هدر موبایل
1389/07/19 13:36:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم گرمسار خواستارشد

تلاش ملی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی

**نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع در ارتباط با تصویب قانون سیاستگذاری در بخش انرژی کشور گفت: در طرحی که کمیسیون انرژی آن را به مجلس ارائه کرده حدود ۱۱۸ مورد از جنبه‌های گوناگون اصلاح الگوی مصرف پیش‌بینی شده است به عنوان مثال مصرف گاز در واحد مسکونی یا صنعتی را می‌توان در این گروه جای داد. البته در حال حاضر نیز اگر حد مصرف برق مشترکان از مقداری که وزارت نیرو تعیین کرده بیشتر باشد، بهای مصرفی به صورت پلکانی حساب می‌شود.

"عبدالرضا ترابی"نماینده گرمساردر مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کویر سمنان درباره راهکارهای ترغیب مردم به صرفه‌جویی گفت: برای اینکه بخواهیم توجه مردم را به صرفه‌جویی جلب کنیم همین بحث افزایش بهای انرژی مصرفی را داریم، چراکه افزایش قیمت موجب صرفه‌جویی می‌شود و مردم کمتر مصرف می‌کنند. اما در کنار این مورد باید براساس استانداردهای جهانی، خانه‌ها، واحدهای صنعتی، خودروها و ... را استانداردسازی کنیم.

ترابی درباره تأثیر استاندارد‌سازی وسایل مصرف‌کننده انرژی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مصرف را کاهش دهیم باید اینها را استاندارد کنیم چراکه با همین اقدام به طور خودکار مقدار مصرف انرژی هم پایین می‌آید. به عنوان مثال شما حساب کنید اگر در منازلی که در کشور ساخته می‌شود سقف کمی کوتاه‌تر باشد، از پنجره‌های دوجداره استفاده شود یا اینکه دیوار بین اتاق‌ها از نوع عایقی باشد چه میزان در کاهش انرژی مؤثر خواهد بود و صرفه‌جویی می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی یادآور شد: الان تقریباً همه روستاهای کشور گازکشی شده‌اند که همین مورد هم مقدار مصرف گاز را بالا برده است. الان میزان مصرف گاز در ایران ده برابر اروپاست و طبق آمار کل مصرف گاز اروپا به اندازه مصرف گاز تهران است.

آنها راه صرفه‌جویی را بلدند. در اروپا نیز برای مصرف تمام موارد هزینه‌های گزافی می‌پردازند و همین عامل صرفه‌جویی است.

وی درباره فرهنگسازی و استانداردسازی وسایل مصرف‌کننده انرژی به طور همزمان نیز گفت: در روستاها، خانه‌ها استاندارد ساخته نمی‌شوند و گازی که در آنجا مصرف می‌شود به دلیل شرایط جوی و برودت هوا دو برابر میزان معمولی است. در تهران و دیگر شهر‌ها هم همین طور است که برای جلوگیری از مصرف بیش از حد باید از وسایلی مانند پنجره‌های دوجداره استفاده کرد. البته احتمال دارد افرادی مطرح کنند که در ازای انرژی مصرفی بهای آن را خواهند پرداخت اما این دلیل خوبی برای زیاد مصرف کردن نیست.

ترابی درباره پایان‌پذیر بودن انرژی‌های فسیلی گفت: بحث این است که منابع ما انرژی‌های فسیلی هستند که رو به اتمامند. در طرحی که در مجلس تصویب شد مواردی آمده است که مثلاً هنگام ساخت ساختمان باید موارد مربوط به صرفه‌جویی انرژی رعایت شود تا مالک بتواند پایان کار ساختمان بگیرد. در واحدهای صنعتی هم همین طور باید باشد. خط تولید ما باید حداقل انرژی را مصرف کند تا مثلاً به جای50 کیلو ولت برق، نصف آن مصرف شود. وقتی مصرف انرژی پایین آمد هزینه تولید و در نهایت هزینه خانوار پایین می‌آید. وقتی همه خانواده‌ها صرفه جویی کنند در کشور مبلغ عظیمی صرفه‌جویی می‌شود که به نفع مردم است.

نماینده مردم گرمسار درمورد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز یادآور شد: البته هدفمند شدن یارانه‌ها نیز موجب اصلاح الگوی مصرف می‌شود چراکه باید تا پایان برنامه پنجم سالانه20 درصد از قیمت‌های حامل‌های انرژی آزادسازی شود که در این صورت سالانه20 درصد روی بهای قیمت این موارد می‌رود.

وی تأکید کرد: اگر دولت قانونی را اجرا کند که مجلس مصوب کرده است هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه باید صورت بگیرد و اگر قانون خودش را و آنچه را که مد نظر داشت اجرا کند این قانون در دو تا سه سال اجرایی می‌شود و در نتیجه قیمت‌ها با شیب تندتری افزایش می‌یابد و فشار بیشتری به مردم می‌آید.

ترابی درباره برنامه‌ریزی برای استفاده صحیح از منابع انرژی کشور نیز گفت: با توجه به اینکه ما کشوری داریم که ذخایر خوب نفت و گاز دارد، باید از این ثروت خدادادی حداکثر استفاده را برای توسعه زیرساخت‌ها ببریم. باید پروژه‌هایی را اجرا کرد که سرمایه را به کشور بازگرداند. ما نفت خام را می‌فروشیم و بعد مجبوریم به قیمت چند برابر مشتقات آن را از کشورهای خارجی خریداری کنیم. هرچه سریع‌تر بتوانیم این ثروت را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که این سرمایه از دست برود به نفع ماست.

وی درباره برآوردهای انجام شده درباره میزان صرفه جویی ارزی حاصل از اجرای این قانون نیز گفت: دولت سالانه 90 میلیارد دلار یارانه حامل‌های انرژی را پرداخت می‌کند. این مبلغ باید تا پایان برنامه پنجم به صفر برسد. اعتقاد ما این است که تا پایان برنامه پنجم دولت باید زیرساخت‌ها را نیز آماده کند. یعنی حمل و نقل عمومی که مهم‌ترین مسئله است تجهیز شود. باید در زمینه تأمین کالاهای اساسی مردم هم راهکارها را از الان آماده کنیم تا کشور از اقتصاد پایداری برخوردار باشد و این طور نشود که اگر قیمت بنزین یک تومان بالا رفت بهای دیگر اجناس هم بالا برود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet