خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/03/12 13:21:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: راهنمایی های رهبر فرزانه انقلاب مبنای تدوین راهبرد مجلس خواهد بود

رئیس مجلس گفت: راهنمایی های رهبر فرزانه انقلاب مبنای تدوین راهبرد مجلس هشتم خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی در پایان جلسه علنی روز یکشنبه اظهار داشت: نمایندگان محترم مجلس، از اعتماد شما به هیات رئیسه سپاسگزاریم و آن را پشتوانه عظیمی برای فعالیت خود می پنداریم و به موجب سوگندی که یاد کردیم خود را ملتزم به رعایت آیین نامه جهت بهبود فضای کار و تلاش برای مجلس شورای اسلامی می دانیم.

وی افزود: گام بعدی ما شکل دادن به کمیسیون هاست که بتواند هرچه سریع تر کار خود را آغاز کند و از این طریق نمایندگان محترم به عنوان برگزیدگان ملت به کار تخصصی در کمیسیون ها بپردازند. به همین جهت تا هفته آینده که جلسه علنی خواهیم داشت این مساله را در هیات رئیسه دنبال می کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: راهنمایی های رهبر فرزانه انقلاب مبنای تدوین راهبرد مجلس هشتم خواهد بود و تلاش ما این است که راهبرد مجلس را مدون نماییم. از دوستان نماینده و صاحبنظران هم استدعا می کنیم نظرات خود را به هیات رئیسه ارسال بفرمایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیین نامه داخلی مجلس گفت: این موضوع به عنوان بسترساز تحرک مجلس از نظر شکلی می تواند هم به سرعت عمل مجلس کمک کند و هم از برخی نابسامانی ها جلوگیری نماید و شما دوستان بعضی اشکالات را در مورد آیین نامه در جلسه قبل شاهد بودید. با نظر نمایندگان کمیسیون آیین نامه شکل گرفته است و از گذشته بر روی اصلاحات در آیین نامه تاملاتی صورت پذیرفته است. تقاضای ما این است که نمایندگان محترم فعالانه در ارائه نظر جهت تغییر در آیین نامه شرکت کنند و نظرات خود را به کمیسیون مربوطه ارسال کنند.

رئیس مجلس متذکر شد: از کمیسیون آیین نامه می خواهیم که با سرعت بررسی طرح اصلاحات آیین نامه را آغاز کند و در این مسیر نقطه نظرات نمایندگان راهگشای کار این کمیسیون خواهد بود و انشاالله کمیسیون نتیجه را برای مجلس اعلام می کند تا برای ادامه کار به نحو مقتضی در مجلس تصمیم گیری بشود.

لاریجانی در خصوص تنقیح و پالایش قوانین تصریح کرد: این موضوع که در پیام مقام معظم رهبری به آن اشارت شده است در دستور کار هیات رئیسه قرار دارد. پیشنهادهای شما به سازماندهی کار کمک خواهد کرد. امیدواریم با تلاش های دوستان هرچه سریع تر نتیجه را تقدیم کنیم.

وی در مورد یافتن راهی برای حل اختلافات بین قوه مقننه و سایر قوا گفت: با مبنا قرار دادن وظایف هر قوه هیات رئیسه جویای مکانیزمی برای حل اختلافات با حضور نمایندگانی از دو قوه هست. از آنجا که روش هیات رئیسه این است که از حضور پرنشاط نمایندگان در تصمیم گیری بهره جوید از راهنمایی های نمایندگان در تدوین این مکانیزم استقبال می کنیم.

رئیس مجلس افزود: در این چند روز در موضوع نیازهای فوری کشور نظیر کمک هایی که باید جهت خشکسالی و سرمازدگی به تولیدکنندگان شود جلسات مشترکی را بین دولت و مجلس تشکیل دادیم تا به نتیجه مورد قبول جهت طرح در مجلس برسیم.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد مکانیزم رایزنی تخصصی در مسایل مهم کشور بین دو قوه دیگر ایده ای است که در هیات رئیسه به آن توجه شده و باز از دوستان عزیز طلب می کنیم که ما را از راهنمایی های خودشان محروم نکنند.

لاریجانی یادآور شد: موضوع دیگر تقویت بعد نظارتی مجلس است که تقویت این بعد نیازمند روش های نوین نظارتی است. در هیات رئیسه مجلس موضوع نظارت به نحو جدید در دست بررسی است. که انشاالله در نتیجه آن تقدیم نمایندگان خواهد شد.

وی خطاب به نمایندگان گفت: شما دوستانی که در این مجلس حضور دارید غالبا از تجربیات متنوعی در سطح ملی و بین المللی برخوردارید از این اندوخته می توانید استفاده کنید و با پیشنهادات خودتان کار ما را در هیات رئیسه غنی نمایید. تلاش هیات رئیسه این است که وقت خود را در مسایل اساسی مجلس مصروف کند و مرتبا دوستان نماینده را در جریان فعالیت های هیات رئیسه قرار خواهیم داد.

لاریجانی در خصوص شعب اظهار داشت: شعبی که گزارش اولیه مربوط به افرادی که باید به کمیسیون ها بروند را هنوز ارائه نکردند خواهش می کنیم امروز و فردا جلسه داشته باشند و گزارش خود را ارائه نمایند تا پس از تعطیلات این هفته ما بتوانیم با رایزنی مجدد با شعب ترکیب کمیسیون ها را قطعی کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: چون هنوز کمیسیون های تخصصی ما شکل نگرفته نمی توانیم در محتوای کار مجلس فعال باشیم. کمیسیون های صنایع و انرژی، بودجه و امنیت ملی به دلیل اینکه تعداد درخواست ها بیشتر از حد 23 نفر است از خود دوستان تقاضا می کنیم که تغییراتی در این امر بدهند. کمیسیون های مجلس همگی پر اهمیت هستند.

وی با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) گفت: سالگرد آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست را خدمت ملت عظیم الشان تسلیت می گوییم و یاد آن مرد الهی را که همیشه در قلب همه مومنین جای دارد و جاودان است را گرامی می داریم و راه آن پیشوای بزرگ انقلاب که چراغ راهنمای همه دوستداران ایران عزیز است را گرامی می داریم.

لاریجانی با اشاره به حادثه کارخانه کمیاگستر در قطب صنعتی شهید بابایی شازند اظهار داشت: متاسفانه در این حادثه تعداد قابل توجهی، حدود 27 تن از کارکنان زحمت کش این کارخانه جان باختند که ما این حادثه غم انگیز را به مردم شازند و خانواده های این عزیزان تسلیت عرض می کنیم.

رئیس مجلس همچنین سالگرد پانزدهم خرداد را گرامی داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet