هدر موبایل
1389/07/17 18:51:00
سرویس سیاسی
بنایی از سفر رهبر انقلاب به قم می‌گوید

سفری برای تحکیم رابطه مردم و ولایت

**نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از حال و هوای شهر و مردم این شهر در آستانه سفر مقام معظم رهبری می‌گوید.

این روزها هنگامی که خبرنگاری با یکی از نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی مصاحبه و گفت‌وگو می‌کند، بی‌شک یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین سؤالاتش، درباره سفر قریب الوقوع رهبر معظم انقلاب اسلامی به قم است. سفری که به قول «علی بنایی» نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، تکمیل‌کننده سفرهای پیشین حضرت آیت الله خامنه‌ای به استان قم است.

روزنامه 19دی نیز بر همین اساس با نماینده مردم قم در خانه ملت به گفت و گو نشست تا از نظرات او در این باره آگاه شود.

آقای بنایی، لطفاً کمی درباره حال و هوای قم در آستانه ورود مقام معظم رهبری به استان بگویید.

سفر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای به استان قم به طور قطع انجام خواهد شد و هم از این روست که مردم قم از تمامی اقشار مختلف جوش و خروش خاصی برای استقبال از این مهمان عزیز دارند. این روزها در قم حال و هوای خاصی جریان دارد، و مردم ولایتمدار استان مشتاقانه در انتظار قدوم مقام معظم رهبری هستند. از حال و هوای این روزهای قم، اینگونه می‌توان برداشت کرد که همه مردم، مقام عظمای ولایت را مهمان خود می‌دانند و پذیرای ایشان در خانه خویش می‌شوند.

 رابطه مردم قم با رهبر معظم انقلاب چگونه بوده است؟

علاقه حضرت آیت الله خامنه‌ای به قمی‌ها و همین طور علاقه مردم استان و شهر قم به ایشان، سابقه‌ای طولانی دارد و به پیش از زمان ریاست جمهوری ایشان بازمی‌گردد. در آن زمان هم حضرت ایشان ارتباطی ویژه و تنگاتنگ با مردم قم و طلاب و اساتید حوزه علمیه قم داشتند و در نتیجه این ارتباط، ایشان شناختی کامل و خوب درباره ویژگی‌ها و نیازهای قم دارند. با توجه به تمام این نکات و علاوه بر این‌ها، عشق و علاقه بی‌شائبه مردم قم به مقام عظمای ولایت فقیه، پیش‌بینی می‌کنم که در این سفر، شاهد حضور یکپارچه و باشکوه مردم جهت استقبال از مقام معظم رهبری باشیم. اهالی حوزه‌های علمیه قم نیز از طلاب تا اساتید و همه مسئولان حوزه، در سفر مقام معظم رهبری به استان حضور و نقشی پر رنگ خواهند داشت و تقریباً همه در قم منتظر تشریف فرمایی ایشان هستند.

در سفر حضرت آیت الله خامنهای به قم، به چه مسایلی پرداخته خواهد شد؟

از جمله مسایلی که در این سفر مبارک بدان پرداخته و رسیدگی خواهد شد، مباحث عمرانی و استانی قم است. این مباحث در حال حاضر با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در سطوح مختلف (مدیران استانی، وزارتخانه‌ها و نهاد ریاست جمهوری) در دست بررسی هستند و برنامه‌هایی نیز در این باره در حال تدوین است. البته این کارگروه‌ها کار خود را از بیش از یک ماه پیش آغاز کرده‌اند و هر روز که به زمان سفر مقام معظم رهبری نزدیک‌تر می‌شویم، با شور و هیجان بیشتری به کار خود ادامه می‌دهند. در این کارگروه‌های تخصصی، نکات و مسایل و پیشنهادها و گزارشها مختلفی بررسی و تصویب می‌شوند.

مباحث فرهنگی و حوزوی هم در این سفر مورد توجه قرار خواهند گرفت؟

بله، یکی دیگر از موارد مهمی که در این سفر بدان پرداخته خواهد شد، مسایل و طرح‌های مربوط به حوزه‌های علمیه است. بدین جهت نیز، بخش‌های مختلف و نهادهای گوناگون حوزه علمیه قم از مدتها پیش در حال تهیه گزارش کار و طرح پیشنهادهای اجرایی برای ارائه به مقام عظمای ولایت هستند. مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، جامعه مدرسین حوزه  علمیه قم، بخش خواهران حوزه و... همه در خال زمینه‌سازی برای استقبالی ویژه از رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند. امیدواریم که با تدابیری که توسط همه نهادهای مختلف در استان قم اندیشیده شده است، این سفر هم از بُعد استانی و هم از بُعد حوزوی سفری خوب و مهم با دستاوردهای فراوان باشد.

شرایط قم را در آستانه سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان چگونه میبینید؟

نخستین سفر رسمی حضرت آیت الله خامنه‌ای به قم پس از آغاز دوران زعامتشان، در سال 1374 انجام شد و سفر دوم معظم له، 10سال پیش از این و در سال 1379 به انجام رسید. به اعتقاد من، استعداد و زمینه استان قم برای بهره‌گیری از این سفر، نسبت به دو سفر گذشته رهبری به قم، به شکل محسوس و ملموسی بالا رفته است. گویی که دو سفر پیشین رهبری به قم، مقدمه‌ای برای این سفر بوده است. در سال 74 در جریان سفر ایشان به قم، تدابیر بسیاری برای پیشرفت و توسعه استان اندیشیده شد که امروز شاهد به بار نشستن میوه‌های آن تدابیر هستیم. یکی از مسایلی که در این سفر مصوب شد، «استان شدن قم» بود.

 در 15سال گذشته، استان قم از همه دیدها و نظرات پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. امروزه ظرفیت‌های مردم و مسئولان قم برای بهره‌گیری از سفر حضرت آیت الله خامنه‌ای به استان، شدیداً افزایش یافته است. در سال‌های گذشته، با توجه به اقدامات بی‌شائبه‌ای که در استان انجام شده است، استعداد و آمادگی دوچندانی برای بهره‌گیری از سفر مقام معظم رهبری به قم فراهم شده است.

شما همواره وقتی که درباره سفر مبارک رهبر انقلاب سخن میگویید، بلافاصله پس از ذکر نام قم، نامی نیز از حوزه علمیه میبرید. دلیل آن چیست؟

اینکه همواره در کنار نام استان، از حوزه‌های علمیه نیز نام می‌برم، بدین دلیل است که قم، شهری است که حرم مطهر کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه و مسجد مقدس جمکران را در خود جای داده است. این شهر مقدس، به عنوان کانون مرجعیت شیعه در جهان شناخته می‌شود و نبض شیعیان جهان در قم می‌تپد؛ چرا که مراجع عظام تقلید در این شهر زندگی می‌کنند. بدین جهات، نباید نام حوزه و نهاد مقدس روحانیت و مرجعیت را از نام قم جدا کرد. به هر حال، امیدواریم که سفر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای به استان، ثمرات بسیاری برای استان و حوزه علمیه دربرداشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet