هدر اصلی
1389/07/26 09:30:00
سرویس فرهنگی

مجموعه مصور "مجلس، دیروز، امروز" منتشر می‌شود

**مجموعه مصوری شامل بیش از هزار عکس از مجموعه بهارستان از گذشته تا به امروز به کوشش "صادق موسوی"، "مهدی تیرانی" و "حمید رضا راهل" منتشر می‌شود.

"صادق موسوی" مدیر‌گروه عکاسی کتاب «مجلس، دیروز، امروز» در اشاره به طرح تدوین کتاب عکسی درباره تاریخچه مجموعه بهارستان گفت: ایده اصلی این طرح از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین «رسول جعفریان» ارائه شد که از روی کارهای قبلی بنده پیشنهاد دادند ما مجموعه مصوری را از مجموعه بهارستان تدوین کنیم.

وی ادامه داد: این اثر به بررسی مصور مجموعه بهارستان که شامل ساختمان مجلس، موزه، مرکز اسناد، کتابخانه، ساختمان مشروطه، مجلس سنا، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌ها، کتابخانه شماره 1 و به ویژه کتابخانه شماره 2 است، می‌پردازد و تلاش شده این مجموعه در گذر تاریخ به نمایش درآید.

موسوی در اشاره به مراحل انجام کار گفت: ابتدا مجموعه‌های جدید کاملاً  عکس‌برداری شد، سپس  عکس‌های موجود از مجموعه قدیم نیز جمع آوری شد این تا بتوانیم مجموعه ای تاریخی از بهارستان شامل بنا و مجموع افرادی که در طول تاریخ در این مکان فعالیت می کردند، را گردآوری کنیم.

وی  با بیان این مطلب که هم‌اکنون چندین هزار عکس گردآوری شده است، گفت: از بین این تصاویر بهترین‌ها انتخاب خواهند شد، در نظر داریم کتاب را در 300 صفحه تنظیم کنیم و در هر صفحه به طور متوسط 3 عکس کار کنیم.

موسوی در اشاره به ضرورت تدوین چنین کتاب‌های مصوری گفت: این مجموعه می‌تواند به معرفی تاریخی و روند تکامل محوطه بهارستان و تاریخ مشروطه برای محققان کمک‌رسان باشد و برای مراجعه‌کنندگانی که قصد آشنایی با تاریخچه بهارستان را دارند بسیار مثمر‌‌ثمر خواهد بود.

وی در پایان با بیان این مطلب که هم‌اکنون زیرنویس تصاویر به زبان فارسی و انگلیسی در دست انجام است و تا بیست روز آینده کتاب برای چاپ تحویل داده خواهد شد، تصریح کرد: ما تلاش کردیم متن را بسیار اندک وارد کنیم و تنها در مقدمه و جهت معرفی متن ذکر شود و کتاب به سبک تاریخی از اولیت دوره‌ها آغاز شده و به زمان حال ختم ‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet