هدر اصلی
1389/07/22 15:51:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

فتوای مقام معظم رهبری توطئه وهابیت را خنثی کرد

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: استعمار و وهابیت تلاش می‌کنند تا از مورد پیش آمده در مورد توهین به همسر پیامبر اکرم (ص) برای ایجاد شکاف فرقه‌ای استفاده کنند که فتوای تاریخی مقام معظم رهبری در جهان اسلام آن را خنثی و تأثیر بسیار مثبت خود را به دنبال داشت.

«سیدمحمد جواد ابطحی» نماینده خمینی شهر در گفت وگو با روزنامه نسل فردا درباره توهین به مقدسات اهل تسنن گفت: ما توهین به نمادهای اهل تسنن را جایز نمی‌دانیم. قبلاً هم علمای گذشته فتواهای مشابه داشته‌اند. دلیل این موضوع این بود که تعدادی از روحانیان شیعه با مطرح کردن مسائلی درباره همسر حضرت پیامبر (ص) موجب بروز واکنش‌هایی از سوی اهل تسنن شدند و مقام معظم رهبری پیام مهم خود را در این باره صادر کردند.

وی در ادامه افزود: در شیوه ائمه اطهار هم همین طور بوده و هیچ گاه با صراحت اینکه کسی را زیر سؤال ببرند، مطرح نبوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری بخشی از تاریخ خاطرنشان کرد: متأسفانه از قرن هشتم به بعد شاهد بودیم که هم در اهل تسنن و هم در اهل تشیع افراطی‌گری پیدا شده است. افراطی گری اهل تسنن به ظهور پدیده‌هایی چون وهابیت، طالبان و القاعده منجر شده و افراطی‌گری تشیع هم به ظهور نحله‌های جدیدی منجر شده است.

ابطحی یادآور شد: در هر دو دسته باید این افراط و تفریط‌ها  کنار گذاشته شوند. این مورد حتی در قرآن هم آمده است که مسلمانان به بت‌های کفار توهین نکنند تا خدای آنها مورد توهین قرار نگیرد.

وی درباره اهمیت پیام مقام معظم رهبری درباره این موضوع با توجه به نزدیکی موسم حج نیز تأکید کرد: این پیام حتماً در نزدیکی و همدلی مسلمانان به یکدیگر مؤثر است اما وهابیت سعی می‌کند تا با استفاده از تبلیغات خود از اهمیت این پیام بکاهد.

ابطحی درباره راه‌های اشاعه این پیام در میان مسلمانان گفت: اعتقاد دارم که بعثه مقام معظم رهبری می‌تواند با همکاری اندیشمندان اهل سنت این پیام را به زبان‌های مختلف در میان مسلمانان توزیع کنند تا دیگر توطئه‌ها از بین بروند.

همچنین نماینده خمینی شهر در ادامه درباره قانون اصلاح الگوی مصرف که در مجلس در دست پیگیری است نیز گفت: قانون اصلاح الگوی مصرف در بخش انرژی که الان در مجلس در حال بررسی است حدود 84 ماده را دربر می‌گیرد که تاکنون 35 ماده آن بررسی و تصویب شده است.

وی در ادامه افزود: صرف نظر از اینکه این طرح کاستی‌هایی دارد و اعتقاد دارم که قانونگذاری نباید به این شکل باشد اما بالاخره نیت خیری در کار بوده و دوستان در کمیسیون انرژی مجلس برای این قانون زحمت کشیده و آن‌را ارائه کرده‌اند.

ابطحی در ادامه درباره بخش‌های مختلف این طرح افزود: این طرح بخش‌های مختلفی چون صنایع، کشاورزی، حمل و نقل و ساختمان‌سازی طرح را دربر می‌گیرد تا در این حوزه‌ها شاهد کاهش مصرف انرژی باشیم. به عنوان مثال در این طرح آورده شده است که کالاهای وارداتی توسط وزارت بازرگانی نباید بدون برچسب انرژی یا انرژی بر باشند و ورود چنین کالا‌هایی ممنوع است یا اینکه برای ساخت ساختمان‌های سبز کمک شود. یعنی برای ساخت از مصالح استاندارد و مواردی چون پنجره‌های دوجداره استفاده شود. در بخش کشاورزی نیز شیوه‌های جدید آبیاری مطرح شده است که هفته گذشته تصویب شد. البته ما موافق نبودیم که کشاورزان جریمه شوند اما چنین موردی نیز در قانون آورده شده است که اگر کشاورزان بیشتر از اندازه مصرف کردند، جریمه شوند.

در حوزه حمل و نقل هم این بحث مطرح می‌شود که اتوبوس‌های گازسوز و توسعه حمل و نقل ریلی به کار گرفته و توسعه داده شوند. ابطحی درباره اهمیت این طرح و نتایج آن گفت: طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی در این حوزه طرح جامعی است چراکه مصرف انرژی ما از کشور چین که جمعیتی بیش از یک میلیارد دارد، بیشتر است. این میزان بالای مصرف انرژی باید کاهش پیدا کند. البته مردم ما نیز برای اجرای قانون و صرفه جویی انرژی باید عزم و اراده داشته باشند. فقط با قانونگذاری کار درست نمی‌شود. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌کنیم با تصویب این قانون و هدفمند کردن یارانه‌ها مصرف انرژی به شدت کاهش یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet