هدر اصلی
1389/07/17 11:49:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دانشگاه ملی ارمنستان:(کامل)

تولیدکنندگان سلاح به‌دنبال ثبات ‌و امنیت نیستند

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فروش سلاح به چند کشور منطقه نشاندهنده این است که کشورهای تولیدکننده سلاح به دنبال منافع خود هستند نه ایجاد ثبات و امنیت بر منطقه.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از ایروان، "علی لاریجانی" صبح روز شنبه 17 مهر ماه در دومین روز سفر خود به ارمنستان، با حضور در دانشگاه ملی این کشور ضمن دریافت مدرک دکترای افتخاری در جمع دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.

وی با بیان این که اهدای مدرک دکترای افتخاری از سوی این دانشگاه یک امر نمادین برای نشان دادن عمق روابط پایدار دو کشور است، اظهار داشت: حضور من و همکاران پارلمانی ام در جمع شما حاوی این پیام است که ایران آماده است تا با کشور شما در ابعاد مختلف روابط پایدار داشته باشد.

 

رویکردایران،ایجادفضای‌امن باهمیاری کشورهای‌منطقه

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما بر این باور هستیم که کشورهای منطقه از وضعیت و پتانسیل کافی برای حل مناقشات منطقه ای برخوردار هستند گفت: تصور ما این است که کشورهای منطقه با همیاری خود می توانند منطقه را به سمت فضایی امن سوق دهند و در این مسیر هیچ نیازی به اقدامات شیطنت‌آمیز سایر کشورها نخواهد بود.

لاریجانی علت اساسی رویکرد جمهوری اسلامی ایران به تمرکز بر همکاری‌های منطقه‌ای را برای حل مشکلات زیربنایی دانست و یادآور شد: کشور ما سال‌ها زیر دیکتاتوری شاه که او هم تحت حمایت آمریکا بود به سر می‌برد و سال‌ها به رهبری حضرت امام (ره) به مبارزه با این دیکتاتوری پرداخت و توانست با از بین بردن شاه به استقلال دست یابد.

وی افزود: مبنای فکری ما در انقلاب مبارزه و نفی هر گونه ظلم و ستم و استعمار است. ضمن این که بر همزیستی مسالمت آمیز بین ملتها تاکید داریم.

لاریجانی با بیان این که تفکر توحیدی اسلام مبتنی بر برادری است و نه پذیرش قدرتهای زورگو افزود: پیشوای اسلامی ما امام علی (ع) در نامه به زمامداران خود می نویسد که با مردم خود با محبت و مهربانی تعامل کن چون آنها یا برادر مسلمان تو هستند و یا برادر انسانی شما. بر همین اساس است که مکتب انقلاب اسلامی بر همزیستی مسالمت آمیز با سایر فرق استوار است و در مقابل هر گونه زورگویی ایستادگی می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران پس از انقلاب با تروریسمی که از سوی قدرتهای زورگوی در منطقه هدایت می شد و جنگ طلبی صدام به پشتوانه آمریکا مواجه بود.

وی با تاکید بر این که مساله مبارزه با تروریسم امروزه به یک ژست در عرصه بین المللی تبدیل شده است، گفت: در مقابل این ژست گیری ما اکیدا معتقدیم که مبارزه با تروریسم اقدامی اساسی برای یک زندگی مسالمت آمیز است.

وی افزود: در ابتدای پیروزی انقلاب که این کشورهای زورگو تلاش کردند تا به واسطه ایادی داخلی خود ترورهای زیادی انجام دهند و در همین راستا رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس دیوان عدالت اداری و بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به شهادت رساند.

وی با بیان این که متاسفانه همچنان امروزه در منطقه شاهد ادامه این رفتار از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی هستیم گفت: همگان می دانند، اسلام، مسیحیت و سایر ادیان ابراهیمی با ترور مخالف هستند و آن را حرام می شمارند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: بر همین اساس ما معتقدیم که توجه به توصیه های ادیان الهی در عرصه بین الملل منجر به همزیستی مسالمت آمیز خواهد شد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به تحمیل 8 سال جنگ از سوی صدام و با حمایت آمریکا علیه ایران اشاره کرد و افزود: امروزه اسناد زیادی موجود است که نشان می دهد پشت صحنه جنگ صدام رژیم های زورگو حضور داشتند اما ایران مصمم بود که با مقاومت استقلال سیاسی خود را پایدار نگه دارد.

وی با اشاره به این که همه مردم ایران به نوعی در دفاع مقدس مشارکت داشتند گفت: به عنوان نمونه اکثر اعضای هیات پارلمانی همراه من در این سفر اکثرا رزمنده بوده اند و یا جزو خانواده شهدا محسوب می شوند. آقای دهقان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خود 7 سال در اسارت صدام به سر بردند.

لاریجانی با اشاره به شهادت بیش از 250 هزار نفر در جنگ تحمیلی و همچنین تحریم های متعدد علیه کشور اظهار داشت: با وجود همه هزینه هایی که این جنگ به ما تحمیل کرد کشور از نظر اقتصادی و سیاسی مستقل است و روی پای خود ایستاده است.

وی به برخی از پیشرفت های کشور در دوره پس از جنگ اشاره کرد و گفت: ما امروزه بیش از 5/3 میلیون دانشجو داریم، مراکز بهداشتی ودرمانی ما حتی در روستاها به شکل جدی توسعه یافته اند و میزان مرگ و میر کودکان به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به پیشرفت های کشور در زمینه سلول های بنیادی اظهار داشت: علاوه بر توسعه در این بخش کشور ما در سدسازی، سیلوسازی پیشرفت های قابل توجهی داشته و همین الان بیش از 70 سد در داخل کشور در حال احداث است.

لاریجانی به پیشرفت های صنعت خودروسازی اشاره کرد و افزود: هم اکنون خودروهایی با ساخت کاملا ایرانی در کشور تولید می شود ضمن این که در صنعت پتروشیمی و مخابرات توسعه قابل توجهی یافته ایم و بر مبنای همین پیشرفت ها طی دو سال گذشته سالانه بیش از 20 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم.

لاریجانی در ادامه به جهش کشور در تکنولوژی های نظامی نیز اشاره کرد و افزود: نگاه ما در این زمینه بر مبنای بازدارندگی است.

 

کشورهای قدرتمند اراده‌ای برای ایجاد آرامش در منطقه ندارند

"علی لاریجانی" در ادامه سخنرانی خود در جمع اعضای هیات علمی نمایندگان دانشجویان و اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه ملی ارمنستان با ابراز خرسندی از توسعه روابط با کشور ارمنستان در زمینه های مختلف از جمله راه آهن و راهسازی، خطوط برق و گاز افزود: ما نهایت تلاش خود را در توسعه روابط به کار خواهیم بست.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که روند 30 سال اخیر نشان می دهد قطب بندی قدیم جهان در حال تغییر است، گفت: نواخته شدن سرود یکجانبه گرایی هم توهم بود و هم اینکه خسارات زیادی به منطقه و آمریکا تحمیل کرد.

وی تاکید کرد: اقدامات آمریکا در عراق، لبنان، افغانستان و فلسطین در سالهای اخیر نشاندهنده رنگ باختن قطب بندی قدیم جهان است.

وی با ناکارآمد خواندن تئوری مدیریت جهانی که پس از حوادثی چون فروپاشی شوروی سابق و ماجرای یازده سپتامبر از سوی آمریکا مطرح شد، گفت: در اقدامات اخیر آمریکا در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین علاوه بر این که هزینه های زیادی صرف شد، بیش از یک میلیون نفر کشته بر جای گذاشت در حالی که این سوال همچنان به ذهن متبادر می گردد که در نتیجه اقدامات شما آیا تروریسم در منطقه کاهش یافت و آیا امنیت در منطقه حاصل شد؟

لاریجانی در ادامه این بحث گفت: البته امروز شرایط متفاوت است و ما در دوره گذار و در حال گذار به سمت قطب‌بندی جدید به سر می‌بریم که بر مبنای آن هم قدرت‌های قدیم در حال بازسازی خود هستند و هم شاهد قدرت‌های نوظهور در جهان هستیم. این اتفاق مطلوب است مشروط به این که از گذشته درس گرفته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بحران مالی در دنیا نیز اشاره کرد و یادآور شد: بحران مالی اخیر نه اولین بحران اقتصادی بین‌المللی است و نه آخرین آن. این بحران‌ها ریشه در بی‌عدالتی اقتصادی دارد.

وی افزود: این که یک درصد از جمعیت دنیا صاحب 50 درصد قدرت اقتصادی باشند و 50 درصد جمعیت دنیا یک درصد توانایی اقتصادی داشته باشند نشاندهنده عمق شکاف اقتصادی در دنیا است و تا زمانی که شرکت‌های چندملیتی در پس کشورهای بزرگ از پرداخت مالیات فرار می‌کنند ما شاهد چنین حباب‌های اقتصادی خواهیم بود.

وی در ادامه با جلب توجه دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ملی ارمنستان به این نکته که آمریکا و برخی از کشورها نه توان و نه اراده ایجاد آرامش در منطقه دارند، تاکید کرد: ما نیازمند یک تئوری همگرایی منطقه‌ای هستیم که از این طریق کشورهای منطقه با همیاری هم بتوانند مشکلات خود را حل کنند زیرا کشورهای قدرتمند هرگز به دنبال این آرامش نیستند و همواره منافع خود را پیگیری می کنند.

 

تولیدکنند‌گان سلاح به دنبال ثبات و امنیت نیستند

وی با اشاره به قراردادهای فروش سلاح در سال‌های اخیر گفت: بیش از 100 میلیارد دلار از محل فروش سلاح به چند کشور منطقه برای کشورهای تولیدکننده سلاح فراهم آمده و این نشاندهنده این است که کشورهای تولیدکننده سلاح به دنبال منافع خود هستند نه ایجاد ثبات و امنیت بر منطقه.

وی تاکید کرد: با این شرایط بعید است که مساله بحران مالی به سادگی حل شود و شرایط متعادل گردد. آمریکا با 30 هزار میلیارد بدهی و کسری بودجه زیاد توانایی ساماندهی اوضاع منطقه را ندارد. بنابراین باید با نگاهی عمیق‌تر بدون اتکا به کشورهای مدعی ساماندهی دنیا و طرز روشهای کهنه سوسیالیستی به دنبال حل مسائل و مشکلات اقتصادی در منطقه باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که این بحث از سوی متفکران غربی نیز مورد توجه قرار گرفته است به تئوری عدالت "جان لاک" اشاره کرد و گفت: من نمی خواهم در مورد این تئوری قضاوت کنم اما باید توجه کرد که حتما خلائی در نظام لیبرال وجود داشته که این متفکر به این موضوع توجه کرده است.

لاریجانی افزود: بنابراین توجه به این امر که دولت‌ها باید زیرساخت لازم برای رقابت همگانی را سامان دهند امر مطلوب و درستی است.

رئیس مجلس تاکید کرد: من فکر می کنم برخی از شیطنت‌ها در منطقه با همکاری کشورهای منطقه قابل ترمیم است و لازم است در این موضوع با یکدیگر همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس به پرونده هسته‌ای ایران نیز اشاره کرد و خطاب به دانشجویان گفت: شما می‌دانید که پایه‌های اتمی ایران در زمان شاه و از سوی آمریکا ریخته شد و در آن زمان این کشور قرارداد 6 میلیارد دلاری با ایران منعقد کرد ضمن این که کشورهای فرانسه و آلمان قراردادهای جداگانه‌ای با ما داشتند اما وقتی ما دیکتاتوری شاه را کنار زدیم آنها این قراردادها را لغو کردند.

 

ملت ایران پای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز ایستاده است

وی افزود: پس از لغو این قراردادها ما تصمیم گرفتیم خودمان به این تکنولوژی به صورت صلح آمیز دست یابیم و به همین دلیل نیز در چارچوب نظارت آژانس فعالیت‌های خود را ادامه دهیم.

وی با بیان این که در تفکر ما دستیابی به سلاح هسته‌ای حرام است گفت: ملت ما پای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز ایستاده است و به هیچ وجه طبقه‌بندی جغرافیایی را در قلمرو دانش نمی‌پذیرد.

لاریجانی با تاکید بر این که در مقابل خواسته بحق ملت ایران که برخی کشورها به دنبال بلوکه کردن قدرت هستند گفت: آنها به هر بهانه‌ای میز مذاکره را ترک می‌کنند و به تئوری مبتذل چماق و هویج متوسل می‌شوند و ما فکر می‌کنیم در این زمینه افکار عقب‌افتاده‌ای را دنبال می‌کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: ملت ایران مصمم است در زمینه توسعه تکنولوژی در همه زمینه‌ها به پیشرفت نایل آید. به همین جهت اینگونه رفتارها تاثیری در رفتار و عزل ملت ما ندارد.

رئیس مجلس در پایان ضمن تقدیر از رئیس جمهور و رئیس مجلس ارمنستان از پیشنهاد رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه ملی ارمنستان مبنی بر توسعه ارتباطات علمی میان دو کشور استقبال کرد و خاطرنشان ساخت: ما به واسطه احترام زیادی که برای شما قائل هستیم این موضوع را پیگیری می کنیم تا ارتباط نزدیکی بین بخش دانشگاهی دو کشور ایجاد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet