هدر اصلی
1389/07/20 13:28:00
سرویس سیاسی
یادداشتی ازنورالله حیدری دستنایی

مردم نماینده مجلس را مسئول اجرایی می‌بینند

**"نورالله حیدری دستنایی" نماینده اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در یادداشتی که در اختیار هفته نامه زردکوه قرار داده با اشاره به مسئولیتهای نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه خود و حوزه قانونگذاری آورده است :مردم حوزه انتخابیه ما، مثل خیلی جاهای دیگر، برای نماینده مجلس نقشی را تعریف کرده‌اند که آن هم عمدتاً اجرایی است، به این معنا که اگر یک نماینده در مجلس، بیشترین فعالیت را در ارائه طرح، موافقت و مخالفت در رأی‌گیری‌ها، طرح سؤال، تذکرات و... داشته باشد و به عنوان یک نماینده فعال، در حوزه قانون‌گذاری شناخته شود، ا

من انتظار دارم وقتی به حوزه انتخابیه خود می‌روم، مردم درباره طرح‌های پیشنهادی بنده یا موارد دیگر مرتبط با قانون‌گذاری سؤال کنند، اما بیشتر درباره امور عمرانی، امور کشاورزی، اشتغال، انتصاب‌ها، امور بانکی و... سؤال می‌کنند. این یک معضل فرهنگی است و من از مردم عزیز حوزه انتخابیه انتظار دارم نماینده را در چارچوب قانون اساسی ببینند و از او انتظار قانون‌گذاری و نظارت بر دستگاه‌ها را داشته باشند اما مردم نماینده را  شبیه  رئیس‌جمهور، وزیر، استاندار یا فرماندار می‌بینند. مردم همه وظایف این افراد را به صورت یکجا از نماینده انتظار دارند. در واقع، اگر بحث رهبری را کنار بگذاریم، مردم انتظارات خود را از همه دستگاه‌های اجرایی، از نماینده طلب دارند. بنابراین من می‌خواهم به مسئولان اجرایی بگویم که وقتی مردم ما به دلایل گوناگون، همه مطالبات خود از این مسئولان را از نماینده دارند، مسئولان باید چند اقدام در این زمینه انجام دهند:

 اول باید فرهنگ مردم با کمک خود ایشان و مسئولان اصلاح شود. من شخصاً سعی در فرهنگ‌سازی در این حوزه داشته‌ام و در سرکشی‌های خود به حوزه انتخابیه، به طور مرتب می‌کوشم وظیفه اصلی نماینده را طبق قانون اساسی، برای مردم توضیح دهم.

دوم اینکه استاندار محترم باید یک برنامه منظم برای سرکشی به شهرستان‌ها، با حضور مدیران داشته باشد که طی این سفرها، به میان مردم برود، مشکلات آنان را بشنود و در جهت حل آنها تلاش کند، بخشدار و فرماندار نیز به همین صورت باید اقدام کنند.

سوم اینکه ادارات نیز باید مراجعان را با احترام کامل بپذیرند و تا جایی که می‌توانند، در رفع مشکل آنان تلاش کنند و آنجا هم که کاری از دستشان برنمی‌آید، سعی در اقناع مردم داشته باشند و خلاصه، کار مردم را آنها راه بیندازند.

باید توجه داشت که همان طور که بین مجلس و دولت، اختلاف نظراتی وجود دارد، این اتفاق بین نماینده و دستگاه‌های اجرایی هم می‌افتد؛ یعنی برنامه‌ای را می‌ریزند، بودجه‌ای را هزینه می‌کنند و طرح‌هایی را تدارک می‌بینند که همه اینها، بدون اطلاع و مشورت با نماینده اتفاق می‌افتد. ولی وقتی من وارد یک روستا می‌شوم و می‌بینم مردم هر انتظاری از من دارند، به جز وظیفه ذاتی بنده، باید بدانم چرا بودجه به اینجا اختصاص داده نشده، اعتبارات چگونه هزینه شده، این طرح چرا در فلان روستا اجرا شده و اینجا نشده و...

اگر بنده در دوره بعدی در مجلس، در خدمت مردم نباشم، دیگر من و مسئولان محترم و استاندار و... با هم کاری نداریم، اما اکنون وظیفه همه ما در یک راستاست و آن، خدمت به مردم است و همه با هم، باید در جهت انجام این وظیفه به نحو احسن بکوشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet