هدر موبایل
1389/07/25 11:34:00
سرویس فرهنگی
رنجبرزاده:

یادواره 8 هزار شهید استان یادآوری رشادت‌های 8 سال دفاع مقدس است

**نماینده مردم اسدآباد با اشاره به برگزاری یادواره ۸ هزار شهید استان همدان در آبان ماه امسال، این جشنواره را یادمانی برای رشادت های شهدای ۸ سال دفاع مقدس عنوان کرد.

 اکبر رنجبرزاده در گفت وگو با همدان پیام درباره یادواره 8 هزار شهید استان همدان سخن گفته است:

استان همدان پشتوانههای فرهنگی، تاریخی و حماسی پرباری دارد. برای پاسداشت این میراث و معرفی آن به نسل جدید چه اقداماتی صورت گرفته است؟

ایجاد بنیادهای مختلف، برنامه‌های بزرگداشت و جشنواره‌های متعدد از جمله برنامه‌هایی است که با این هدف برگزار شده و می‌شود. یکی از برنامه‌هایی که در آینده نزدیک قرار است اجرا شود بزرگداشت و تقدیر از شخصیت‌ها و چهره های ارزشمند و نوابق استان است که برنامه ریزی‌های بسیاری در این زمینه انجام گرفته. همچنین از دیگر برنامه‌ها برگزاری یادواره‌های مختلف است. یکی از این برنامه‌ها یادواره 8 هزار شهید استان همدان است که در نیمه اول آبان برگزار می‌شود. اینگونه برنامه‌ها باعث می‌شود تا استان همدان بتواند جایگاه واقعی خود را به عنوان پایتخت تمدن‌ها به نمایش بگذارد.

 این یادواره با چه ظرفیت و چه رویکردی برگزار خواهد شد؟

 یادواره شهدا یک ضرورت است که در استان‌های مختلف در حال برگزاری است و امسال این برنامه در استان همدان برگزار خواهد شد. این برنامه در ارتباط با 8 هزار شهید دفاع مقدس و یک عزم همگانی و یک بسیج استانی است که با پشتیبانی ملی و کشوری در نیمه اول آبان ماه امسال برگزار می‌شود. توصیه من به مردم استان همدان این است که همان طور که در جشنواره‌های بین‌المللی و همایش‌های ملی توانستیم  توانمندی‌هایمان را به نمایش بگذاریم و نگاه کشور را به خودمان معطوف کنیم در برگزاری یادواره شهدا نیز باید به طریقی عمل کنیم که زبانزد خاص و عام در عرصه ملی شویم به طوری که استان‌های دیگر هم نگاهشان به استان همدان ویژه شود و از سوی دیگر روح شهدا از ما راضی باشد.

 اجرای این برنامه چه دستاوردهایی را به همراه خواهد داشت؟

شکوفایی و موفقیتی که در سه دهه گذشته در ایران به‌وجود آمده است، مدیون همین شهداست به همین دلیل قصد ما این است که این یادواره به زیباترین نحو ممکن برگزار شود تا یاد و خاطره این عزیزان در همه ذهن‌ها باقی بماند، به خصوص برای نسل آینده و کودکان همدانی تا برایشان تداعی شود که این راه همواری که می‌رویم مدیون این بزرگان از جان گذشته است که خون خود را در این راه اهدا کرده‌اند. کودکان ما و تمام ملت ایران باید بدانند که هر آنچه امروز در سر سفره ایران اسلامی قرارگرفته است مدیون رشادت‌های این عزیزان است و باید از آنها درس بگیریم. به عقیده من دستاورد برپایی چنین یادواره‌هایی بیش از همه زمینه‌ساز یادآوری حماسه‌های دلاور مردان ایران در سال‌های دفاع مقدس برای نسل ما و فرهنگسازی برای آیندگان است.

 یکی از اولویتهای شما در حوزه فرهنگ، تکمیل بنیاد سیدجمال الدین است. این بنیاد اکنون در چه مرحلهای قرار دارد؟

همان طور که اشاره کردید، یکی از برنامه‌هایی که به جد در حال پیگیری آن هستیم، بحث بنیاد سیدجمال الدین اسدآبادی است که در سال گذشته به تصویب رسیده است و در سفر سومی که رئیس‌جمهور محترم و هیأت دولت به این استان داشتند، مقرر شد این طرح در ردیف اعتبارات قرار بگیرد و برای ساخت آن اعتبار 160 میلیون تومان در نظر گرفته شد. همچنین تصویب شد تا در کنار این بنیاد یک مجموعه بزرگ علمی، فرهنگی و اجتماعی سیدجمال الدین ساخته شود. از دیگر مصوبات این سفر احداث یک کتابخانه بسیار بزرگ و یک مرکز همایش‌ها و تالار بزرگ برای برنامه‌های گوناگون در مجاورت بنیاد سید جمال الدین است که 200 میلیون تومان نیز برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است. این پروژه بزرگ سال آینده احداث خواهد شد.

 جشنواره فیلم کودک و نوجوان یک فرصت استثنایی برای استان همدان است. به عقیده شما برگزاری اینگونه جشنوارهها چه تأثیری در توسعه فرهنگ و هنر استان همدان خواهد داشت؟

برگزاری اینگونه جشنواره‌ها فرصت بسیار خوب و بی‌نظیری برای استان برگزار‌کننده است تا بتواند توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد، به خصوص برای استان همدان. با آنکه این جشنواره برای کودک و نوجوان برگزار شد، اما باعث افزایش اثرات مثبت در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی در این استان شده است. این فرصتی بود تا همدان و شهرستان‌های آن مورد ارزیابی تمام کشور و حتی جهان قرار گیرند. در اینگونه برنامه‌ها حتی رفتار‌های مردم نیز مورد قضاوت شرکت کنندگان خارج از استان قرار می‌گیرد.

 جشنواره امسال در مقایسه با سالهای پیش چه تفاوتی داشت؟

 جشنواره امسال به روال سال‌های گذشته اثرات مثبت بسیاری به همراه داشت، با این تفاوت که در این دوره به صورت ویژه‌تر و بهتر برگزار شد. همان طور که می‌دانید استان همدان در ایران جایگاه ویژه‌ای در زمینه‌های هنری دارد که چنین جشنواره‌هایی می‌تواند زمینه توسعه این جایگاه و رشد استعدادهای جوانان ما را فراهم سازد. به عقیده من جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان همدان توانست الگویی برای معرفی استان همدان به دیگر استان‌ها باشد و توانمندی‌های مردم این استان را به نمایش بگذارد.

 برگزاری این جشنواره چه دستاوردهایی برای شهرستان اسد آباد به همراه داشت؟

همان طور که گفتم برگزاری اینگونه جشنواره‌ها باعث بالا رفتن سطح فرهنگی مردم استان می‌شود و شهرستان اسد آباد نیز از این اثرات بی‌بهره نمی‌ماند. وقتی سطح فرهنگی و توانمندی‌ها در استان بالا برود، همه شهرستان‌ها و روستا‌های آن استان، مردم، دانشجویان و علما و نخبگان نیز سطح خود را بالا‌تر قرار می‌دهند و این می‌تواند باعث انگیزه پیشرفت در استان ‌شود. در مجموع یک موقعیت خوبی برای استان ما بود که از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کردیم. از سوی دیگر این جشنواره‌ها می‌توانند انگیزه‌ای نیز برای هنردوستان به‌ویژه در قشر دانش آموزان باشد. در عین حال که حواشی این جشنواره‌ها و انعکاس آن در رسانه‌ها زمینه ساز معرفی استان و شهرستان‌های آن و جذب گردشگر به همدان خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet