هدر موبایل
1387/03/09 20:49:00
سرویس بین الملل
معاون رییس جمهور عراق در دیدار با لاریجانی:

ما هرگز سلطه و سیطره بیگانگان را در عراق نمی‌پذیریم

معاون رییس جمهور عراق گفت: دولت عراق معتقد است ملت عراق برای رهایی از سلطه حکومت صدام را سرنگون کرد و همه ما هرگز سلطه و سیطره بیگانگان را در عراق نمی‌پذیریم.

به گزارش خانه ملت، عادل عبدالمهدی، معاون رییس جمهور عراق ظهر امروز پنج شنبه با دکتر علی لاریجانی، رییس موقت مجلس شورای اسلامی و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

درابتدای این دیدار عادل عبدالمهدی حسن انتخاب دکتر لاریجانی را به عنوان رییس موقت مجلس شورای اسلامی تبریک گفته و اظهار داشت: انتخاب جنابعالی که از نزدیکان مقام معظم رهبری هستید همه مردم ایران، ما و دوستانتان در عراق را خوشحال کرد و این انتخاب با توجه به شناختی که از جدیت و درایت شما داشتیم برای ما بسیار مهم بود، به همین جهت اولین تبریک را نیز جناب آقای حکیم رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق برای جنابعالی ارسال کردند.

دکتر لاریجانی در این دیدار با تشکر از حسن نظر و محبت عادل عبدالمهدی و سایر مسوولان عراقی به ویژه آقای حکیم ضمن اشاره به وضعیت موجود عراق اظهار داشت: ایران دوست ملت و دولت عراق است و در مرحله نوین ساختار عراق همیشه در کنار رهبران عراق قرار داشت و خوشبختانه مسیر خوبی از نظر سیاسی و امنیتی در این کشور طی شده است.

رییس موقت مجلس افزود: البته ما نگرانی‌هایی نیز داریم و با توجه به توافقنامه امنیتی که اخیرا مطرح شده است این نگرانی وجود دارد که آمریکایی‌ها که درموضوع قدرت در عراق شکست زیادی متحمل شده‌اند با تغییر استراتژی به اتخاذ رویکرد قدرت نرم، به نحوی عمل کنند که به سیادت ملی عراق لطمه بزنند و از شما که از رهبران فهیم عراق هستید می‌خواهیم به ابعاد متنوع موضوع توجه داشته باشید.

عادل عبدالمهدی همچنین در خصوص نگرانی‌های رییس موقت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نگرانی شما درست است و ما هم به این موضوع حساس هستیم و اگرچه بعد از سرنگونی صدام ما شرایط خطرناکی را پشت سر گذاشتیم اما به لطف خداوند رهبری عراق توانست در این مسیر سربلند باشد که تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات و ایجاد امنیت نسبی توسط دولت از آن جمله می‌باشند.

وی افزود: دولت عراق معتقد است ملت عراق برای رهایی از سلطه حکومت صدام را سرنگون کرد و همه ما هرگز سلطه و سیطره بیگانگان را در عراق نمی‌پذیریم و در مسیر پیروزی نهایی با قدرت و تدبیر پیش خواهیم رفت و در این راه بعد از خدا به کمک و مساعدت مرجعیت، مردم و دوستان خود مانند ایران نیازمند هستیم.

در این دیدار، همچنین موضوعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet