.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet