هدر موبایل
1387/03/05 15:11:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

امیدوار رضایی: بجای فروش ثروت ملی نفت آنرا به تولید ثروت پایدار تبدیل کنیم

"امیدوار رضایی‌میرقائد" با اشاره به یکصدمین سالگرد کشف نفت در کشورمان، گفت: مسجد سلیمان با عمر یکصدساله نفتی خود را عبرت بگیریم و از نفت بعنوان ابزاری برای توسعه همه‌جانبه و پایدار استفاده کنیم و بجای فروش ثروت ملی نفت آنرا به تولید ثروت پایدار تبدیل کنیم.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی و هفتگل، که وی نیز با استفاده از بخشی از وقت نطق "عباسعلی اللهیاری" به عنوان سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی سخن گفت، به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین

سلام خدمت همکاران عزیز، خسته نباشید می‌گویم.

امروز 5 خرداد؛ ساعت 4 بامداد 5 خرداد 1287 مصادف با 1908 میلادی اولین چاه نفت خاورمیانه و ایران در مسجدسلیمان فوران کرد و سالگرد یکصدمین سال صنعت نفت ایران را امروز گرامی می‌داریم. یکصد سال وقایع تلخ و شیرین که همراه فرصتها و تهدیدات و مزیتها و مضار فراوان بود. فرصتها از این قبیل که نادیده گرفتیم:

1ـ  منابع انرژی خدادادی که بالقوه یک ثروت ملی بود.

2 ـ یکصد سال سابقه و تجربه صنعتی که در منطقه ایران را پیشتاز صنعت نفت و گاز نموده است.

3 ـ تربیت نیروهای فراوان و با استعداد ایرانی مخصوصاً از میان جوانان روستایی و عشایری از یکصد سال پیش تاکنون.

4 ـ آبادانی و رفاه بسیاری از مناطق کشور و ایجاد منابع مالی برای دولتمردان.

5 ـ استقامت، ایثارگری و پیروزیهایی مثل ملی شدن نفت و اعتصاب کارکنان نفت در پیروزی انقلاب.

و تهدیدات همچون:

1 ـ وابستگی به نفت.

2 ـ افزایش تهدیدات دشمنان بخاطر نفت.

3 ـ تن‌پروری و رفاه‌طلبی و شعارگرایی دولتمردان.

4 ـ آلودگی زیست‌محیطی.

5 ـ ایجاد رژیمهای کوپنی و یارانه‌ای بجای کارآمدی و کارآفرینی.

و اما مسجد سلیمان و شهرهای هفتگل، لالی و سایر شهرهای نفتی کشور که تنها به نفت متکی بوده‌اند و پس از چند دهه تولید نفت، از دو دهه قبل از انقلاب اسلامی محرومیتها، فقر و بیکاری یا عقب‌ماندگی شروع شد و تاکنون هنوز مشکلات آنها ادامه دارد. زیرا توسعه وابسته و تک‌محصولی نتیجه‌ای جز این ندارد و باید به هوش باشیم و مسجد سلیمان با عمر یکصدساله نفتی خود را عبرت بگیریم و از نفت بعنوان ابزاری برای توسعه همه‌جانبه و پایدار استفاده کنیم و بجای فروش ثروت ملی نفت آنرا به تولید ثروت پایدار تبدیل کنیم و بودجه کشور را از وابستگی بیشتر به نفت نجات دهیم زیرا نفت یک ثروت ملی برای سالهای آینده کشور و باید تبدیل به امنیت ملی و سربلندی ایران در در افق 1404 تبدیل گردید.

در پایان از مردم شهیدپرور و هوشمند مسجدسلیمان، لالی و هفتگل و اندیکا بخاطر اینکه چهارمین بار به بنده اعتماد کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم و بخاطر تحمل رنج و مشقت ناشی از تولید نفت در یکصد سال ناشی از نشتهای گازهای سمی، مشکل آب آشامیدنی و بیکاری عذرخواهی می‌کنم و امید دارم با توسعه پایدار و رشد و آثار چشمگیر امروزی که دولت خدمتگزار آغاز کرده، آغاز جدید و آینده بهتری را در پیش داشته باشیم.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet