خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/03/13 17:08:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در جمع خبرنگاران:

مشی مجلس این است که در حل مسایل اصلی کشور کمک حال دولت و قوه قضاییه باشد

رییس مجلس گفت: مشی مجلس جدید این است که هر چه بیشتر بتواند در طریق حل مسایل اصلی کشور کمک حال دولت و قوه قضاییه باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، بعد از ظهر روز دوشنبه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس پس از نشست مشترک در محل ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنها پاسخ دادند.

محمود احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید با توجه به اینکه آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس هشتم انتخاب شدند و رای قابل توجهی از نمایندگان گرفتند فکر می کنید تعامل بین دولت و مجلس چگونه خواهد بود؟ گفت: امروز به حمدالله آقای لاریجانی در مسئولیت ریاست مجلس محترم شورای اسلامی مشغول به خدمت هستند و من امروز به اینجا آمدم تا به ایشان این مسئولیت و این فرصت را تبریک بگویم.

وی افزود: مجلس و دولت به طور مستمر با هم کار دارند و در واقع باید به طور مشترک امور کشور را جلو ببرند. در بخش قانونگذاری، نظارت و مشورت و طراحی ها نقش مجلس نقش بسیار برجسته ای است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خوشبختانه در طول دوران بعد از انقلاب تعاملات، تعاملات سازنده ای بوده اما ما امیدواریم و اطمینان داریم که انشاالله در این مقطع بین دولت نهم و مجلس هشتم یک فصل جدیدی از همکاری ها و همراهی ها در جهت خدمت بهتر به مردم و پیشبرد هر چه بهتر امور کشور رقم خواهد خورد.

علی لاریجانی در خصوص مهمترین اولویت همکاری مجلس و دولت اظهار داشت: ما تشکر می کنیم از آقای دکتر احمدی نژاد که لطف کردند و به خانه ملت تشریف آوردند و ما این را طلیعه همکاری های نزدیک بین مجلس و دولت می دانیم که انشاالله در طریقی که سعادت کشور است این همکاری ها هر چه گسترده تر شود.

وی افزود: مشی مجلس جدید این است که هر چه بیشتر بتواند در طریق حل مسایل اصلی کشور کمک حال دولت و قوه قضاییه باشد. آن طور که من از افکار عمومی نمایندگان محترم دریافت کردم روحیه بانشاط و فکر تازه دارند و آمادگی دارند با طراحی و خلاقیت با دوستان دولت همکاری کنند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: حضور آقای دکتر احمدی نژاد در مجلس هم نشانگر این است که این فکر عمق بیشتری هم در مجلس و هم در دولت خواهد داشت. در شرایط فعلی در مسایل طرح هایی که در زمینه اقتصادی است مجلس می تواند همفکری داشته باشد و کمک کند. همانطور که آقای احمدی نژاد گفتند مساله نظارت مجلس که بعد دیگری از کار مجلس است می تواند با مکانیزم های نوین صورت بگیرد و این کمک کننده به دولت و سایر قوا است.

وی ادامه داد: ما امیدواریم از این بستری که فراهم شده اینگونه همکاری ها هر روز پر رنگ تر شود که حتما به نفع کشور و ملت خواهد بود.

لاریجانی گفت: ما در این جلسه با آقای دکتر احمدی نژاد در مورد بعضی از مواردی که ممکن است در زمینه های اجرایی اختلاف نظر بین دو قوه بوجود بیاید که طبیعی هم است راهکاری را رایزنی کردیم. مثلا در مورد بحث ابلاغ بودجه یک اختلاف نظری بین دولت و مجلس بود اما اینگونه مسایل به جای اینکه تبدیل به یک تشدید رسانه ای شود در کمیسیون های مشترکی بحث شود. البته این با حفظ حریم های قانونی وظایف هر دو قوه خواهد بود اما همانطور که در پیام رهبر معظم انقلاب بود این می تواند با یک صمیمتی برای حل مسایل همراه باشد.

احمدی نژاد در خصوص احتمال تجدید نظر در روابط با آژانس تصریح کرد: الان ضرورتی وجود ندارد اما هشدار مجلس هشدار بجایی بود که مجلس مستحکم در دفاع از حقوق ملت ایستاده و اجازه نمی دهد کسی در ذهنش بگذرد که این حقوق را خدشه دار کند و موضع بسیار انقلابی بود.

رئیس مجلس افزود: برخی از مکانیزم های همکاری با دولت و مجلس و قوه قضاییه را داریم بر روی آن می اندیشیم و امروز فرصتی بود که با دولت ببنیم به چه شکلی می شود همکاری ها را در قالب نهادینه ای قرار داد.

وی افزود: ممکن است برخی مواقع اختلاف نظرهایی باشد و بعد از مدتی با برپایی نشست هایی حل شود اما اگر یک شکل نهادینه به خودش بگیرد می تواند برای کشور مفید باشد، ما دنبال چنین راه حل هستیم.

لاریجانی افزود: امروز بحث هایی در این خصوص با آقای احمدی نژاد صورت گرفت و بنا شد دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: البته باید این تذکر را تکرار کنم که همانطور که در پیام رهبر معظم انقلاب بود قوای مختلف هر کدام وظایفی بر طبق قانون اساسی دارند که در آن چارچوب کار خواهند کرد. منتهی بسیاری از مواقع در روش ها اختلاف نظر پیدا می کند و تا آنجایی که ممکن است با رایزنی حل شود بهتر است و گرنه اساس همان وظایف قانونی هر قوه خواهد بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: بنده این روش های جدید را مفید می دانم برای اینکه در برخی مسایل ممکن است درک درستی از مساله نبوده که باعث شده اختلاف بین دو قوه ایجاد شود.

وی تاکید کرد: ما تلاش می کنیم اختلافی بوجود نیاید و تا آنجایی که ممکن است فرصت قوای مختلف متمرکز شود روی موضوعات مهمی که مربوط به حقوق و نیازهای ملت است. اینها برای ما اساسی تر است ما از این مجالات برای این امور استفاده می کنیم.

خبرنگاری پرسید علاوه بر روسای قوا آیا شما با مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هماهنگی هایی خواهید داشت؟ که لاریجانی در پاسخ گفت: من خودم عضو مجمع تشخیص مصلحت هستم و مشکلی ندارد. مجمع تشخیص دو وظیفه مهم دارد. یکی سیاست های کلی نظام است که در آنجا تدوین می شود و جنبه مشورتی دارد و خدمت رهبر معظم انقلاب داده می شود و یکی هم مباحثی است که بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف هست آن موارد را هم بررسی می کند.

وی افزود: ما در این زمینه مشکلی نداریم و همکاری نزدیکی در این زمینه داریم.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا شما موافق هستید مشی فعلی پرونده هسته ای همین گونه که هست دنبال شود یا اینکه خواهان تغییراتی در آن هستید؟ گفت: شما باید تلقی دقیقی نسبت به این موضوع داشته باشید. پرونده هسته ای پرونده ملی کشور هست و در یک ساختار خاص خودش حرکت می کند و یکی از ارکان آن مجلس و قوه مقننه است. این تعامل وجود دارد منتهی رفتار کشورهای دیگر و آژانس همیشه معیاری است که مجلس از قدرت خودش برای تصحیح این رفتار استفاده می کند.

رئیس مجلس تاکید کرد: قطعا ما از مسیر مذاکرات برای حل مساله دفاع می کنیم و مورد حمایت ماست، اما این مذاکرات باید از یک مبنای درست و غایت معقول برخوردار باشد.

وی افزود: مذاکرات بی هدف نه خاصیتی برای ما دارد و نه برای آنها. ممکن است آنها دنبال یک جور وقت گذرانی باشند اما ما دنبال وقت گیری در مذاکرات نیستیم، هیچ وقت هم ایران از مذاکره «تحاشی» نداشت.

وی افزود: قطعا این پرونده با مجموع مذاکراتی که در گذشته شد زمینه این را دارد که از دالان مذاکراتی «ناجع» در بیاید لذا ما این فکر را مثبت می دانیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که شنیدم یک بسته پیشنهادی آقای سولانا می خواهند به ایران بیاورند و یک بسته پیشنهادی هم ایران داده است این دو ظرفیت است که هر دو ظرفیت می تواند روی میز قرار گیرد که بتواند حرکت ایجاد کند.

لاریجانی تصریح کرد: بنده نگاه منفی ندارم ولی باید بسته پیشنهادی آنها را ببینیم تا ببینیم چقدر مایه برای کار داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet