هدر موبایل
1389/07/17 10:41:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دانشگاه ملی ارمنستان تصریح کرد:

رویکردایران،ایجادفضای‌امن باهمیاری کشورهای‌منطقه

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشورهای منطقه با همیاری خود می‌توانند منطقه را به سمت فضایی امن سوق دهند و در این مسیر هیچ نیازی به اقدامات شیطنت‌آمیز سایر کشورها نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از ایروان، "علی لاریجانی" صبح روز شنبه 17 مهر ماه در دومین روز سفر خود به ارمنستان، با حضور در دانشگاه ملی این کشور ضمن دریافت مدرک دکترای افتخاری در جمع دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.

وی با بیان این که اهدای مدرک دکترای افتخاری از سوی این دانشگاه یک امر نمادین برای نشان دادن عمق روابط پایدار دو کشور است، اظهار داشت: حضور من و همکاران پارلمانی ام در جمع شما حاوی این پیام است که ایران آماده است تا با کشور شما در ابعاد مختلف روابط پایدار داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما بر این باور هستیم که کشورهای منطقه از وضعیت و پتانسیل کافی برای حل مناقشات منطقه ای برخوردار هستند گفت: تصور ما این است که کشورهای منطقه با همیاری خود می توانند منطقه را به سمت فضایی امن سوق دهند و در این مسیر هیچ نیازی به اقدامات شیطنت‌آمیز سایر کشورها نخواهد بود.

لاریجانی علت اساسی رویکرد جمهوری اسلامی ایران به تمرکز بر همکاری‌های منطقه‌ای را برای حل مشکلات زیربنایی دانست و یادآور شد: کشور ما سال‌ها زیر دیکتاتوری شاه که او هم تحت حمایت آمریکا بود به سر می‌برد و سال‌ها به رهبری حضرت امام (ره) به مبارزه با این دیکتاتوری پرداخت و توانست با از بین بردن شاه به استقلال دست یابد.

وی افزود: مبنای فکری ما در انقلاب مبارزه و نفی هر گونه ظلم و ستم و استعمار است. ضمن این که بر همزیستی مسالمت آمیز بین ملتها تاکید داریم.

لاریجانی با بیان این که تفکر توحیدی اسلام مبتنی بر برادری است و نه پذیرش قدرتهای زورگو افزود: پیشوای اسلامی ما امام علی (ع) در نامه به زمامداران خود می نویسد که با مردم خود با محبت و مهربانی تعامل کن چون آنها یا برادر مسلمان تو هستند و یا برادر انسانی شما. بر همین اساس است که مکتب انقلاب اسلامی بر همزیستی مسالمت آمیز با سایر فرق استوار است و در مقابل هر گونه زورگویی ایستادگی می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران پس از انقلاب با تروریسمی که از سوی قدرتهای زورگوی در منطقه هدایت می شد و جنگ طلبی صدام به پشتوانه آمریکا مواجه بود.

وی با تاکید بر این که مساله مبارزه با تروریسم امروزه به یک ژست در عرصه بین المللی تبدیل شده است، گفت: در مقابل این ژست گیری ما اکیدا معتقدیم که مبارزه با تروریسم اقدامی اساسی برای یک زندگی مسالمت آمیز است.

وی افزود: در ابتدای پیروزی انقلاب که این کشورهای زورگو تلاش کردند تا به واسطه ایادی داخلی خود ترورهای زیادی انجام دهند و در همین راستا رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس دیوان عدالت اداری و بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به شهادت رساند.

وی با بیان این که متاسفانه همچنان امروزه در منطقه شاهد ادامه این رفتار از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی هستیم گفت: همگان می دانند، اسلام، مسیحیت و سایر ادیان ابراهیمی با ترور مخالف هستند و آن را حرام می شمارند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: بر همین اساس ما معتقدیم که توجه به توصیه های ادیان الهی در عرصه بین الملل منجر به همزیستی مسالمت آمیز خواهد شد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به تحمیل 8 سال جنگ از سوی صدام و با حمایت آمریکا علیه ایران اشاره کرد و افزود: امروزه اسناد زیادی موجود است که نشان می دهد پشت صحنه جنگ صدام رژیم های زورگو حضور داشتند اما ایران مصمم بود که با مقاومت استقلال سیاسی خود را پایدار نگه دارد.

وی با اشاره به این که همه مردم ایران به نوعی در دفاع مقدس مشارکت داشتند گفت: به عنوان نمونه اکثر اعضای هیات پارلمانی همراه من در این سفر اکثرا رزمنده بوده اند و یا جزو خانواده شهدا محسوب می شوند. آقای دهقان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خود 7 سال در اسارت صدام به سر بردند.

لاریجانی با اشاره به شهادت بیش از 250 هزار نفر در جنگ تحمیلی و همچنین تحریم های متعدد علیه کشور اظهار داشت: با وجود همه هزینه هایی که این جنگ به ما تحمیل کرد کشور از نظر اقتصادی و سیاسی مستقل است و روی پای خود ایستاده است.

وی به برخی از پیشرفت های کشور در دوره پس از جنگ اشاره کرد و گفت: ما امروزه بیش از 5/3 میلیون دانشجو داریم، مراکز بهداشتی ودرمانی ما حتی در روستاها به شکل جدی توسعه یافته اند و میزان مرگ و میر کودکان به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به پیشرفت های کشور در زمینه سلول های بنیادی اظهار داشت: علاوه بر توسعه در این بخش کشور ما در سدسازی، سیلوسازی پیشرفت های قابل توجهی داشته و همین الان بیش از 70 سد در داخل کشور در حال احداث است.

لاریجانی به پیشرفت های صنعت خودروسازی اشاره کرد و افزود: هم اکنون خودروهایی با ساخت کاملا ایرانی در کشور تولید می شود ضمن این که در صنعت پتروشیمی و مخابرات توسعه قابل توجهی یافته ایم و بر مبنای همین پیشرفت ها طی دو سال گذشته سالانه بیش از 20 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم.

لاریجانی در ادامه به جهش کشور در تکنولوژی های نظامی نیز اشاره کرد و افزود: نگاه ما در این زمینه بر مبنای بازدارندگی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet