هدر اصلی
1389/07/23 19:00:00
سرویس اقتصادی
نماینده زنجان و طارم:

رویه حاکم در بازار سرمایه رویه سالمی نیست

**نقش‌آفرینان بازار بورس کشور برخلاف بازارهای معتبر بین‌المللی که عمدتاً بخش خصوصی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی هستند، شبه‌دولتی‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به دولت و بانک‌های دولتی و در نهایت دولت است، در نتیجه در این بازار جایی برای صاحبان اصلی سهام یعنی بخش خصوصی وجود ندارد که مستقل عمل کرده و به افزایش شفافیت و موفقیت بورس فکر کند و برای همین این بازار سالم نیست.

جمشید انصاری نماینده زنجان و طارم در گفت وگو با مردم نو گفت: نقش‌آفرینان بازار مالی کشور ما عمدتاً به اصول بازار سرمایه سالم پایبند نیستند، از طرفی بازار سرمایه کشور بازار کاملی نبوده و ابزارهای نوین مورد استفاده در بورس‌‌های دنیا در آن به کار گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این بازار در حال حاضر در دست شبه‌دولتی‌ها بوده و به همین خاطر از شفافیت لازم برخوردار نیست.

وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین کارخانجات و شرکت‌ها متأسفانه در کشور ما با داشتن ظاهر خصوصی، دولتی هستند گفت: شرکت‌های خودروسازی فولاد و... به دلیل نوع تفکیک سهامداران و هیأت‌مدیره، تابع تصمیمات وزارت صنایع و برخی مواقع خود دولت هستند.

انصاری اظهار داشت: حتی بورس‌های مناطق آزاد کشور همچون بورس کیش که می‌تواند نقش پررنگی در جذب سرمایه‌گذاری به بازار مالی کشور ایفا کند متأسفانه از مدیریت دولتی رنج می‌برد به طوری که هیأت‌مدیره این بورس نیز متشکل از نمایندگان شرکت‌های بزرگ دولتی بوده و این بورس نیز تا حدود زیادی تابع تصمیمات این شرکت‌های دولتی قرار می‌گیرد و این امر در نهایت موجب ضربه دیدن بازار سرمایه کشور از دولتی‌بودن اقتصاد کشور می‌شود. از طرفی در چنین بورس‌هایی دیگر نمی‌توان شاهد شفافیت لازم مالی بود.

نماینده زنجان و طارم گفت برای توسعه اقتصادی کشور و خروج از وضعیت فعلی تورم‌زا راهی نداریم جز تقویت بورس و جذب سرمایه‌های کوچک و بزرگ در این بازار تا از این طریق میزان نقدینگی در سطح جامعه کاهش یافته و سرمایه‌ها به سمت تولید حرکت کنند و موجب تسریع چرخه اقتصادی کشور گردند.

انصاری، با اشاره به لزوم حرکت به سمت شفاف‌سازی در بازار سرمایه جهت تسریع روند توسعه کشور خاطرنشان شد: افزایش قدرت و حیطه اختیارات شرکت‌های شبه‌دولتی در بازار مالی به افزایش عدم شفافیت در بورس منجر می‌شود، از طرفی برای رسیدن به بازاری سالم و شفاف باید به سمت افزایش سهامداران خرد و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی برویم و همچنین با ارائه آموزش‌های لازم به سهامداران خرد و تجهیز آنها به دانش لازم جهت سودآوری بیشتر، ریسک ورود به بازار سرمایه را در اذهان توده‌های جامعه کاهش داده و به تقویت شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی بپردازیم، در این صورت است که شاهد افزایش رونق بورس در کشور خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet