هفته دفاع مقدس
1389/07/17 14:24:00
سرویس اقتصادی
بزرگواری عنوان کرد

بودجه اندک استان کهکیلویه و بویر احمد را هم ناقص می‌دهند

** چندی پیش در خبرها آمده بود که چیزی تنها حدود ۲۹ صدم درصد از بودجه کل کشور به استان کهگیلویه و بویر احمد اختصاص می‌یابد. کارشناسان و صاحب‌نظران استان، در این زمینه اظهارنظر‌هایی داشته‌اند و خبر نگار امید مردم نیز برای پرس و جو درباره این خبر و مسایل استانی، سراغ "سیدعلی محمد بزرگواری"، نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی رفت. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، معتقد است که اگر همین مقدار از بودجه هم واقعاً به استان ما اختصاص یابد، شاهد پیشرفت‌های بسیاری خواهیم بود، اما مشکل اینجاست

مشروح گفت و گوی خبرنگار امید مردم را با "علی محمد بزرگواری"، نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بخوانید.

آقای بزرگواری، در خبرها آمده بود که تنها 29صدم درصد از بودجه کشور به استان ما اختصاص دارد... نظر شما چیست؟

در صورتی که واقعاً همین مقدار از بودجه کل کشور واقعاً به استان کهگیلویه اختصاص یابد و این میزان بودجه واقعا به استان برسد و در راه توسعه و پیشرفت استان هزینه شود، برای ما مایه خوشحالی و امیدواری بسیاری خواهد بود، چرا که هم‌اکنون، بسیاری از بودجه‌هایی که به نام استان تصویب شده‌اند، به ما نرسیده و نمی‌رسند. گرچه این میزان (29/0 درصد از بودجه کل کشور) رقم بسیار اندک و ناکافی‌ای است، اما همین مقدار هم تمام و کمال به استان نمی‌رسد و در برخورد با متولیان امر متوجه می‌شویم که این کار، در جایی اشکال دارد.

  برای حل این مشکل چه باید کرد؟

من به همین دلیل درهفته گذشته، تذکری به معاون برنامه‌ریزی و راهبردی رئیس‌جمهور دادم و خواستار آن شدم که تا پیش از آن که نتوان کارهای عمرانی را در مناطق سردسیر مانند استان کهگیلویه و بویراحمد انجام داد، بودجه اختصاص داده شده را به استان بفرستند تا کارهای اجرایی و عمرانی، مانند راهسازی و لوله‌کشی در مناطق صعب‌العبور کوهستانی پیش از شروع بارش برف و باران، به استان ارسال شود.

  استان ما بیش از همه، به چه نیاز دارد؟

گرچه در سی سال گذشته، نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات زیادی به مردم استان کهگیلویه و بویراحمد ارائه کرده است و علی‌الخصوص در دوره دولت نهم و دهم، سرعت پیشرفت در امور، بسیار بیشتر از پیش شده است، اما ما همچنان با محرومیت‌های بسیاری دست به گریبانیم و برای رفع این محرومیت‌ها، نیاز به افزایش کمی و کیفی زیرساخت‌های استان داریم.

  زیرساخت در چه بخشهایی مد نظر شماست؟

از جمله مسایلی که نیاز به زیرساخت در آن، از اهمیت بالایی برخوردار است، بحث توسعه صنعت توریسم و گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد است. استان ما با توجه به جاذبه‌های بسیار زیادی طبیعی و تاریخی‌ای که در خود نهفته دارد و با وجود مناظر بکر و زیبای طبیعی از آبشارها و جنگل‌های بکر و رودخانه‌های خروشان و کوه‌های سربه فلک کشیده، می‌تواند مقصدی کم نظیر برای گردشگران داخلی و خارجی باشد و برای دست یافتن به این مقصود مهم، نیاز است که روی زیرساخت‌های گردشگری استان، کارهای زیربنایی انجام شود. اگر زیرساخت‌های مناسب در استان وجود نداشته باشد، تمامی طرح‌ها و برنامه‌هایی که برای استان مطرح می‌شود، در سطح شعار و الفاظ باقی خواهد ماند.

  مسایل مربوط به راههای و جادههای مواصلاتی را چطور ارزیابی میکنید؟ 

بحث توسعه راه‌ها و جاده‌های استان نیز، از جمله مسایلی است که نیاز به بودجه و زیرساخت‌های فراوان دارد. یکی از مسیرهای بسیار مهم مواصلاتی استان که می‌تواند کهگیلویه وبویراحمد را از بن‌بستی که در حال حاضر در آن قرار دارد، بیرون آورد، محور پاتاوه - دهدشت است. در صورتی که این محور به بهره‌برداری برسد، استان ما را از شمال به استان اصفهان و از جنوب به استان خوزستان وصل خواهد کرد و باعث خواهد شد که از بن‌بست فعلی خارج شویم.

  این محور چقدر بودجه لازم دارد؟ 

بر اساس نظر کارشناسان و مسئولان امر، برای اجرای این طرح مهم مواصلاتی که می‌تواند برای استان ما نقشی حیاتی را ایفا کند، چیزی حدود صد میلیارد تومان بودجه نیاز است. برای تأمین این مبلغ، پیگیری کرده‌ایم که وامی از بانک توسعه اسلامی گرفته شود تا بتوانیم این طرح را اجرا کنیم.

  در پایان اگر سخنی ناگفته مانده است، بفرمایید... 

اگر بودجه‌هایی که گفته می‌شود، به استان داده شود و در راه توسعه زیرساخت‌های استان سرمایه‌گذاری شود، شاهد پیشرفت روزافزون استان و توسعه و پیشرفت استان در آینده خواهیم بود. امیدوارم دولت محترم، برای توسعه هرچه بیشتر استان محروم کهگیلویه و بویراحمد سرمایه‌گذاری کند و مردم از دیدن نتایج این توجه و سرمایه‌گذاری، خرسند و امیدوار باقی بمانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet