هدر موبایل
1389/07/17 18:13:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در سفارت ایران در ارمنستان:

نگاه ایران به روابط منطقه‌ای متفاوت از نگاه چپاولگرانه برخی کشورهاست

**رئیس مجلس شورای اسلامی نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط منطقه ای را متفاوت با نگاه چپاول‌گران برخی کشورها خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران به یک همزیستی مسالمت آمیز با کشورهای همسایه اعتقاد دارد و فکر می کنم این نگاه در منطقه موثر واقع شود؛ نه نگاهی که در لشگرکشی های گذشته و در حرکت های ایضایی که گاه به گاه صورت می گیرد وجود داشته و دارد.

رئیس مجلس شوراس اسلامی با حضور در سفارت ایران در ارمنستان، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت معصومه(ع) و ابراز خرسندی از حضور در جمع صمیمی ایرانیان ساکن در ارمنستان، گفت: افراد حتماً مطلع هستند، ما روابط پایداری با ارمنستان داریم و قلمرو همکاری سیاسی، اقتصادی و رایزنی‌های دیپلماسی بین دو کشور گسترده است.

وی افزود: ما معتقدیم از طریق توسعه روابط کشورهای منطقه می توانیم یک امنیت مستمر به ویژه در منطقه قفقاز را شاهد باشیم.

وی با اشاره به روابط اقتصادی بین دو کشور افزود: علاوه بر مناسبات اقتصادی، ایران در مقاطع مختلف تاریخی به ویژه در دشواری ها و محدودیت هایی که برای ارمنستان وجود داشته، در کنار مردم این کشور حاضر بود.

وی تصریح کرد: نگاه معطوف به همکاری های منطقه ای می تواند منطقه را از موجودات موذی که به دنبال دست اندازی به آرامش و امنیت منطقه هستند دور کنند.

وی گفت: ورود این موجودات موذی هیچ وقت به نفع منطقه نبوده و آنها دنبال نوعی چپاول مدرن هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:ما اعتقاد داریم مناقشاتی که در یک منطقه وجود دارد باید با بردباری و در مسیر صحیح مورد بررسی قرار گیرد و حل شود بنابراین توسعه ما به کشورهای منطقه این است که در مناقشاتشان با رویکرد شکیبا مسائل را حل و فصل کنند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به رفت و آمدهای خوبی که بین این دو کشور وجود دارد، گفت: در همین راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران تلاش مناسبی برای تسهیل و افزایش روابط ایران و ارمنستان دارد.

وی گفت: در شرایط کنونی احتیاج به دوستی بیشتر بین کشورهای منطقه وجود دارد و از این جهت رفت و آمد با بار فرهنگی اجتماعی نفع اقتصادی نیز به همراه خواهد داشت و ما نیز این رفت و آمدها چه دانشجویی و چه تجاری را توصیه می کنیم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دوره اخیر ما با نوعی فریبکاری از سوی برخی کشورهای منطقه مواجه هستیم که از قبل نیز قابل پیش بینی بود اما در مقابل این نگاه آنچه که مدیریت این انقلاب دنبال می کند این است که ما باید از همه ظرفیت های خود در ابعاد سیاسی، علمی و اقتصادی استفاده کنیم و وحدت درونی خود را به نحو اعلا شکل دهیم.

لاریجانی با تاکید بر لزوم وحدت در کشور برای طی کردن مسیر پیش رو گفت: هرچه وحدت بر کشور بیشتر باشد پیشرفت سریع تر صورت می گیرد و دشمنان نمی توانند سوءاستفاده کنند اما اگر آنها احساس رخنه کنند صدایشان بلند می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید ملاک برای همه آبادانی کشور باشد گفت: توجه به این ملاک در این دوره بسیار تاثیرگذار است و دستیابی به آن، همانطوری که مقام معظم رهبری تاکید داشتند به جز از ائتلاف سه عنصر وحدت، پیشرفت و عدالت صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: این سه عنصر سه پایه مهم جهش ایران است و هر سه قوه باید این خط فکری را دنبال کنند تا در سایه آن بخش اقتصادی از توانمندی قابل قبولی برخوردار شود.

وی تلاش آمریکا بر تحریم کشور را به همین دلیل عنوان کرد و گفت: آنها از جهش جمهوری اسلامی ایران هراسان هستند و می خواهند در هر صورت در این مسیر اختلال ایجاد کنند.

لاریجانی بر همین مبنا بر حساسیت ذهن ایرانیان بر موضوع وحدت تاکید کرد و گفت: باید به جای پرداختن به حواشی به متن که همانا ساختن کشور با فرهنگ اصیل کشور توجه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه البته آبادانی کشور در مدار قانونمندی امکان پذیر خواهد بود گفت: این مسیر در سند چشم انداز مورد توجه قرار گرفته که از دیگر پایه های آن که اکنون مجلس بر آن متمرکز است تدوین برنامه پنجم توسعه است که تا ظرف پنج سال آینده جایگاه ایران را تعریف کند و نقش هر دستگاه در رسیدن به آن را تعیین کند.

رئیس مجلس گفت: اگر این مسیر عادلانه محقق شود فرایند توسعه به روشنی دیده می شود و همه می توانند آینده کشور را در آینه این برنامه ببینند و درک درستی از این موضوع داشته باشند.

لاریجانی افزود: نمی خواهم بگویم تمام مسائل با دقت کامل و بدون هیچ ایرادی بررسی شده است اما مجلس با استفاده از متخصصین بخش خصوصی و حضور نمایندگان دولت به دقت مسائل را بررسی کرده تا این فرایند به شکل مناسبی دنبال شود.

وی تاکید کرد: اراده مجلس این است که بدون پرداخت به حواشی به پیشرفت کشور، رفع بیکاری، توجه به سرعت توسعه، روانسازی تولید و پایین آمدن نرخ تورم توجه کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet