هدر موبایل
1389/07/18 09:25:00
سرویس بین الملل
نقوی حسینی با اشاره به اظهارت یک مقام روسی خواستار شد؛

پیگیری عدم پایبندی روس‌ها به تعهدات خود از طریق مجامع قضایی

**عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، در شرایطی که روس‌ها به تعهدات خود در ارائه موشک‌های اس۳۰۰ عمل نکنند، جمهوری اسلامی ایران از طریق مجامع قضا‌یی بین‌المللی پیگیر موضوع خواهد بود.

"سیدحسین نقوی حسینی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اظهارات یک مقام روسی که خواستار فسخ قرارداد اس 300 با ایران بدون پرداخت غرامت به تهران شده، گفت: قراردادهای بین‌المللی اعم از دو یا چند جانبه و یا بین مجموعه‌ای از کشورها وقتی منعقد می‌شوند، زمان اجرای آنها مشخص شده و علاوه بر زمان، تضمین‌هایی هم برای اجرای آن همچون غرامت تعیین می شود تا اگر یکی از طرف‌های قرارداد به تعهدات خود عمل نکرد، آنرا بپردازد.

نماینده ورامین با اظهار اینکه رسم معمول است که در همه قراردادها نوع فسخ قرارداد و نوع دریافت غرامت مشخص می شود، خاطرنشان کرد: قطعا در قرارداد خرید سامانه موشکی اس 300 از روس‌ها هم نوع فسخ و دریافت غرامت مشخص شده است.

نقوی با یادآوری اینکه مقامات روسی در طرح موضوع فسخ قرارداد اس 300 به ماده 5 آن که اشاره به فوری بودن این قرارداد دارد، استناد می کنند، خاطرنشان ساخت:  در این زمینه دو نکته قابل توجه است؛ یکی اینکه این اظهارت بیش از آن که حقوقی باشد، سیاسی است که از سوی مدیر یک شرکت روسی اعلام شده، و دوم فوری و اضطراری بودن را مجامع بین‌المللی پس از شکایت می‌توانند، تشخیص دهند نه یک مدیر شرکت یا کارخانه روسی.

عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: در شرایطی که روس‌ها به تعهدات خود در ارائه موشک‌های اس300 عمل نکنند، جمهوری اسلامی از طریق مجامع قضایی بین المللی پیگر موضوع خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری روسی نووستی، "سرگی چمزوف" رییس شرکت روس تکنولوژی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد، روسیه فقط به ایران پیش پرداختی که بابت خرید سیستم های "اس 300 " از سوی تهران پرداخت شده را بدهکار است و هیچ غرامت دیگری به خاطر امتناع از قرارداد در نظر گرفته نشده است. قرارداد فروش موشک های "اس300"در سال  میلادی میان ایران و روسیه امضا شده بود. پدافندهای موشکی مدل "اس 300" یکی از قوی ترین سیستم های پدافند هوایی جهان است. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet