هدر موبایل
1389/07/15 12:42:00
سرویس اقتصادی
با طولانی شدن بررسی برنامه پنجم توسعه؛

تدوین بودجه سال 90 با شکنندگی روبه رو خواهد بود

**نماینده مردم زابل و زهک در مجلس اظهارداشت:با توجه به اینکه بررسی برنامه پنجم توسعه به دلایل مختلف طولانی شد، پیش بینی می‌شود که دولت و مجلس در تدوین و بررسی بودجه سال ۹۰ با مشکلات بسیاری روبه رو شوند.

"عباسعلی نورا" نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه، در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت برای تدوین بودجه سال آینده باید برنامه محور عمل کند، تصریح کرد: برای تدوین بودجه سالانه دولت باید برنامه محور و بر اساس اسناد بالای دستی عمل کند، در این بین برنامه پنجم توسعه یکی از اسناد بالادستی به شمار می‌رود که همچنان به تصویب نرسیده است.

نماینده زابل تاکید کرد: با توجه به مشکلات و تاخیر مجلس در بررسی برنامه پنجم توسعه، شکنندگی بسیاری در تدوین بودجه رخ خواهد داد.

نورا با بیان اینکه برنامه پنج ساله توسعه از سلیقگی شدن بودجه جلوگیری می‌کند، تاکید کرد: در تدوین بودجه امکان دارد دولت یا مجلس به سلیقه خود عمل کند، در حالی که با در دست داشتن برنامه مدون مانند برنامه پنج ساله توسعه از سلیقگی شدن بودجه جلوگیری کرده و سندی برای تدوین بودجه خواهد بود.

وی تصریح کرد: زمانی که برنامه محور عمل کنیم برای تصویب هر پیشنهاد مخالف با برنامه پنجم توسعه به رای دوسوم نمایندگان نیاز است در غیر این صورت رای نیمی از نمایندگان برای تصویب پینشهاد به هر سلیقه ای کافی است.

نورا اظهار داشت:کسب دو سوم رای نمایندگان اتفاق نادری است و همین مسئله اهمیت تدوین برنامه پنجم توسعه در برنامه بودجه سال 90 را نشان می دهد.

نماینده مردم زابل و زهک با بیان اینکه نه برنامه پنجم تدوین شده است و نه قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده است، تاکید کرد: دولت زمان کوتاه و پشتوانه برنامه ای کمی برای تدوین و تنظیم برنامه بودجه سال 90 دارد.

وی با بیان اینکه قرار بود برنامه پنجم توسعه زودتر از این در اختیار دولت قرار گیرد، گفت: پیش از رخ دادن اتفاقات اخیر پیش بینی کرده بودیم برنامه پنجم چند هفته زودتر به دولت ارسال شود تا قوه مجریه پس از بررسی بر روی مواد و با کار کارشناسی شده لایحه بودجه را به مجلس تسلیم کند، که با تاخیر و ایرادها جزیی و نه آنچنان مهم تمام برنامه ریزی کمیسیون تلفیق به هم خورد.

نورا پیشنهاد کرد: پیشنهاد می کنم مجلس و کمیسیون تلفیق سرعت بیشتری به بررسی برنامه پنجم توسعه اقتصای ،اجتماعی و فرهنگی بدهند و دولت از گرفتن ایرادهای جزیی خودداری کند تا بودجه سال آینده اصولی تدوین شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet