هدر موبایل
1389/07/24 10:58:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش تحولات فلسطین(2):

مقاومت، نتیجه‌بخش‌ترین نظریه در مورد فلسطین بوده است

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تئوری مقاومت از نظر تجربی از سایر تئوری‌های مطرح شده در مورد مسئله فلسطین نتیجه بخش‌تر بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" صبح روز شنبه 24 مهر ماه در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی "چشم انداز تحولات فلسطین و رژیم صهیونیستی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" که در محل مرکز مطالعات وزارت خارجه برگزار شد، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و حامیانش با آغاز جنگ 33 روزه اهداف بزرگی برای خاورمیانه طراحی کرده بودند اما مقاومت مردمی نیروهای حزب الله موجب برتری بر رژیم صهیونیستی شد.

وی به مخالفت‌های آمریکا در جریان جنگ 33 روزه با صدور قطعنامه، متذکر شد: هر وقت موضوع صدور قطعنامه‌ای علیه رژیم صهیونیستی در شورای امنیت پیش ‌آمده، آمریکا آن را وتو کرده و تاکنون اجازه نداده هیچ قطعنامه‌ای علیه این رژیم تصویب شود.

لاریجانی همچنین در یادآور شدن نحوه پذیرش آتش بس در جنگ 33 روزه از سوی رژیم صهیونیستی گفت: روزهای آخر جنگ، تل آویو به برخی کشورهای منطقه پیام داده بود که وارد عمل شده و به نوعی برای آتش بس پادرمیانی کنند.

رییس مجلس با خاطرنشان ساختن اینکه ما می دانستیم که رژیم صهیونیستی نمی تواند در جنگ 33 روزه پیروز شود، دلیل این امر را تلفات زیادی دانست که آنها در طول جنگ متحمل شدند.

وی به نقش موثر دبیر کل حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه اشاره کرد و تاکید کرد: "سیدحسن نصرااله" رهبر فرزانه حزب الله خدمت بزرگی به منطقه کرد و این امر مختص به لبنان نبود.

لاریجانی با بیان اینکه در زمان جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی و حامیانش نقشه‌ای را بر روی سایت‌ها گذاشته بودند که بیانگر اهداف شوم آنها برای منطقه بود، خاطرنشان ساخت: مقاومت مردمی حزب الله با جانفشانی‌های خود نقشه‌های آنها را به هم ریختند.

وی افزود: این موضوع بیانگر این است که تئوری مقاومت از نظر تجربی از سایر تئوری‌های مطرح شده در مورد مسئله فلسطین نتیجه بخش‌تر بوده است.

رییس مجلس در بخشی دیگری از سخنانش به شرایط امروز منطقه اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت فعلی فلسطین را با  30- 40 سال گذشته مقایسه کنیم، می فهمیم که نقاط ضعف و قوتی در راه مقاومت داشتیم .

وی به موضوع به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی از سوی برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و یادآور شد: در سال 1947 وقتی رژیم صهیونیستی اعلام کرد "من هستم"، اولین کشور منطقه که این رژیم را به رسمیت شناخت، ‌ترکیه بود؛‌ حال مواضع ترکیه امروز را با گذشته مقایسه کنید. امروز ترکیه از مردم فلسطین حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رژیم دیکتاتوری شاه پس از ترکیه دومین کشوری بود که در سال 1959 رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت.

وی با بیان این که در طول این دوران رژیم دیکتاتوری شاه پشت صحنه به تل آویو کمک می‌کرد، افزود: زمانی که جنگ 1967 رخ داد رژیم صهیونیستی کشورگشایی خود را تثبیت کرده بود و حالا جمهوری اسلامی ایران را با آن زمان مقایسه کنید؛ ایران در حال حاضر پیشرو در حمایت از مقاومت است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این که ایران در دفاع از فلسطین پایدار می‌ماند خاطرنشان کرد: در طی این سال‌ها خیلی از کشورها آمدند و نصیحت کردند که تهران مذاکرات صلح را بپذیرد اما جمهوری اسلامی با صدای رسا مخالفت خود را با آن اعلام کرد.

وی با تصریح بر این که ماموریت ما به هم زدن مذاکرات سازش نبود، تاکید کرد: ماموریت ما به حق و آن حمایت از مردم فلسطین و مقاومت بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقادهایی که به کمک‌های ایران به حزب الله انجام می‌شود خاطرنشان کرد: می گویند ایران به حزب الله کمک می‌کند، ما خود هم قبول داریم که از حزب الله حمایت‌های سیاسی و حقوقی می‌کنیم و آن را مخفی هم نمی‌کنیم.

وی با اشاره به تغییراتی که در 40-30 سال اخیر در منطقه روی داده خاطرنشان کرد: اگر این تغییرات را مقایسه کنیم با زمانی که رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان حمله کرد می بینید که این رژیم امروز دیگر جرات این حرکات را ندارد.

وی با اشاره به نیروهای ورزیده‌ای که امروز در لبنان و فلسطین حضور دارند، خاطرنشان کرد: امروز در لبنان و فلسطین نیروهای حزب الله و حماس به وجود آمده‌اند که نیروهای مقاومت هستند.

لاریجانی با اظهار این که حماس یک جریان ایدئولوژیک است، افزود: این گروه مردمی امروز به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که رژِیم صهیونیستی در 40 سال اخیر برای مشروعیت‌بخشی خود انجام داده است، گفت: رژیم اشغالگر قدس با زد و بند اقتصادی و رسانه‌ای سعی کرده مشروعیتی برای خود کسب کند اما در این راستا موفق نبوده و در حال حاضر بسیاری از کشورها معترض به عملکرد این رژیم هستند.

رئیس قوه مقننه به حمله رژیم صهیونیستی به کاروان آزادی اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی این رژیم کاروان کمک‌های مردمی را مورد حمله قرار داد کشورهای بسیاری در اروپا آن را محکوم کردند. این حرکتی بود که پیشتر نبود ولی امروز هست به گونه‌ای که نسبت به رفتار نژادپرستانه این رژیم در آمریکا و اروپا سخن می‌گویند که این‌ها تیری به پیکر این رژیم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت درونی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: نکته مهم در این میان وضعیت روحی داخلی سران این رژیم است که گاهی حرف‍‌‌‌های تندی می‌زنند مثل وزیر امور خارجه جدید این رژیم که موجود عجیب و غریبی است و معمولا حرف‌های تندی می‌زند.

وی افزود: این لیبرمن هیچ وقت حرف عادی نمی‌زند که من فکر می کنم یا مشکل دماغی دارد یا یک تاکتیک است.

لاریجانی با اظهار این که حرف تند زدن نشان مشروعیت نیست، خاطرنشان کرد: تندی زیاد در حرف نشان از ضعف است.

رئیس مجلس با اشاره به مواضع ضد و نقیض رژیم صهیونیستی خاطرنشان ساخت: مواضع مقامات این رژیم وضعیت مستمری ندارند گاهی می‌گویند مذاکره نمی‌کنیم یک زمان دیگر می‌گویند آنقدر زمان می‌دهیم برای مذاکره.

وی ادامه داد: یک موقع آنها کارهای تاکتیکی انجام می دهند که برخی مواقع هم موفق می شوند، اما قدرتمندی نیازمند مولفه های دیگری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اظهار این که مشکل مهمی که پیش روی فلسطین و نیروهای مقاومت وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از این مشکلات طرح‌های صلحی است که به نظر من فریبکارانه بوده و برای ایجاد یک نوع فرصت سازی برای رژیم صهیونیستی است.

رئیس قوه مقننه با بیان این که تجربه گذشته نشان داده که هیچ وقت از مذاکرات سازش چیزی بیرون نیامده است، خاطرنشان ساخت: مذاکرات سازش و صلح دو خاصیت برای حامیان رژیم صهیونیستی داشت که یکی  فرصت دادن به این رژیم صهیونیستی بود و دیگری تحقیر مردم فلسطین.

وی اظهار کرد: این یک چالش جدی است که برخی تصور می‌کنند که از درون مذاکرات سازش چیزی به نفع مردم فلسطین بیرون می‌آید در حالی که تجربه در گذشته نشان داده که این مذاکرات هیچ وقت نتیجه بخش نبوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet