هدر اصلی
1389/07/21 10:54:00
سرویس اقتصادی
رییس کمیسیون کشاورزی عنوان کرد:

انتقاد از تاخیر دولت در اعلام قیمت تضمینی اقلام کشاورزی

**رییس کمیسیون کشاورزی با انتقاد از تاخیر هرساله دولت در اعلام قیمت تضمینی اقلام کشاورزی بخصوص گندم، گفت: متاسفانه قیمت‌های تضمینی در چند سال اخیر حداقل با پنج ماه تاخیر نسبت به زمان تعیین شده اعلام می‌شود که این موضوع موجب سردرگمی کشاورزان شده است.

"عباس رجایی"نماینده اراک ،کمیجان ،خنداب و رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت،گفت: طبق تصمیم قانون‌گذار، اعلام قیمت‌های خرید تضمینی برای اقلام کشاورزی باید قبل از شروع سال زراعی باشد تا مردم بتوانند در مورد اینکه چه کالایی می‌خواهند تولید کنند، تصمیم بگیرند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در تشریح قیمت تضمینی اقلام کشاورزی، گفت: قیمت‌های خرید تضمینی اقلام کشاورزی، به جز گندم که استثنائا دولت همه آن را خریداری می‌کند ، عمدتا قیمت کف بازار تعریف می‌شود.

رییس کمیسیون کشاورزی همچنین اشاره‌ای به قانون بهره‌وری کشاورزی در رابطه با نسبت قیمت و نوع محصولات تولیدی کشاورزان کرد و گفت: در قانون افزایش بهره‌وری برای اینکه سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی با همدیگر حرکت کشاورزی کشور را تنظیم کند، مقرر شده است که نظام بهره‌برداری و الگوی کشت، مقدم بر سیاست‌های قیمتی باشد و نیازهای کشاورزی کشور بر اساس اولویت‌های کشور تعریف شود.

رجایی با بیان اینکه اگر قانون بهره‌وری کشاورزی اجرا شود دیگر قمیت به تنهایی تعیین کننده تولید نخواهد بود، گفت: هرچند با اجرای قانون بهره‌وری در آینده نزدیک دیگر قیمت دلیل اصلی تعیین کننده برای اتخاب کشاورزان جهت تولید نخواهد بود، اما به هرحال این یکی از ابزارهای تعیین کننده در شرایط فعلی است و دولت باید در مورد آن قانون را اجرا کند.

رییس کمیسیون کشاورزی در پایان با انتقاد از تاخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی اقلام کشاورزی، گفت: متاسفانه هر سال شاهد این هستیم که قیمت‌های تضمینی حداقل با 5 ماه تاخیر نسبت به زمان تعیین شده اعلام می‌شوند که این موضوع کشاورزها و تولید کنندگان را دچار سردرگمی می کند و به نفع کشور نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet