هدر اصلی
1389/07/18 11:51:00
سرویس اقتصادی
خباز

دسترنج کشاورزان کاشمری را مفت می‌خرند

**نماینده کاشمر از قیمت پایین خرید محصولات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: کشمش سبز کاشمر را که جعبه‌ای هشت هزار تومان برای کشاورز تمام شده در غفلت دولت تنها به قیمت شش هزار تومان از او می‌خرند و در این میان تنها دلال‌ها سود می برند.

"محمدرضا خباز" نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با انتقاد از وضعیت نامطلوب خرید محصولات کشاورزی، گفت: غفلت وزارت بازرگانی و وزارت کشاورزی در حمایت از کشاورزان و ایجاد زمینه صادرات محصولات کشاورزی موجب شده است که محصولات کشاورزی این منطقه از جمله کشمش سبز کاشمر به قیمتی پایین تر از قیمت تولید شده از کشاورزان خریداری شود.

خباز با اشاره به فصل برداشت کشمش در کاشمر، گفت: در حال حاضر کشمش سبز کاشمر را که تولید آن حداقل هشت هزار تومان برای هر جعبه هزینه داشته است، به قیمت شش یا نهایتا هفت هزار تومان از کشاورزان خریداری می کنند که این موضوع اعتراضات فراوان و گلایه‌های بسیاری را میان مردم منطقه و بخصوص کشاورزان ایجاد کرده است؛ چراکه مردم حاضر نیستند دسترنج یک سال خود را مفت در اختیار دلالانی قرار بدهند که با انبار کردن این محصولات آنها را به قیمتی گزاف خواهند فروخت.

نماینده کاشمر با انتقاد از غفلت دولت در توجه به مسائل کشاورزان این منطقه، در مورد نقش وزارت بازرگانی و کشاورزی در حمایت از این کشاورزان، گفت: متاسفانه وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی در این مورد احساس مسئولیت نمی‌کنند؛ چراکه این دو وزارتخانه با ایجاد امکان صادرات این محصولات و مهیا کردن زمینه خرید تضمینی آنان، می‌توانند از بروز چنین مشکلی برای کشاورزان جلوگیری کنند.

وی همچنین افزود: کشاورزان منطقه نگران هستند که مبادا در آبان ماه که فصل برداشت زعفران است مشکل کشمش و زمینگیر شدن کشاورزان دوباره تکرار شود؛ چراکه اقتصاد بسیاری از مردم این منطقه وابسته به کشاورزی است و امرار معاش آنان بسته به چگونگی خرید این محصولات است و خرید این محصولات به قیمت بسیار پایینی که شاهد آن هستیم علاوه بر اینکه کشاورزان را متضرر می‌کند، انگیزه آنان برای تولید را نیز از بین می‌برد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از مسئولان، گفت: در مورد این موضوع و مشکلات دیگر بارها به مسئولان امر مراجعه کرده‌ایم، اما متاسفانه هرگز صدای ما شنیده نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet