هدر موبایل
1389/07/19 15:37:00
سرویس اقتصادی
نماینده زابل و زهک درخواست کرد

آب هیرمند را بیمه کنید

**«رویکرد ما در برخورد با بلایای طبیعی اشتباه است.» این نظر "احمدعلی کیخا "نماینده زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی است. کیخا نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی و عضو شورای عالی آب است، دغدغه‌اش آب و بهبود وضعیت خشکسالی در استان است. معتقد است در زمینه کاهش بلایای طبیعی در مقابله با سیل و خشکسالی عملکرد سازمان‌های مربوطه اشتباه است و همیشه منتظریم تا اتفاقی بیفتد و بعد به فکر آسیب‌ها و پرداخت خسارت‌ها می‌افتیم. گفت‌وگوی هفته نامه مندیل را به مناسبت روز جهانی کاهش بلایای طبیعی با این نماینده بخوانید.

 با توجه به اینکه جزو ده کشور اول حادثهخیز در دنیا هستیم شما مدیریت بحران را در کشور چگونه ارزیابی میکنید؟

معتقدم به طور کلی رویکرد ما در برخورد با بلایای طبیعی این است که بعد از اینکه حادثه اتفاق افتاد می‌رویم می‌بینیم که چه گروه‌هایی خسارت دیده‌اند بعد کمی هزینه می‌کنیم تا جبران کرده باشیم اما در دنیا به شکل دیگری اثرات حوادث طبیعی را کاهش می‌دهند. آنها جوامعی را که ممکن است در معرض آسیب‌های حوادث طبیعی قرار بگیرند، مجموعه اقداماتی برایشان انجام می‌دهند که کمترین خسارت را ببینند. هر ساله از سیل، زلزله، خشکسالی و تغییرات جوی خسارت‌های زیادی به مردم و سازمان‌ها وارد می‌شود. مثلاً در برنامه‌ریزی توسعه منطقه، سیل لحاظ نمی‌شود، آن‌طور که اگر اتفاق افتاد مردم کمترین خسارت را ببینند به راحتی منتظر می‌شویم سیل یا خشکسالی بیاید به مردم و زمین‌ها و منازلشان آسیب بزند و ما خسارت پرداخت کنیم.

 منظور شرایط اقلیمی مثلاً در بعضی مناطق مسیل، توفان و یا زلزله اجتنابناپذیر است؟

من نمی‌گویم شرایط اقلیمی اما منظورم یک عامل بیرونی و خارج از کنترل انسان است که می‌آید و آسیب می‌زند، این عوامل در برنامه‌های توسعه باید منظور شوند. مثلاً سرما می‌آید و به کشاورزان خسارت می‌زند، ما شناسایی می‌کنیم و کمی هم خسارت می‌دهیم در حالی‌که می‌توانیم به شکل دیگری برنامه‌ریزی کنیم.

 برای کنترل اثراث این بحرانها چه راهکارهایی را شما پیشنهاد میکنید؟

به فرض ممکن است یک کشاورز نوعی درخت یا گیاهی کاشته باشد که نسبت به سرما مقاوم نباشد؛ باید کمک کنیم آنها باغ‌هایشان را بازسازی کنند و گونه‌ای از درختان را بکارند که برابر سرما مقاوم باشد یا حداقل در فصل سرما این کار انجام شود در این صورت آسیب کمتری به کشاورز  وارد  می‌شود اما مهمترین مسئله بیمه کردن است.

 ظاهراً این مسئله بیمه بلایای طبیعی هنوز آنچنان در کشور ما به سرانجام نرسیده است؟

بله البته صندوقی به نام حوادث مترقبه پیش‌بینی شده است اما به نظر من اگر محصولاتشان بیمه شود و ما هنگام خسارات به آنها کمک کنیم به‌صرفه‌تر است. دولت‌ها هنگام پیشامدهای غیرمترقبه قادر نیستند تمامی خسارتها را بپردازند.

 در منطقه شما که مردم با سیل، خشکسالی و گاهی توفان مواجه میشوند چه پیشبینیهایی شده است؟

خشکسالی پدیده‌ای است که چندین سال است در سیستان اتفاق می‌افتد. من خیلی پیگیری کرده‌ام که بحث بیمه آبیاری کشاورزان را به سرانجام برسانم. مثلاً زراعت دیمی را بیمه می‌کنند که اگر باران نیامد به کشاورزان بیمه پرداخت شود اما در کنارش، در سیستان کشاورزان نمی‌دانند هیرمند کی آب برایشان می‌آورد. این یک عامل ریسک در سیستان است.

 چندسالی است که کشاورزان دچار خشکسالی هستند و آب هیرمند ظاهراً قابل پیشبینی نیست. برای این خسارتها راهحلی اندیشیده شده است؟

نه. آب باران را بیمه می‌کنند اما شاید نمی‌دانند یا بلد نیستند آب هیرمند را بیمه کنند که اگر هیرمند آبی نداشت و کشاورزان دچار خشکسالی شدند جایی برای امیدواری داشته باشند. در این صورت است که اگر کشاورز چیزی دستگیرش نشد بیمه می‌آید و به آنها خسارت پرداخت می‌کند و زحمت دولت را در خسارت زارعین کمتر می‌کند و آنها پایداری یک حداقل درآمد را خواهند داشت و درآمدشان آنچنان دچار آسیب نمی‌شود. هفت تا هشت سال خشکسالی را کشاورزان ما پشت‌سر گذاشته‌اند و اگر نتوانند خسارت‌هایشان را جبران کنند زندگیشان از هم می‌پاشد.

 صندوق حوادث غیرمترقبه چقدر در کاهش اثرات حوادث طبیعی کمککننده است؟

پدیده‌هایی هستند که در جریان فعالیت‌های تولیدی در زندگی مردم اتفاق می‌افتد مانند یک تصادف. شما در تصادف هرقدر خسارت ببینید بیمه پشتیبانتان است. اگر در رانندگی خودتان مطمئن نبودید و به دیگری خسارت زدید بیمه از شما حمایت می‌کند تا زندگیتان مختل نشود. در حوادث طبیعی هم به همین شکل است. یکسری عوامل و فاکتورهایی که عمدتاً از آب و هوا هستند  بر تولید تأثیر می‌گذارند و به  مردم خسارت  وارد  می‌کنند و زندگی آنها را مختل می‌کنند. ما هم یک صندوق با عنوان حوادث غیرمترقبه درست کرده‌ایم که به اندازه کافی هم اعتبار ندارد. در حالی که می‌توانیم بخشی از همین پول را هزینه کنیم و کارهایی انجام دهیم که اگر چنین حوادث ناگواری اتفاق افتاد، مردم کمترین آسیب را ببینند. مثلاً بیمه خشکسالی یا بیمه آب رودخانه هیرمند برای منطقه سیستان در پایداری  درآمد  و زندگی مردم  بسیار کارساز خواهد بود  و از دولت انتظار می رود که در عملی شدن این طرح با مردم همکاری کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet