هدر اصلی
1389/07/15 11:56:00
سرویس سیاسی
عباسپور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان:

تجاری‌سازی ‌علم نیازبه ‌همکاری دولت دارد

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان مبنی بر تجاری‌سازی علم گفت: برخلاف کسب رتبه‌ها و مدارج علمی در دانشگاه‌هایمان، در به صحنه آوردن و تبدیل آن به ثروت ضعیف هستیم.

"علی عباسپورتهرانی‌فرد" نماینده تهران ،ری ، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه دغدغه مقام معظم رهبری درباره نزدیکی دانشگاه و صنعت با همکاری دستگاه‌های ذیربط برطرف شود.، اظهار کرد: متاسفانه در کشور با وجود اینکه در تولید علم موفق هستیم؛ اما در تبدیل آن به صنعت خوب عمل نکرده‌ایم. البته مجلس لایحه‌ای را تصویب کرده است که این مشکل را بطرف می‌کند.

نماینده مردم تهران افزود: لایحه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با هدف حمایت از نخبگان و محققانی است که در زمینه فناوری‌های نوین و اختراعات و تفکرات علمی قصد تجاری‌سازی آن را دارند.

وی با تاکید بر اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه حرکتی حیاتی برای ما است، گفت: با توجه به گستردگی دانشگاه‌ها، فارغ‌التحصیلان و حجم تحصیلات تکمیلی، شاهد تولید علم در حد بالایی هستیم؛ اما این علم نمی‌تواند به عنوان پایه‌های اقتصاد دانش‌بنیان در کشور عمل کند.

عباسپور در ادامه افزود: کشورهای پیشرفته از علم به عنوان تولید انبوه و ابزار پیشرفته به بازار دنیا عرضه می‌کنند؛ اما در کشور این‌گونه نیست و این به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری در ایران است.

  رییس کمیسیون آموزش و تحقیات مجلس، با اشاره به تصویب لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: با تصویب این لایحه، صندوق حمایت از مبتکران تشکیل می‌شود که در گام نخست سه میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی اعتبار داریم، ضمن آنکه نیم درصد از اعتبارات بودجه تحقیقاتی سالیانه به این صندوق وارد می‌شود.

وی ادامه داد: حمایت قاطع از تجاری‌سازی و اکتشافات نخبگان نیاز به همکاری دولت برای عملی و اجرایی کردن این قانون نیاز دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس، اظهار امیدواری کرد که دغدغه مقام معظم رهبری درباره نزدیکی دانشگاه و صنعت با همکاری دستگاه‌های ذیربط برطرف شود.

رهبر انقلاب اسلامی، روز گذشته در دیدار با جمعی از نخبگان ،تجاری سازی را، امری مهم دانستند و اظهار کردند: یافته‌های علمی و صنعتی باید بتوانند به شکل صحیح، تولید ثروت کنند و مسئولان دستگاه‌های ذیربط باید از آغاز پروژه های علمی - صنعتی به فکر تجاری سازی باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet