هدر موبایل
1389/07/25 10:00:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از قدرت‌الله حسینی‌پور

نکاتی درباره ساختار فراکسیون اکثریت مجلس

**سیدقدرت‌الله حسینی‌پور نماینده مردم گچساران و باشت طی یادداشتی که در هفته‌نامه امید مردم منتشر شده به تشریح ساختار فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن این یادداشت در پی می آید؛

فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، در حال حاضر از 220 نماینده اصولگرا، مجامع استانی و شورای مرکزی تشکیل می‌شود. بر این اساس، شورای مرکزی این فراکسیون که هم‌اکنون از 44 نماینده تشکیل شده است، محور اتخاذ سیاست‌ها و راهبردهای این فراکسیون سیاسی و تأثیر‌گذار در مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.

فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، همچنین دارای کمیته‌های تخصصی همچون کمیته روابط خارجی، کمیته سیاست داخلی، کمیته فرهنگی، کمیته اقتصادی و غیره است. رئیس این فراکسیون، براساس آرای نصف به علاوه یک اعضای شورای مرکزی انتخاب می‌شود. اما نحوه ورود نمایندگان اصولگرا به شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان چگونه است؟ نحوه ورود نمایندگان اصولگرا به شورای مرکزی فراکسیون، این‌گونه است که هر استانی به میزان تعداد نمایندگان خود در مجلس می‌تواند در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان عضو داشته باشد. بر این اساس، نمایندگان اصولگرا در مجمع استانی خود کاندیدا می‌شوند و پس از کسب حد نصاب رأی نمایندگان هم استانی خود، به عضویت در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان درمی‌آیند. به طور نمونه، هفته گذشته مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد، همزمان با سایر مجامع استانی نمایندگان اصولگرا، جهت انتخاب نماینده خود برای عضویت در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان تشکیل جلسه داد که در پایان، آقای دکتر ستار هدایتخواه نماینده مردم بویر احمد و دنا، به عنوان عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان از استان کهگیلویه و بویراحمد انتخاب شدند.

با ورود و انتخاب تک تک اعضای شورای مرکزی و تکمیل اعضای 44نفره این شورا، انتخابات هیأت رئیسه فراکسیون برگزار می‌شود. انتخاباتی که در آن، رئیس فراکسیون اصولگرایان، به عنوان یکی از مهم‌ترین فراکسیون‌های مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شود. انتخاب رئیس فراکسیون اصولگرایان، از آن جهت اهمیت دو چندان می‌یابد که طبق اساسنامه فراکسیون اصولگرایان (که حائز اکثریت کرسی‌های پارلمان است)، نمایندگان اصولگرای مجلس، موظفند رئیس فراکسیون را به عنوان رئیس مجلس نیز برگزینند. تاکنون در مجلس هشتم، دکتر علی لاریجانی به طور همزمان ریاست فراکسیون اصولگرایان و ریاست مجلس را بر عهده داشته‌اند ولی برخی از نمایندگان به این رویه معترضند و معتقدند که باید در اساسنامه این فراکسیون، تغییراتی ایجاد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet