هدر موبایل
1387/03/12 14:11:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: یکی از اولویت های مجلس هشتم پیدا کردن مکانیزم های جدید برای نظارت است

لاریجانی در مورد نظارت مجلس هشتم بر دستگاه ها گفت: یکی از اولویت های ما پیدا کردن مکانیزم های جدیدی برای نظارت است که هم مردم مطلع باشند و هم نظارت عمیق باشد .

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران در مورد نظارت مجلس هشتم بر دستگاه ها گفت: یکی از اولویت های ما پیدا کردن مکانیزم های جدیدی برای نظارت است که هم مردم مطلع باشند و هم نظارت عمیق باشد .روش هایی در دنیا مرسوم است ما هم مکانیزم هایی داریم ولی می شود مکانیزم هایی پر تحرک تری را اعمال کرد. در حال حاضر در هیات رئیسه مشغول تدبع بر روی آن هستیم. 

وی در ادامه درخصوص همکاری اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران گفت: اینکه اتحادیه اروپا می خواهد یک فضای جدید را برای همکاری با ایران بگشاید این از طریق مجاری خودش ممکن است، به شرط اینکه با گام های درست این کار صورت گیرد.

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر تحلیل های افراد در خصوص ریاست مجلس گفت: من علاقه ای ندارم به اینکه جلوی تحلیل های دیگران را بگیرم لذا از تحلیل کردن پرهیز می کنم که جبلان ذهنی آنها همچنان ادامه پیدا کند.

وی در خصوص رابطه مجلس و دولت گفت: در حال حاضر ما مشغول تدوین یک امور مهمی برای مجلس هستیم؛ از جمله راهبرد مجلس هشتم و همچنین راهکارهایی برای نظارت دقیق تر بر کارهای کشور با متدولوژی جدید و همچنین پیدا کردن مکانیزمی برای حل اختلاف بین قوه مقننه و سایر قوا.

وی افزود: در همین چند روزی که هیات رئیسه موقت مشغول به کار بود ما با برخی از وزرا و برخی از مسئولین که در مجلس فعال هستند در مورد نیازهایی که مربوط به خشکسالی و سرما زدگی بود و دولت قبلا هم اظهارنظر کرده بود دو جلسه نسبتا طولانی داشتیم. امروز هم در حال پیگیری هستیم.

رئیس مجلس گفت: ما دنبال ساختارها نمی گردیم دنبال حل مسایل می گردیم لذا اگر مختصر آبرویی هم وجود دارد می خواهیم خرج این کنیم که مسایل حل شود و نمی خواهیم در درون دالان خشک ساختاری وقتمان را صرف کنیم.

وی گفت: بنابراین با سرعت اعتبارنامه ها را روز گذشته و امروز تقریبا به پایان رساندیم که وقت مجلس صرف این امور شکلی کمتر شود و وارد فضایی شویم که موضوعات اصلی کشور بررسی شود.

لاریجانی افزود: امیدواریم در این هفته و اوایل هفته آینده کمیسیون های مجلس را بتوانیم شکل دهیم و در این فاصله هم با دولت و سایر دستگاه ها رایزنی هایی را برای مسایل مهمی که جلوی پای کشور است خواهیم داشت.

رئیس مجلس در ارتباط با سالگرد امام (ره) گفت: روش و منش امام یک سیره کهنه شونده ای نیست و این همیشه در دل های همه مومنین و کسانی که علاقمند به ایران عزیز هستند زنده و جاودان است، لذا این یک تابلو در جلوی روی همه است. اما در بیانات حضرت امام (ره) بعضی از مسایل خیلی تاکید شده از جمله مشی دقیق اسلام در مسایل که برای مجلس هم می تواند راهنمای عمل باشد که قوانین براساس مبانی اسلامی تدوین شود.

وی افزود: همان اسلام ناب محمدی که امام فرمودند باید مبنای کار باشد و باید از اظهارنظرهایی که غیر تخصصی است پرهیز کرد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به نکته ای دیگر از تاکیدات امام خمینی (ره) گفت: امام (ره) بر روحیه کار و پیشرفت و توسعه برای کشور تاکید می کردند. امروز ایران عزیز بیش از هر زمان دیگری به روحیه خلاق و با نشاط برای کار در کشور احتیاج دارد.

وی گفت: زمینه های کاری زمانی فراهم می شود که سرمایه گذاری در کشور تسهیل شود ما این پند بلند امام (ره) را باید عملیاتی کنیم چه در مجلس و چه در دولت، لذا اینکه هم در تقنین و آیین نامه های دولت به نحوی باشد که زمینه های سرمایه گذاری تسریع شود، یک امری مهمی است و ما امروز هم متذکر شدیم که یک کمیته یا کمیسیونی را برای پالایش و تقنین قوانین در نظر خواهیم گرفت تا بتواند سرمایه گذاری در کشور را سهل کند.

لاریجانی با اشاره به دیگر سیره رفتاری امام (ره) گفت: نکته دیگر روحیه خدمت کردن و خادم ملت بودن است. این نکته مهمی است که معمولا قدرت یک روحیه نخوت به وجود می آورد و ما باید همواره خادم ملت باشیم.

وی در ادامه با اشاره به روحیه عدالت طلبی در رفتار امام (ره) گفت: روحیه عدالت طلبی که در فکر و اندیشه و عمل امام همیشه متبلور بود و باید در تقنین و رفتار مجلس راهنمای عمل باشد. البته سیره امام مملو از حقایقی است که باید از آن پند گرفت.

رییس مجلس در ارتباط با تغییرات ساختاری در وزارت کشور گفت: منتظریم که انشاالله وزیر کشور قوی از طرف دولت معرفی شود همچنین برای وزارت اقتصاد و دارایی که زودتر این دستگاه ها بتوانند کار دراز مدت خودشان را انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به مسایل حوزه جوانان گفت: مسایل جوانان حوزه های متبوعی دارد از جمله ایجاد اشتغال، ازدواج، مسایل فرهنگی و تفریحی و باید کمیسیون های مجلس شکل بگیرد و از درون آنها با رایزنی با دولت طرح هایی مدون شود.

رئیس مجلس در مورد اظهارات عبدالقدیرخان پدر هسته ای پاکستان گفت: زمانی که خود ایشان (عبدالقدیرخان) چنین اظهار نظرهایی کرده اند ما که بالاتر از آن نمی توانیم نظر بدهیم.

وی گفت: از قبل هم که هیات هایی از سوی آژانس به ایران می آمدند ما بارها متذکر می شدیم که برخی از سرویس های آمریکا و اسرائیل شما را به اشتباه می اندازند ولی در عین حال آنها دعاوی را از آنها می گرفتند و می آوردند ایران ما براساس ضوابط خودمان پاسخ آنها را می دادیم من فکر می کنم در گزارش اخیر البرادعی نکاتی است که نشان می دهد سرویس های کشورهای دیگر خیلی فعالانه مسیر آژانس را به اشتباه می اندازند.

رئیس مجلس گفت: این مسیر به اشتباه انداختن آژانس هم به آژانس لطمه می زند و هم ایران توقع چنین کاری را نخواهد داشت و راه دیگری خواهد اندیشید.

وی همچنین در خصوص اولویت کاری مجلس هشتم گفت: در تنظیم راهبردها دو گروه هستند که در مسایل می توانند کمک کنند. یک گروه که در موارد اختلاف می توانند اختلافاتی را که در مسیر اجرا پیش می آید حل نمایند و در پیام حضرت آیت الله خامنه ای هم تبلور داشت و بخش دیگر گروهی است که بتوانند در مسایل مهم کشور با رایزنی مطالبی را که در مجلس عرضه می شود از قنای بیشتری برخوردار نمایند. هر دو موضوع در دستور کار هیات رئیسه و در حال مطالعه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet