شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/03/05 15:01:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

انتقاد مرتضوی فارسانی به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه

"سیدقباد مرتضوی‌فارسانی" تصریح کرد: لازم بود راهکارهایی برای تسریع و تقویت خدمات گسترده و اصلاحات وسیعی که توسط ریاست قوه قضائیه انجام گردید و تاکنون ثمرات ارزشمندی داشته است، در گزارش تحقیق و تفحص از این قوه قید می‌شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ که با استفاده از بخشی از وقت نطق " نماینده کرمانشاه به عنوان دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی سخن گفت، به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به روح بلند و ملکوتی معمار و رهبر کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری (ولی‌امر مسلمین) و ادای احترام به ملت بزرگ ایران خصوصاً‌ مردم هوشیار استان چهارمحال و بختیاری که بخاطر حضور صادقانه در انتخابات 24 اسفند (از آنان) سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.

درود بر شما که در اثنای تاریخ بر اساس پیشینه کهن تاریخی و قومی خود، همواره مایه افتخار ایران عزیز بوده و با اصالت و راست‌کیشی و شرف خود، مفهوم ارزشمند هویت را معنا بخشیده‌اید.

مردمی که علی‌رغم معضلات اقتصادی، تورم، گرانی، زیاده‌طلبی‌ها و غرض‌ورزیهای مدعیان ملوک‌الطوایفی، در عصر دین و دانش و آزادی برای حاکمیت اسلام و جمهوریت نظام و عزت ایران بر ادامه راه امام پافشاری می‌کنند. اما دریغ و درد که حاکمان و فرصت‌طلبان محلی تحت لوای دین و ارزشهای اسلامی، چهارمحال و بختیاری را قرون وسطایی و عقب‌مانده می‌خواهند و طرد نخبگان و اندیشمندان و متخصصان و مدیران لایق را دنبال می‌کنند و در کمال بی‌هنری (آنان)، کمترین مجازات فعالان سیاسی آزاد و مستقل را که در برابر این حاکمیت محلی و فرصت‌طلب سر فرود نیاورند، تخریب و شایعه‌سازی و حذف از گردونه خدمت است.

این تراژدی آنجا غم‌انگیزتر است که این همه هجمه بنام دین و قانون و برای حفظ ارزشها و اصولگرایی انجام گردد.

مسؤولین برگزارکننده انتخابات در حوزه‌های انتخابیه اردل و لردگان با سوء مدیریت و جهت‌دار بودن با استفاده ابزاری از خدمات نظام و دولت، تمام ارزشها را زیر سؤال بردند و مسأله‌دارترین انتخابات بعد از انقلاب را در این مناطق انجام دادند و چیزی جز بی‌اعتمادی برای مردم به ارمغان نیاوردند و با بی‌کفایتی و نالایقی، حضور صادقانه مردم را کم‌ارزش و به یأس تبدیل کردند.

مجمع نمایندگان استان بیشترین همکاری و تعامل را در دوره هفتم داشتند که ثمرات مبارکی بدنبال داشت. اما متأسفانه بدلیل عدم همکاری و هماهنگی مدیریت استان بویژه استاندار و برخلاف شعار وحدت و تعهدات اولیه در شروع کار استان، بخش عظیمی از کارها بعلت سوء مدیریت و تدبیر ایشان از بین رفت و علی‌رغم تلاشهای بی‌دریغ مجمع نمایندگان استان، منجر به بی‌راهه کشاندن طرحها، فرصت‌سوزی و عدم استفاده از منابع عظیم استان گردید.

این ناهماهنگی عمدی و خودخواهانه استاندار همچون شرری در خرمن امیدها و آرمانهای نمایندگان و موکلان آنها امکان هرگونه برنامه‌ریزی بنیادی را سلب و مختل نمود و از فرصت بدست آمده در دولت محترم نهم و رویکرد مناطق محروم هیچ استفاده درست و فوق‌العاده‌ای انجام نشد. این مدیریت جز عقب‌ماندگی و محرومیت و تبعیض بیشتر برای استان نتیجه‌ای در بر نخواهد داد.

از رئیس‌جمهور محترم و سرپرست محترم وزارت کشور می‌خواهم که به این مدیریت ناکارآمد که خود مانع اصلی توسعه استان محروم چهارمحال و بختیاری است و نتیجه‌ای جز اختلاف و به هدر دادن فرصتها نمی‌باشد پایان داده شود.

درخصوص گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضائیه لازم است چند نکته را یادآوری کنم: در هیچ جای دنیا تشکیلات قضایی را اینگونه که در ایران مرسوم شده است مورد هجوم قرار نمی‌دهند و به لحاظ تفکیک قوا و جایگاه ویژه قضات و دستگاه قضایی، همه بدون بهره‌برداری سیاسی و هتک چهره دادگستری و بدون سر و صدا در جهت تقویت و رفع مشکلات به آن می‌پردازند.

این گزارش قبل از آنکه واقعاً در جهت کشف نقاط ضعف و رفع آن برآید، بلحاظ ابهام در تسریع و تغییر مکرر متن تا روز قرائت، بر خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس بود و رنگ و بوی سیاسی داشت.

این برادران می‌دانند که قوه قضائیه دارای مشکلات جدی استخدام، بودجه داخلی و خلاء قوانین زیادی است که بعضی از این قوانین مثل قانون تجارت بیش از 5 سال در مجلس شورای اسلامی سرگردان است. این سؤال باقی، چرا قسمتی از وقت خود را صرف این اقدامات مهم و اساسی نکردند و لازم بود خدمات گسترده و اصلاحات وسیعی که توسط ریاست محترم قوه قضائیه انجام گردید و این اقدامات تاکنون ثمرات ارزشمندی داشته است، راهکارهایی برای تسریع و تقویت آن در گزارش خود قید می‌کردند.

در پایان دوره خدمتگزاری‌ام در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی که افتخار بزرگ نمایندگی مردمان بزرگ و غیرتمند و بهترین دوران زندگی‌ام بود، از تمام همشهریان و مردم شریف استان چهارمحال و بختیاری تقدیر و تشکر و سپاسگزاری می‌نمایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet