هدر موبایل
1389/07/24 12:05:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از علی‌اکبر اولیاء

ارتباط نمایندگان با مردم باید استمرار داشته باشد

**علی‌اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق و رئیس مجمع نمایندگان استان یزد طی یادداشتی که در نشریه بشارت نو منتشر شده به بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

مجلس شورای اسلامی، بنا به فرمایشات حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری و قانون اساسی، در رأس امور کشور قرار دارد و نمایندگان منتخب مردم، در این جایگاه مقدس، مسئولیت قانون‌گذاری و نظارت بر امور کشور را بر عهده دارند.

اشراف نمایندگان بر امور کشور، آشنایی با قانون اساسی و روش‌های قانون‌گذاری و ارتباط مستقیم با مردم، مخصوصاً تشکل‌های مردمی، عوامل مهم، در ایفای مؤثر نقش آنها است.

علاوه بر وظایف قانون‌گذاری و نظارت، نمایندگان به خاطر موقعیت خود، عملاً نقش «دیده‌بان»را برای پیشرفت و توسعه استان بر عهده دارند و می‌توانند در ترسیم مسیر و راه استان و تحقق برنامه‌های توسعه و انتظارات مردم، بسیار کارساز باشند. این نقش، به علت تماس مستمر با مردم و شنیدن حرف‌ها و مشکلات و زمینه جلب مشارکت آنها از یک سو، و از سوی دیگر، ارتباط نزدیک با تمامی مسئولان اجرایی کشور و تعامل با آنها، نقشی استثنایی و بی‌بدیل است.

در این صورت، ارتباط مسئولان استانی با نمایندگان، امری حیاتی و اجتناب‌ناپذیر بوده و بعید به نظر می‌رسد بدون بهره‌گیری از این ظرفیت تعیین‌کننده، توفیقات چندانی حاصل شود.

ضمن قدردانی از تلاش‌های ارزشمند جناب حجت‌الالسلام والمسلمین یحیی‌زاده و جناب آقای مهندس فرهمند، در دوران عهده‌داری مسئولیت ریاست مجمع نمایندگان استان و با توجه به واگذاری این مسئولیت به اینجانب در این برهه، نکاتی را معروض می‌دارم:

اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر و روستا، بخش، شهرستان و استان، با توجه به ارتباط مستمر با مردم، نقش واسطه‌ای مهمی برای جمع‌بندی نظرات مردم و خواسته‌های آنها دارند. اینجانب به عنوان خدمتگزار مردم و نمایندگان، مشتاقانه و کماکان، ارتباط با شوراهای یادشده و تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای را به عنوان یک سرمایه و نعمت تلقی کرده و امیدوارم به لطف حضرت حق، برای انجام وظیفه خوب یک نماینده، همواره از این نعمت بزرگ متنعم باشم.

اطلاعات، یک عنصر حیاتی است که توسط مردم، شوراها و تشکل‌ها به نمایندگان می‌رسد. طبعاً علاوه بر اطلاعات خام، جمع‌بندی‌ها و تحلیل‌ها توسط منتخبان مردم، ارزشی مضاعف خواهد داشت.

این جریان اطلاعاتی از سوی مردم و تشکل‌ها و به ویژه کارشناسان بخش‌های دولتی و غیردولتی، نقش بسیار مهم و ارزشمندی در فرایند قانون‌گذاری و نظارت از سوی نمایندگان محترم خواهد داشت.

در مورد دستگاه‌های اجرایی، اطلاع‌رسانی آنها از کارهای در دست اقدام به نمایندگان و حصول اطمینان از حسن اجرای امور، امری کاملاً ضروری است. همچنین انعکاس تنگناها و مشکلات، چه جهت انعکاس به مسئولان کشوری و چه توجه در اصلاح و تجدیدنظر در قوانین موجود و یا تصویب قوانین جدید، بسیار حائز اهمیت است.

نکته دیگر، رابطه نظارتی نمایندگان بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی است. زمانی که نمایندگان می‌توانند در مورد مسائل کشور، به رئیس‌جمهور محترم و وزرا تذکر داده، سؤال کرده و حتی استیضاح نمایند، بدیهی است این وظیفه نظارتی بر حوزه انتخابیه و استان که در آن، نظارت و اشراف دقیق‌تر دارند، محرز و مسلم است. بنابراین، مسئولان اداری استان نه تنها نباید در مقابل تذکرات نمایندگان، موضع بگیرند، بلکه به تبعیت از دستورات اولیای دین، باید نقد و انتقاد را یک موهبت و هدیه تلقی کنند و البته سازوکاری بیندیشند که انتقادها را مستقیم بشنوند و پاسخگو باشند. بدیهی است در صورت عدم پاسخگویی مسئولان استانی، نمایندگان ناگزیر خواهند بود مشکل را به مسئولان ملی و عنداللزوم با تذکر، سؤال و حتی استیضاح که طبعاً انعکاس رسانه‌ای خواهد داشت، مطرح و پیگیری نمایند.

در پایان، ضمن ابراز امیدواری نسبت به تداوم روحیه تفاهم، تعامل بین همه مسئولان خدوم و ارتباط مستمر با مردم، امیدوارم زمینه بهره‌برداری از اندیشه و توان عظیم مردم بسیار خوب و متدین، فهیم و سختکوش استان که با گذشته‌ای درخشان، در نیکنامی شهره خاص و عام‌اند، و همچنین زمینه تداوم رشد و توسعه استان و ارتقای شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی و تعالی فردی و جمعی انشاءالله فراهم گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet