شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/03/05 15:45:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نجابت: مجلس هشتم در اولین گامها برای ترمیم قانون انتخابات تمهیداتی بیاندیشد

"حسین نجابت" از نمایندگان مجلس هشتم خواست تا در اولین گامها برای ترمیم قانون انتخابات و نظارت بر انتخابات تمهیداتی بیاندیشند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«قل رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و جعلنی من لدنک سلطانا نصیرا»

با تسلیت ایام پرحزن و اندوه و غصه فاطمیه به پیشگاه مقدس حضرت ولیعصر، مقام معظم رهبری و مسلمانان آزاده سراسر جهان و با تبریک و تهنیت خجسته‌سالروز فتح خرمشهر، نماد مقاومت، ایثار و پیروزی که جز با همدلی و اتحاد بدست نیامد. فتحی که چون خنجری در گلوی استکبار فرو رفت و دشمن را زمین‌گیر نمود. اگر این فتح عظیم را در ردیف و راستای یوم‌الله بیست و دوم بهمن و پیروزی غرورآفرین حزب‌الله در جنگ 33 روزه بنامیم، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. آنجا که در هر سه صحنه حول و قوه الهی همراه با توکل به خدا و همدلی امت و واقع‌بینی و شجاعت رهبران بزرگ، دشمن را خوار و زبون و حقیر و مجبور به عقب‌‌نشینی نمود.

در ابتداء و پیشاپیش حضور منتخبین مجلس هشتم بخصوص همکاران جدید را به مجلس شورای اسلامی تبریک گفته و توفیق بیش از پیش همگان را از خداوند متعال خواستارم و در آستانه شروع مجلس هشتم خدمت همکاران سابق و دوستان عرض می‌کنم که متأسفانه و با کمال تأسف در انتخابات اخیر مشاهده شده که در برخی حوزه‌ها شیوه‌های غیراسلامی و عمدتاً غربی و وارداتی در جلب آراء مرسوم و متداول گشت. معدودی بی‌محابا به هر دری زدند تا آرایی جلب کنند و بدون تردید جلب آراء به هر وسیله و به هر نحو ممکن و با هر قیمتی ولو زیر پا گذاشتن اصول دینداری در هیچ مکتبی از مکاتب توحیدی روا نمی‌باشد. خدا نکند با غفلت و بیخبری همه ما عصاره دینداری و دین‌مداری در مردم‌سالاری دینی کمرنگ شود و خدا نکند زرسالاران و زورمداران در حوزه‌های دور و نزدیک بتوانند نماینده به مجلس بفرستند. بر نمایندگان فهیم و متدین مجلس هشتم است تا در اولین گامها برای این امر خطیر در ترمیم قانون انتخابات و نظارت بر انتخابات تمهیداتی بیاندیشند.

اما قطار مجلس هفتم نیز چونان مجالس دیگر به ایستگاه آخر رسید و براستی بازار و ارزیابی و نقد عملکرد مجلس هفتم نیز گرم شد. رسانه‌ها و طیفهای سیاسی مختلف به فراخور حال عملکرد مجلس هفتم را نقد و ارزیابی می‌کنند. در این راستا طیفهای گوناگونی وجود دارند. طیف بیگانه و بیگانه‌پرستان تکلیفشان روشن است. چون اینها مجلس و دولت را اصولگرا می‌دانسته و می‌دانند و وجود مجلس هفتم را اساساً غیرکارآمد و مخل ارزیابی می‌کردند، چه رسد به عملکرد آن. ما با اینها سخنی نداریم.

دوم طیف معروف به دوم خرداد یا به اصطلاح اصلاح‌طلبان به هر حال بعنوان یک رقیب سیاسی سعی در بزرگنمایی و بلکه سیاه‌نمایی برخی مشکلات و نارساییهای مردم داشته و دارند تا آنرا به پای مجلس هفتم بگذارند. هشدار به دوستان طرفدار دولت که فردا هم اینها را به پای دولت نهم خواهند گذاشت. البته واضح است مبنای نقادی اینها نه از سر دلسوزی که فرصت‌طلبی است و اصولگرایان باید به شدت از افتادن در دام تحلیلهای اینها که محور آن درانداختن دولت و مجلس با یکدیگر است پرهیز کنند. همینها اکنون فتوا می‌دهند که هیأت رئیسه باید عوض شود، هیأت رئیسه مجلس باید تغییر کنند و صحبتهای دیگر.

اما ورای این دو گروه اصولگرایان قرار دارند که بهرحال باید تحلیل صحیح و منطقی از مجلس هفتم داشته باشند تا ان‌شاء‌الله در مجلس هشتم نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را بپوشانند.

بزرگترین مسأله‌ای که در مورد مجلس هفتم در میان دوستان خودی و در تحلیلها مطرح است، تعامل مجلس هفتم با دولت نهم است. براستی باید به این سؤال پاسخی درخور و شایسته داد که مجلس با دولت چگونه برخوردی داشته است؟ آیا مجلس در برابر دولت بیش از حد انتظار انعطاف داشته یا سخت‌گیری روا داشته است؟ باید به این سؤال پاسخی جدی داد چون این روزها پاسخ به سؤال مبنای موضعگیریهای بعدی خواهد بود. بنده بعنوان کوچکترین عضو هیأت رئیسه و فراکسیون اصولگرایان و هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان عرض می‌کنم که در طول این چند سال گذشته مجموعه ما سعی و تلاشمان بر این بوده که مصالح اسلام و نظام را بر مسائل حزبی و گروهی و فردی خود ترجیح دهیم و همینجا عرض می‌کنم که بنده افتخار می‌کنم که در مجلس حضور داشته‌ام که پس از مجلس ششم با رهنمود رهبر معظم انقلاب آرامش را به جامعه تقدیم کرد. از تنشهای فرسایشی و بیهوده پرهیز نمود. افتخار می‌کنم در مجلسی حضور داشتم که دغدغه آن، دغدغه مردم و مسایل مطرح شده در آن مسایل اساسی مردم بود (مستقل از اینکه توانستیم نیازهای مردم را پاسخگو باشیم یا نه).

افتخار می‌کنم در مجلس حضور داشتیم که منویات رهبر معظم انقلاب در مسأله هسته‌ای و مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی را بدون کم و کاست تصویب و تأیید نمودیم و بالاتر از آن دولت را موظف کردیم که تا تعلیق غنی‌سازی را بشکند و عمل به معاهده الحاقی را متوقف سازد.

افتخار می‌کنم در مجلسی حضور داشتیم که برای اولین بار در تحقق این فرمایش امام که «مجلس تنها قوه‌ای است که باید قوای دیگر تبعه او باشند» تحقیق و تفحص از قوه قضائیه را با همه فراز و فرودهای آن انجام دادیم و بدون توجه به حواشی به وظیفه خود در قرائت آن عمل نمودیم.

و بالاتر از هم، افتخار می‌کنم در مجلس حضور داشتم که در آخرین سال سوم، رهبر معظم انقلاب پیرامون آن چنین فرمودند:

«آنچه که در مورد این دوره از مجلس این حقیر می‌توانم عرض بکنم و جمع‌بندی که تا امروز از این مجلس فی‌الجمله در ذهن هست، بعنوان یک شاهد و یک ناظر که در بعضی از این مجالس متعدد اندکی بودیم و بقیه را هم از نزدیک شاهد بودیم و با آنها تعامل داشتیم، به نظر من مجلس خوبی است و جزو دوره‌های خوب مجلس محسوب می‌شود. این مجلس از جهتی یک خصوصیتی دارد و آن این است که این ترکیب، ترکیبی که بعضی از جهات کلی و خطوط اصلی آنرا عرض خواهم کرد، در یک فضای نامناسب رویید. مثل گیاه یا درختی که از میان سنگلاخ بروید. «الا و ان‌ الشجره البریه اصلب عودا و ابقی و قودا» درختی که در میان سنگ می‌روید، هم محکمتر و استوارتر است و هم آن وقتیکه او را تبدیل به آتش کردند، آتش ماندگارتری دارد و اثرش برای مدتها می‌ماند. مجلس شما اینگونه است.

بر مبنای همین هویت و در امتداد این شعارها خطوط اساسی و خوبی هم حقاً و انصافاً تعقیب شد. نه دوستان شما، یعنی طرفداران مجلس و نه دشمنان شما نمی‌توانند منکر آنها بشوند. مجلس نشان داد که به طبقات ضعیف در جامعه اهتمام می‌ورزد. برای او مسأله اساسی، جبران ضعف طبقات ضعیف و مردمان فقیر و دورماندگان از بسیاری از امتیازات است و به این توجه نشان دادید. هم در گفته‌ها گفته شد، هم در برخی از قوانین منعکس شد که بسیار مهم و خوب بود.

ارتباطات مجلس و دولت خوب است و من می‌دانم که ارتباطات مجلس و دولت چگونه است. الحمدلله جهتگیری‌های کلی، جهتگیری‌های یکسانی است. اگرچه اختلاف سلائقی وجود دارد. در موارد اختلاف سلیقه بالاخره هرطرف بایستی یک مقداری کوتاه بیاید تا بتوانند مسایل را جمع کنند. این را بعنوان یک نگاه مصلحت‌اندیشانه‌ اساسی من عرض می‌کنم. با دولت بایستی همراهی بشود.

بالاخره خود هماهنگی دولت و مجلس هم یکی از برکات این دوره است».

من در پایان آخرین فرمایشی که مقام معظم رهبری در پایان این دوره سه‌ساله خطاب به مردم و مجلس فرمودند، تکرار می‌کنم و عرایضم را تمام می‌کنم.

ایشان فرمودند: «بهرحال ما آنچه را که در پایان سه سال به شما می‌توانیم عرض بکنیم این است که خسته نباشید».

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet