هدر اصلی
1389/07/24 12:23:00
سرویس سیاسی
بهمن محمدی:

فتوای رهبر انقلاب درایت و اشراف ایشان به مسائل جهان اسلام را نشان می‌دهد

**چندی پیش مقام معظم رهبری در فتوایی مهم لعن همسران پیامبر را تحریم کردند که این فتوا بازتاب‌های گسترده‌ای در جهان اسلام داشت به گونه‌ای که رئیس جامعه الازهر مصر از این پیام تقدیر کرد و اهل تسنن ایران نیز از این فتوای رهبر عظیم‌الشأن انقلاب استقبال کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"بهمن محمدی" نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در این رابطه با نشریه نسل فردا گفتگو کرده است که متن این مصاحبه در پی می آید؛ 

فتوای مقام معظم رهبری درباره تحریم لعن همسران پیامبر، چه تأثیری در وحدت جهان اسلام دارد؟

این تدبیر مقام معظم رهبری حاکی از بلندنظری و اشراف ایشان به مسائل کلی و بااهمیت جهان اسلام است و این حرکت برای ارتباط بین مذاهب مختلف اسلامی جای تقدیر دارد. ما به داشتن چنین رهبری با درایت و تیزبین افتخار می‌کنیم. پیام ایشان باعث شد در یک فضای بسیار سالم، اتحادی بین مذاهب پیش بیاید و ذهنیت‌هایی که برخی کج‌اندیشان مخصوصاً وهابیون قصد داشتند در جهان اسلام ایجاد کنند، رنگ ببازد. ان‌شاء‌الله این سخنان مقام معظم‌له مقدمه‌ای برای یک اتحاد واقعی میان فرق اسلامی در جهان باشد. پیام ایشان بحق و به‌جا بود و باید از حیثیت همسران پیامبر دفاع می‌کردند که این کار انجام شد تا هم کوته‌نظرانی که رفتارهای تفرقه‌انگیز ترویج می‌کنند، منع شوند و هم بارقه‌ امیدی در دل همه مسلمانان برای ایجاد وحدت و همدلی پیش آید.

 با توجه به نزدیک شدن به موعد حج تمتع، این پیام وحدت‌آفرین چه تأثیری در بین مسلمانان شرکت‌کننده در کنگره عظیم حج دارد؟

قطعاً در چنین شرایطی سخنان ایشان بسیار مؤثر است. البته برای ایجاد و گسترش زمینه‌های تفاهم باید کار شود. مسئولان فرهنگی کشور خودمان باید در این مورد اقدامات بیشتری انجام دهند و امیدواریم مسئولان سایر کشورهای اسلامی هم نسبت به نقاط اشتراک مذاهب اسلامی توجه بیشتری نشان دهند. اگر از دامن زدن به نقاط اختلاف پرهیز شود و بیشتر روی نقاط اشتراک تمرکز گردد، اینکه قرآن و پیامبر و سنت مشترکی داریم، جهان اسلام وضعیت بهتری خواهد داشت.

هفته گذشته برخی نمایندگان که خواستار استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش شده بودند، امضای خود را پس گرفتند. به نظر شما چنین روشی چه تأثیری در روند کار مجلس شورای اسلامی دارد؟

مسلماً‌ این روند خوبی نیست. البته این حق قانونی و طبیعی نمایندگان است که در زمینه تحقیق و تفحص یا استیضاح حرکت کنند ولی اگر نماینده‌ای به این نتیجه رسید که تذکرات لازم را داده، صحبت شده، سوال کرده ولی نتیجه نداشته و حالا چاره‌ای جز استیضاح نمانده است، باید تا آخر پای اجرای آن بایستد. اگر معتقد به استیضاح نیستند پس پای برگه استیضاح را نباید امضا کنند ولی اگر به آن اعتقاد دارند باید تا آخرین مرحله قانونی به امضای خود وفادار باشند. استیضاح یعنی روشنگری؛ یعنی روندی طی شود تا مسائل روشن شوند. ممکن است وزیر در جریان استیضاح توضیحاتی بدهد، روشنگری کند و بتواند مجدداً رأی اعتماد از مجلس بگیرد. اگر هم کوتاهی کرده باشد با این استیضاح وضعیت کاملاً مشخص می‌شود. اینکه استیضاح اعلام وصول شود و بعد امضاهای آن پس گرفته شود اصلاً خوب نیست. تا زمانی که اعلام وصول آن در صحن علنی مطرح نشد، اشکالی ندارد و رایزنی و بررسی صورت گیرد ولی زمانی که اعلام وصول شد، دیگر به صلاح نیست و این روند موجب کاهش اعتماد عمومی به مجلس شورای اسلامی می‌شود.

‌از حوزه انتخابیه‌تان چه خبر؟

الان زمان برداشت محصول سیب‌زمینی و اوج فعالیت‌های کشاورزی است برای همین فصل خاصی در منطقه محسوب می‌شود و بیشتر تمرکز موکلان ما در این زمینه است. ولی در موارد دیگر دانشگاه آزاد اسلامی و برخی دیگر از مراکز آموزش عالی منطقه در توسعه و تنوع‌دهی به رشته‌های خود توفیق زیادی داشته‌اند که این مسئله در آینده به تقویت آن دانشگاه‌ها کمک شایانی می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet