هدر اصلی
1389/07/13 10:01:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از سید مصطفی ذوالقدر

پیوندی میان نسل جوان و روزهای دفاع مقدس

**سیدمصطفی ذوالقدر نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، بندرخمیر و حاجی‌آباد در یادداشتی که هفته نامه صبح ساحل آن را منتشر کرد از ضرورت احداث موزه دفاع مقدس در استان هرمزگان برای پیوند نسل جوان با ارزش های دفاع مقدس سخن گفته است.

احداث یادمان برای حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس یک عبادت بزرگ و یک اقدام ارزنده است که می‌تواند در پیوند میان دو نسل که یکی گرداننده دفاع و دیگری میراث‌دار آن است، مؤثر و در عین حال اثربخش باشد.

جنگ تحمیلی نه فقط جنگ با کشور عراق که جنگ با دهها کشور بود. دهها کشوری که به نوعی حمایت‌های بی‌شماری از عراق صورت می‌دادند، پس به هر میزان بتوان نسل آن روزگار را به نسل امروز پیوند تاریخی داد، به همان اندازه می‌توان نقش مزورانه دولتمردان برخی کشورها را در حمایت از عراق به اثبات برساند و علاوه بر این، حقانیت راهی را که فرزندان این ملت در هشت سال طی کردند را نیز به جهانیان نشان داد. ضرورتی که در این راه وجود دارد، جلوگیری از کمرنگ شدن راه شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس است. باید تجربه سایر ملل را در زنده نگه‌داشتن ایثارگران تاریخشان مورد مطالعه قرار داد و با ابزارهای روز هویت جاری حاکم بر دفاع مقدس را در حیات امروزی جامعه جاری کرد.

دفاع مقدس صحنه خلق حماسه‌های بزرگ و دلاورمردی‌های منحصربه‌فردی بود که ضرورت لمس و آشنایی آن از سوی نسل جوان جامعه امروز یک نیاز اساسی تلقی می‌شود، نیازی که می‌تواند با اقداماتی نظیر احداث یادمان‌ها و موزه‌های دفاع مقدس مرتفع شود.

موزه دفاع مقدس که در استان هرمزگان و شهر بندرعباس جانمایی و طراحی شده است، نه تنها گرامیداشت ارزش‌های آن دوران است، بلکه می‌تواند زنده‌نگه‌دارنده ارزش‌های آن دوران برای نسل امروز نیز باشد، اقدامی که مؤسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به آن همت گمارده و باید در قالب مدیریت بومی استان نیز پیگیری‌های لازم برای اجرایی شدن این طرح که مورد موافقت تمامی نهادها و سازمان‌ها و جریان‌ها و گروه‌هاست، صورت گیرد.

فرزندان غیور هرمزگان در دفاع مقدس حماسه‌های شگفتی‌سازی آفریدند که باید امروز نه فقط در نهادها که در دل‌ها و جان‌ها نیز این حماسه‌ها را زنده و جاوید داشت.

ضمن تقدیر از تلاش‌های پیگیرانه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس،‌ ضرورت دارد تا ضمن تأمین به‌موقع اعتبار لازم برای احداث موزه دفاع مقدس، شیوه‌ها و ساز و کارهای دیگری نیز به محوریت این مجموعه در هرمزگان طراحی و به اجرا درآید. حاصل تمامی این تلاش‌ها به خواست خداوند سبب زنده و پوینده شدن فرهنگ دفاع مقدس و احیای اندیشه‌های امام(ره) و شهدا خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet