هدر موبایل
1387/03/07 11:32:00
سرویس سیاسی
سرپرست وزارت کشور:

بهترین پاداش دست اندرکاران انتخابات، رضایت مقام معظم رهبری است

سرپرست وزارت کشور گفت: بهترین پاداش دست اندرکاران انتخابات رضایت مقام معظم رهبری است که در بخشی از پیام ۲۵ اسفند خود از مجریان و ناظران انتخابات که با تلاش طاقت فرسا بار این مسوولیت قانونی را بر دوش کشیدند و با صداقت و امانت آرا مردم را صیانت کردند صمیمانه تشکر کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، سرپرست وزارت کشور سیدمهدی هاشمی صبح امروز سه شنبه در مراسم گشایش هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارشی از روند برگزاری انتخابات ارائه داد.

متن کامل سخنان وزیر کشور به شرح زیر است:

مقام معظم رهبری فرمودند که با همت و هوشیاری شما یک بار دیگر همه‌ ترفندهای شیطانی از صدور قطعنامه و تحریم انتخابات تا دعوت ناظران بیگانه به دخالت در حقوق و زندگی مردم، از سیاه‌نمایی در خصوص مدیریت کشور تا ترساندن مردم از خطر حمله دشمن، از تهمت سالم نبودن انتخابات تا تلقین دلسردی و بی‌تفاوتی مردم و به خصوص پیشگویی‌های تبلیغاتی و شیطانی درباره‌ مشارکت نکردن جوانان همه و همه به سنگ خورد.

در سالی که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال وحدت ملی و انسجام اسلامی نامگذاری شده بود، جمهوری اسلامی ایران در حالی به استقبال انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی رفت که کشور در یکی از پرافتخارترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی قرار داشت.

برهه‌ای که شاید بتوان از آن به عنوان یک نقطه‌ی عطف یاد کرد؛ چرا که جمهوری اسلامی ایران در این برهه از تاریخ انقلاب با توکل به خداوند متعال و با استفاده از پشتوانه‌های مردمی و ظرفیت‌های داخلی با اعتماد به نفس و تلاش ستودنی قدم‌های اساسی و امیدبخش را در جهت ساختن کشور، برداشت و به دستاوردهای بسیار ارزشمندی رسید به طوری که امواج و آثار این خیزش چالش‌های سنگینی در عرصه‌ی بین‌المللی ایجاد کرد.

امروزه نظام سلطه با تمام فرصت‌ها و امکانات سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک و رسانه‌ای برای مقابله با این حرکت درون‌زای ملت ایران به میدان آمده است.

دستیابی ملت ایران به فناوری صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای، جهش علما در عرصه‌های نوین پزشکی، ساخت ماهواره و ورود به فضا، رشد تساعدی سرمایه‌گذاری‌های عمرانی، بسط عدالت و توزیع عادلانه ثروت از طریق طرح‌های زودبازده و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری و از همه مهمتر گرایش بی‌نظیر ملت‌های جهان به ایران اسلامی و شکست‌های پی در پی آمریکا در عرصه‌های سیاست خارجی باعث این است که بدخواهان نظام تمام هم و غم خود را برای ناامید کردن مردم و توقف مسیر رشد و تعالی جمهوری اسلامی ایران به کار برند.

به ویژه در جریان انتخابات که یک آزمون ملی و نمایشگاهی از قابلیت‌های سیاسی ملت و پیوند مردم با حاکمیت است، بدخواهان نظام می‌خواستند مانع موفقیت شوند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مستقل با توکل بر خدا و حضور و مشارکت مردم می‌توانند در مقابل این توطئه‌ها بایستد. بدون شک اهمیت انتخابات مجلس شورای اسلامی نه فقط به عنوان یک اقدام ملی برای تشکیل قوه‌ی مقننه و تبلور عصاره فضایل ملت، بلکه نماد اعتماد مردم و پشتوانه مردمی و کارآمدی نظام اسلامی است.

انتخابات تجلی اراده ملت در تعیین سرنوشت و بهترین ساز و کار برای مشارکت مردم در اداره امور است.

مطابق اصل شش قانون اساسی همه مسوولان نظام به صورت مستقیم و غیر مستقیم با آراء مردم انتخاب می‌شوند، بر این اساس رای ملت در هر انتخابات بسیار تعیین‌کننده است که در این میان انتخابات مجلس شورای اسلامی از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده و همانطور که ریاست جمهور دکتر احمدی‌نژاد گفته است اقتدار دولت در گرو اقتدار مجلس است.

از طرفی چرخش قدرت سیاسی میان احزاب، گروه‌ها و جناح‌های سیاسی طی سه دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که انتخابات در ایران فرمایشی و نمایشی نبوده و این مردم هستند که با کمال آزادی و بر اساس خواست و دریافت‌های خود دست به انتخاب می‌زنند.

آمریکا در پی شکست‌های متعدد در خاورمیانه و عدم موفقیت در متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌یی ایران بسیار امیدوار بود که در قالب قطعنامه‌های تحریمی و اعمال محدودیت‌های شدید اقتصادی و بهره‌گیری از عملیات روانی گسترده و قدرت وسیع رسانه‌ای، مردم را تحت فشار قرار داده و فضای رسانه‌ای و فضای انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس را تحت‌الشعاع قرار دهد.

لیکن ملت ایران در آستانه ورود به چهارمین دهه از عمر پر افتخار انقلاب اسلامی و عرصه‌های نوین تحول و با استفاده از کوله‌بار تجربیات شرکت در 28 انتخابات با وجود محدودیت‌های تبلیغاتی، افزایش حداقل سن رای‌دهندگان و شرایط روزهای پایانی سال، حضور هوشمندانه و حماسی خود را به نمایش گذاشت.

وزارت کشور انتخابات را یک آزمون ملی و برگزاری آن را به عنوان مهمترین مسوولیت اجرایی خود تلقی کرده و از اوایل سال 86 با بسیج امکانات برای برگزاری مطلوب انتخابات تمامی همت خود را به کار بست تا همه مردم در سراسر کشور با سهولت هر چه بیشتر امکان رای دادن را داشته باشند. تلاش شد تا حفظ سلامت و قانون‌مداری، سرلوحه عملکرد مجریان در سراسر کشور باشد و صیانت از تک تک آرای مردم به عنوان امانتی الهی، وظیفه‌ شرعی و قانونی تمامی مجریان شود.

ستاد انتخابات کشور با تشکیل شش کمیته تخصصی و 9 گروه کارشناسی و حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای ذیربط از اول دی ماه 86 کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

تغییرات قانون که تا آخرین روزهای قبل از برگزاری انتخابات ادامه داشت و این تغییرات عبارت بودند از افزایش حداقل سن رای‌دهندگان از 16 به 18 سال، ممنوعیت چاپ و نصب پوستر، بنر و تراکت‌های تبلیغاتی نامزدها، رایانه‌ای برگزار شدن انتخابات در صورت توافق با شورای نگهبان، افزایش شرط تحصیلی داوطلبان نمایندگی از فوق دیپلم به فوق لیسانس، افزایش مدت استعفا قبل از ثبت‌نام داوطلبان از دو ماه به شش ماه، حذف آرای باطله ماخوذه از حد نصاب مورد نظر.

برنامه‌های سنگین آموزشی با برگزاری همایش‌های توجیهی منطقه‌ای برای کلیه‌ دست‌اندرکاران انتخابات در شش نقطه کشور، تهیه‌ نرم‌افزار آموزشی برای شعب، آموزش عمومی مردم از طریق رسانه‌ ملی و جراید، توزیع کتابچه راهنما میان شعب و آموزش‌های نرم‌افزاری رایانه‌ای در مرکز، استان‌ها و تمامی حوزه‌های انتخاباتی کارآیی و سرعت عمل را در تمامی سطوح افزایش داد.

تشکیل کمیته‌ تدوین و ترویج منشور اخلاقی انتخابات با مشارکت سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، احزاب و رسانه‌های گروهی، برپایی همایش‌های تخصصی، توزیع اقلام تبلیغی، چاپ کتاب احکام انتخابات برای کلیه‌ شعب و دیگر اقدامات تاثیر مطلوبی بر فضای انتخابات گذاشت.

کاهش چشم‌گیر جرایم انتخاباتی و تقلیل 32 درصدی این موضوع در حوزه‌های انتخابیه و کاهش شکایت و تخلفات رسیدگی شده از سوی ستادهای مبارزاتی و هیات‌های نظارت شورای نگهبان از ویژگی‌های برگزاری هشتمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی است که به لطف الهی و ارتقاء فرهنگ و اخلاق انتخابات این کاهش‌ها ادامه یابد.

برگزاری موازی انتخابات رایانه‌ای که خود گام مهمی در حرکت به سوی دولت الکترونیک تلقی می‌شود  از محسنات این دوره از انتخابات است. اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف‌سازی روند انتخابات برای مردم اطمینان و آرامش را در جامعه ارتقاء بخشید.

برگزاری 52 نشست خبری با خبرنگاران داخلی و بعضا خارجی، انتشار یکهزار و 800 گزارش خبری، حضور در بیش از 30 مورد برنامه‌های صدا و سیما و انتشار 48 اطلاعیه ستاد انتخابات در مرحله اول و دوم از فعالیت‌های ستاد خبری انتخابات هشتمین دوره از مجلس شورای اسلامی بود.

در بخش پشتیبانی، چاپ و توزیع برگه‌های تعرفه با مشخصات ایمنی بالاتر نسبت به دوره‌های قبل توزیع به موقع اعتبارات خرید و توزیع اقلام اداری و تجهیزات رایانه‌یی صورت گرفت.

بی‌تردید برخی کاستی‌ها نیز با وجود تلاش بی‌شائبه مجموعه وزارت کشور در این دوره از انتخابات وجود داشت. این کاستی‌ها با همکاری و تدبیر مجلس هشتم شورای اسلامی برای مراحل بعد را حتی المقدور مرتفع کنیم.

انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در سطح 207 حوزه انتخابیه اصلی و 44 هزار و 624 شعبه اخذ رای شهری و روستایی ثابت و سیار در آخرین جمعه سال 24 اسفند ماه سال 1386 برای انتخاب 290 نفر و با حضور میلیونی زن و مرد و پیر و جوان در پای صندوق‌های رای برگزار شد.

لازم به ذکر است در روند اجرایی انتخابات با دریافت 3 هزار و 181 پاسخ استعلام از مراجع 4 گانه از مجموع 7 هزار و 600 داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی، تعداد 4 هزار و 422 نفر تایید شدند که یک درصد بیش از تایید صلاحیت‌های دوره قبل بوده‌اند.

با توجه به انصراف 532 نفر از تایید شدگان، نهایتا 3 هزار و 890 نفر در صحنه رقابت انتخاباتی باقی ماندند که در مرحله اول انتخابات 205 نفر از نامزدها به مجلس هشتم شورای اسلامی راه یافتند و انتخابات 3 حوزه دارای یک نماینده نیز باطل شد.

مرحله دوم انتخابات نیز در تاریخ 6 اردیبهشت ماه 1387 در سطح 54 حوزه و 17 هزار و 942 شعبه اخذ رای برای انتخاب 82 نفر از میان 164 نامزد راه یافته به مرحله دوم برگزار شد که از مجموع داوطلبان انتخابات 51 درصد دارای فوق لیسانس و دکترا بوده که در مقایسه با انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی 22 درصد رشد داشته است.

تعداد زنان داوطلب انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی 611 نفر بوده‌اند. 308 نفر از این تعداد در رقابت انتخاباتی شرکت کرده و 8 نفر با انتخاب مردم به مجلس هشتم راه یافتند.

مردم با دادن 24 میلیون و 197 هزار و 66 رای ماخوذه مشارکتی 57 درصدی را رقم زدند که 6 درصد بیش‌تر از دوره قبل بود.

مشارکت مردم در کلانشهرها شامل تهران، تبریز، اصفهان، مشهد ، شیراز و اهواز بیش از یک درصد و در مناطق اهل سنت 6/7 درصد رشد داشته است. حضور بیش از 700 هزار نفر دست اندرکار برگزاری انتخابات در سراسر کشور شامل عوامل اجرایی، نظارتی، بازرسی و انتظامی و اتصال همزمان بیش از 45 هزار نقطه در سراسر کشور به مرکز شبکه رایانه‌یی در ستاد انتخابات کشور و حضور77 هزار نفر کاربر رایانه در کنار سایر دست اندرکاران در یک روز انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی را به یکی از بزرگ‌ترین عملیات پر افتخار و دشمن شکن کشور تبدیل کرد.

بدون شک جز با عنایت الهی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، پشتکار و تلاش شبانه‌روزی و بی شائبه همه دست اندرکاران به ویژه مسوولان سخت کوش ستاد انتخابات کشور و حضور پرشکوه و حماسه آمیز مردم امکان پذیر نبود.

این تلاش‌های مخلصانه موجب شد برای اولین‌بار دقت سرعت و صحت عملیات اجرایی انتخابات به ویژه شمارش و تجمیع آرا به حداکثر میزان خود در مقایسه با دوره‌های قبل رسیده به طوری که نتایج انتخابات تهران در کمتر از 3 روز و سایرحوزه‌های سراسر کشور در کم‌تر از یک روز اعلام شد.

برای اولین بار کارت ملی و شماره ملی افراد در روز اخذ رای در سطح ملی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و برای بیش از 98 درصد از واجدان شرایط تا روز انتخابات توسط ثبت احوال کشور کارت ملی صادر شد.

در این انتخابات برای اولین بار رایانه در سطح بسیار گسترده در مراحل مختلف انتخابات اعم از ثبت نام داوطلبان، ثبت نام رای دهندگان، شمارش آرا، تجمیع نتایج آرا واتوماسیون اداری در کنار روش دستی مورد بهره برداری قرار گرفت، هم چنین برای اولین بار با تلاش فرهیختگان و حمایت و راهنمایی های علما و مراجع عظام تقلید منشور اخلاق انتخاباتی تدوین و به همت اصحاب رسانه واساتید حوزه و دانشگاه مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت و ترویج شده است.

در این انتخابات برای اولین بار ستادهای بازرسی انتخابات مجلس مستقل از ستادهای اجرایی در مراکز استان ها و حوزه های انتخابیه بر روند اجرای قانون نظارت کرده و شاهد کاهش 50 درصدی شکایات و گزارش های تخلفاتی انتخاباتی نسبت به دوره قبل بودیم.

در انتخابات گذشته برای اولین بار سن رای دهندگان از 16 سال به 18 سال افزایش یافت و هر چند تلاش دولت برای باز گرداندن آن به نتیجه نرسید، اما درعین حال طبق بیان مقام معظم رهبری جوانان سهم بزرگی از این مشارکت همگانی را به دوش گرفتند و با این که مراحل سن انتخاب 3 سال ارتقا یافت و چند میلیون نوجوان کمتر از 18 سال از شرکت در انتخابات محروم شدند ، میلیون ها جوان زیر 30 سال به سوی صندوق های رای شتافتند و با حضور شور انگیز خود نشان دادند که پسران و دختران نسل بعد آماده تحویل گرفتن این جمهوری مقدس هستند که خون بهای ده‌ها هزار شهید و محصول مبارزه سال های متمادی ملت ایران است.

برای اولین بار میز احزاب علاوه بر ستاد انتخابات کشور در ستاد انتخابات استان‌های سراسر کشور نیز تشکیل شد و نمایندگان احزاب وتشکل های سیاسی در تمام مراحل اجرایی انتخابات حضور فعال و موثر داشته و از نزدیک درجریان امور انتخابات قرار گرفتند.

در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اولین بار ارتباط تنگاتنگ به روز و پرحجم اصحاب رسانه به ویژه صدا و سیما با انجام صدها مصاحبه کنفرانس خبری و گزارش ویژه، اخبار ستاد انتخابات کشور را به تمام نقاط دنیا مخابره کردند و تعامل ستاد انتخابات با رسانه ها به اوج خود رسید.

بنده از شورای نگهبان هیات های نظارت، هیات های اجرایی، ستادهای انتخابات استان ها، نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج و اعضای شعب اخذ رای، بازرسان ، مراجع چهار گانه استعلام شامل وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، ناجا و سازمان ثبت احوال کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران ، فرمانداران و بخشداران سراسر کشور و اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی صمیمانه تشکر می کنم.

به پاس خدمات و به رسم انصاف از تلاش های دلسوزانه حجت السلام و المسلمین پورمحمدی وزیر کشور وقت در برگزاری هر چه سالم تر و باشکوهتر انتخابات تقدیر می کنم.

بهترین پاداش دست اندرکاران انتخابات رضایت مقام معظم رهبری است که در بخشی از پیام 25 اسفند خود از مجریان و ناظران انتخابات که با تلاش طاقت فرسا با ر این مسوولیت قانونی را بر دوش کشیدند و با صداقت و امانت آرا مردم را صیانت کردند صمیمانه تشکر کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet