هدر اصلی
1389/07/18 12:54:00
سرویس فرهنگی

خریداری مجموعه‌ای از اسناد و فرمان‌های دوره قاجار

**مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: اخیراً کتابخانه مجلس شورای اسلامی مجموعه ای بی نظیر از اسناد و فرمان‌های دوره صفویه و قاجار را خریداری کرده است.

"علی ططری" ادامه داد: در این مجموعه 40 فرمان حکومتی متعلق به دوره فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه قاجار و تعداد 500 برگ سند از فرمان های سیاسی، تعدادی وقفنامه، مقدار قابل توجهی خطاطی، چندین تابلو خطاطی متعلق به دوره قاجار، تعداد قابل توجهی عکس شامل تصاویری از رجال خارجی و سفرای کشورهای مختلف در ایران، مینیاتوری از هند که بسیار قدیمی است و  چندین مبایعه نامه که عمدتاً به دوره فتحلی شاه باز می‌گیرد، وجود دارد.

ططری افزود: از جمله دیگر موارد موجود در این مجموعه می‌توان به آثار هنری، تذهیب‌های برجسته، چندین فرمان حکومتی دوره محمد رضا شاه اشاره کرد.

وی با بیان این مطلب که فرمان‌ها به لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت هستند، گفت: تاکنون این تعداد فرمان توسط کتابخانه مجلس خریداری نشده بود، این بزرگترین مجموعه ای است که خریداری شده است. پیش از این کمتر از 10 فرمان حکومتی در مرکز اسناد وحود داشت، چون اساس اسناد ما مربوط به اسناد مشروطه و مجلس است و این بزرگترین مجموعه از اسناد و فرمان هاست که ما خریداری کرده‌ایم.

این کارشناس اسناد تصریح کرد: این مجموعه متعلق به "سید صادق حسینی اشکوری" رئیس مجمع ذخائر اسلامی بوده که به تازگی کتابخانه مجلس شورای اسلامی آن را خریداری کرده است.

وی با بیان این مطلب که هم‌اکنون این مجموعه مراحل ثبت و فهرست نویسی را پشت سر می‌گذراند، گفت: در تلاش هستیم‌، این مجموعه در چند ماه آینده در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

وی در اشاره به اهمیت این اسناد تصریح کرد: همانطور که گفتم این مجموعه بی نظیر است و تاکنون سابقه نداشتیم این تعداد فرمان و اسناد مهم دوره قاجار در یکجا جمع باشد، اما اهمیت کلی مجموعه از چند جهت است، نخست اینکه موضوعات مهم اجتماعی، اقتصادی و حتی برخی فرما‌نها مقرری خاندان‌های سلطنتی را در خود جای داده است، دوم سبک و سیاق تنظیم اسناد است که اهمیت دارد، ادبیات و شیوه نگارش نکته حائز اهمیت دیگر این مجموعه است، هم‌چنین به لحاظ تصاویر و عکس‌هایی که به مجموعه اضافه شده نیز برای ما ارزشمند است.

ططری در پایان گفت: این مجموعه به زودی پس از ثبت و فهرست‌نگاری در دسترس عموم محققان قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet