هدر موبایل
1389/07/20 17:19:00
سرویس بین الملل
بروجردی در دیدار با ریگ اسمیت:

باید از ظرفیت منطقه برای ایجاد امنیت در افغانستان استفاده کرد

**نماینده ویژه نخست وزیر استرالیا در امور پاکستان و افغانستان با رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علاالدین بروجردی در این دیدار با بیان اینکه در کشور از توانمندی‌ها و امکانات فراوانی برای توسعه مناسبات فیمابین در زمینه‌های گوناگون برخورد دارند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منافع مشترک و احترام متقابل آمادگی توسعه روابط دوجانبه با استرالیا را دارد.

وی همچنین نقش و جایگاه مجالس ما در تقویت و گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی فیمابین را بسیار حائز اهمیت دانست.

بروجردی در ادامه سخنانش گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با افغانستان کمک به تثبیت صلح و ثبات و توسعه پایدار است و هر گامی که در جهت ثبات و امنیت در افغانستان برداشته شود نه تنها یک پیشرفت برای دولت و مردم افغانستان محسوب می‌شود بلکه یک گام در جهت صلاح و امنیت منطقه‌ای و جهانی است.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه افزایش تولید مواد مخدر طی سال‌های اخیر نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است، گفت: شبکه قاچاق مواد مخدر در افغانستان جزء جدائی‌ناپذیر گروه‌های تروریستی هستند و این گروه‌ها از درآمد مواد مخدر بودجه خود را تامین می‌کنند.

وی با تاکید بر نقش موثر کشورهای همسایه در برقراری صلح و آرامش در افغانستان افزود: می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های داخلی افغانستان و همسایگان این کشور صلح و امنیت پایدار در افغانستان ایجاد کرد.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه حضور نیروهای خارجی تاکنون نه تنها نتوانسته صلح و آرامش در این کشور را برقرار کند بلکه به وخامت اوضاع امنیتی و تشدید افراطی‌گری انجامیده است، اظهار داشت: راهکارهای منطقه‌ای را مناسب‌ترین گزینه برای حل و فصل بحران افغانستان می‌دانیم.

در ادامه این دیدار ریگ اسمیت نماینده ویژه نخست‌وزیر استرالیا در امور پاکستان و افغانستان با تاکید بر نقش موثر ایران در تامین صلح و آرامش در افغانستان گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران در فرایند تحولات سیاسی افغانستان نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی در همین زمینه یادآور شد: هرگونه تلاشی برای ایجاد ثبات در افغانستان همسایگان این کشور، نقش با اهمیت خواهند داشت.

ریگ اسمیت همچنین در این دیدار توضیحاتی پیرامون آخرین تحولات افغانستان ارائه کرد و گفت: سیاسی کنونی تحویل قدرت به افغان‌ها ظرف 4 سال آینده خواهد بود.

اسمیت همچنین مواد مخدر را مشکلی برای کل جهان از جمله استرالیا عنوان نمود و آمادگی کشورش را برای همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان اعلام کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet