خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/03/07 13:36:00
سرویس سیاسی
علی اکبر ناطق نوری:

انتخابات هیات رئیسه مجلس هشتم در یک فضای آزاد و دموکراتیک صورت گرفت

علی اکبر ناطق نوری مشاور مقام معظم رهبری با اشاره به نتیجه انتخابات هیات رئیسه در فراکسیون اصولگرایان اظهار داشت: این انتخابات در یک فضای آزاد و دموکراتیک صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی که سه شنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه مجلس با خبرنگاران سخن می گفت، افزود: طبیعی است که لازمه وجود یک مجلس آزاد این است که خیلی آزاد و موکراتیک تصمیم می گیرند و این بار هم به نظر من فراکسیون اصولگراها از دوره های قبل بهتر عمل کردند.

وی افزود: جمعی قیم مابانه ننشستند تصمیم بگیرند که از نظر این فراکسیون چه کسی رئیس و چه کسی نایب رئیس شود، بلکه بصورت آزاد این امکان برای همه نمایندگان فراهم بود که آزادانه بتوانند تصمیم بگیرند و همه در رای گیری شرکت کنند.

ناطق نوری گفت: از نظر من این امر نتیجه یک برخورد آزاد و دموکراتیک است که ممدوح هم هست و بنده هم اینکار را می پسندم.

وی در پاسخ به این سوال که تا بحال سابقه نداشته که ریاست مجلس پس از یک دوره تغییر کند، ارزیابی شما از اتمام کار ریاست آقای حدادعادل چیست؟ گفت: آقای حداد چهار سال این دوره را با متانت و سنگینی و هماهنگی خوبی که با سایر قوا داشتند گذراندند.مقام معظم رهبری هم در پیامشان به این مساله اشاره و تشکر کردند.

وی در پاسخ به این سوال که فاصله آرای حدادعادل با لاریجانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: طبیعی است که نیروی جدید جذاب تر است. البته آقای لاریجانی هم نیروی جدیدی نبود و نمایندگان هم کارش را در صدا و سیما وهم در شورای عالی امنیت ملی دیده بودند.

ناطق نوری گفت: بنظر می رسد انتخاب لاریجانی برای ریاست مجلس هشتم براساس یک شناخت خوب از ایشان صورت گرفت.

ناطق نوری در پاسخ به این سوال که آیا برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه ای دارید؟ گفت: نه من برنامه ای برای ریاست جمهوری ندارم.

خبرنگار دیگری پرسید یعنی شما می خواهید کشور به بن بست برسد؟ که وی در پاسخ گفت: نه من نمی خواهم کشور به بن بست برسد، هیچ ایرانی نمی خواهد کشور به بن بست برسد. هر کسی کمترین عرق ملی داشته باشد غیر از عرق دینی نمی خواهد کشور به بن بست برسد. همه می باید کمک کنیم. اگر مشاوره فکری و تجربه است باید منتقل کنیم و با همکاری نگذاریم کشور به بن بست برسد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه از نظر شما اولویت های مجلس هشتم کدامند؟ گفت: باید نشست و فکر کرد. امروز که نمی شود به یکباره گفت اولویت های مجلس کدامست.

خبرنگاری از ناطق نوری پرسید، بنظر شما مجلس هشتم پشت دولت خواهد بود یا اینکه ممکن است انتقاداتی را از دولت داشته باشد؟ که وی در پاسخ گفت: اینها مسایلی نیست که آدم همین طوری پیش بینی کند و تحلیل داشته باشد. بنظر من این سوال را بکنید که رسالت مجلس با توجه به قانون اساسی چیست؟ در غیر این صورت اینها همه پیش بینی و تحلیل است.

وی افزود: به هر حال قائل هستم که مجلس ما از نظر قانون اساسی مقتدرترین مجلس دنیا است، چرا که در دنیا هیچ مجلس حتی کنگره آمریکا را نمی توانید پیدا کنید که مصوباتش را هیچ مقامی نتواند وتو کند.

وی افزود: اما اگر در مجلس، ما مصوباتی داشته باشیم که تبدیل به قانون شد هیچ مقامی نمی تواند آن را وتو کند و از سویی براساس قانون اساسی هیچ کس نمی تواند مجلس را منحل کند، در حالی که مجلس می تواند دولت و رئیس جمهور را استیضاح کند و بر همه امور نظارت کند.

رئیس دوره چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براین اساس اگر مجلس هشتم رسالت خودش را خوب انجام دهد باید با این نگاه قانون اساسی به مجلس کارش را انجام دهد و اقتدار مجلس را حفظ کند. به عبارت دیگر مجلس استقلال خود را هم در باب قانوگذاری باید حفظ کند و هم در بعد نظارتی. این دو رسالت بزرگی است که مجلس باید داشته باشد و استقلال مجلس وعزت مجلس را حفظ کردن منافات با هماهنگی با سایر قوا ندارد.

وی تاکید کرد: یک مجلس هم می تواند هماهنگ باشد و هم در عین استقلال خودش را حفظ کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ارزیابی شما از تورم موجود در جامعه و مشکلات اقتصادی چیست؟ گفت: بنظر می رسد جای طرح این سوال اینجا نیست و عکسش اینست که اینها مسایل کارشناسی است و باید سر فرصت علت یابی شود و بر مبنای آن راهکار بدهند. در یک جمله نمی توان اظهار نظر کرد. مجلس می تواند کار کارشناسی خوب بکند، مرکز پژوهش ها کار کارشناسی بکند و در اختیار مجلس بگذارد و در مجموع با یک نگاه باز مسایل اقتصادی آسیب شناسی شود و در نهایت یک راهکار دقیق و کاربردی ارائه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet