هدر موبایل
1387/03/18 17:32:00
سرویس سیاسی

لاریجانی:‌ در یک حکومت خوب باید تمام قوا با هم تعامل سازنده داشته باشند

لاریجانی گفت: قانون‌گرایی میراث امام(ره) است و مبنای عدالت می‌باشد و در یک حکومت خوب باید تمام قوا با هم تعامل سازنده داشته باشند و نباید فقط مچ‌گیری کنند، بلکه باید ناظر خوب یکدیگر باشند.

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که امروز وارد استان گیلان شد، پس از دیدار خصوصی با نماینده ولی فقیه در استان گیلان و اصولگرایان استان در جلسه شورای اداری استان گیلان که با حضور استاندار معاونین،‌ مدیران،‌ نمایندگان،‌ و ائمه جمعه برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) اظهار داشت: حل مساله اشتغال و بالاآمدن سطح درآمد در استان‌هایی مانند گیلان بدون سرمایه‌گذاری صنعتی ممکن نیست و در کنار نشاط و جاذبه‌های توریستی، قطب‌های صنعتی باید وجود داشته باشد و این رویکرد باید حتی تغییر کند که تغییر هم کرده است.

وی تصریح کرد:‌ در بحث فرودگاه، راه آهن، حمل و نقل و صنعت باید سرمایه‌گذاری بیشتر شود و معتقدم این استان‌ها ظرفیت جهش را دارند.

وی اظهار داشت: استان گیلان استانی است که دارای پشتوانه‌ فرهنگی و تاریخی بوده و فرهیختگان و دانشمندان بزرگی از آن برخاسته‌اند؛ پس باید برای آبادانی استان‌های شمالی تلاش کرد و طرح‌های خوب در مجلس مورد حمایت قرار گیرند.

وی درخصوص مفهوم عدالت گفت:‌ اگر کسی فکر می‌کند با بی‌قانونی می‌تواند عدالت را برقرار کند اشتباه می‌کند؛ یک وجه مفهوم عدالت تساوی در برابر قانون است و اگر قانون در خصوص همه یکسان اجرا شد سبب تقویت انقلاب می‌شود، تضعیف انقلاب وقتی است که این‌ها لاپوشانی شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به وجه دیگر مفهوم عدالت گفت: مفهوم عدالت این است که فاصله طبقاتی مختلف جامعه کم شود و اگر فاصله‌ها زیاد شود شکل بی‌عدالتی است.

رییس مجلس گفت:‌ اگر در شرایط فعلی کشور توسعه نقابدار داشته باشیم کشور را وارد یک صحنه عمیق استراتژیک می‌کند. داشتن یک تئوری برای توسعه‌ و پیشرفت کشور و جلو بردن کار تولیدکنندگان یک امر بسیار ضروری است و نباید نگاه‌های افراطی داشت بلکه باید توازن را برقرار کرد.

لاریجانی گفت:‌ یکی از اشکالات برنامه‌های ما این است که کار را در محدوده‌ مدیران اجرایی می‌بندیم و از نخبگان بهره نمی‌گیریم؛ مجلس هشتم ساز و کاری فراهم می‌کند که در کمیسیون‌های مختلف از نخبگان استفاده شود.

وی با اشاره به شرایط کنونی کشور گفت: اگر بخواهیم در کشور شرایطی برای پیشرفت فراهم کنیم نیاز به اقتصاد و سرمایه‌گذاری پایدار داریم. انگیزه‌ها برای سرمایه‌گذاری پایدار در کشور کم شده است که باید کمک کنیم تا اگر کسی می‌خواهد کارخانه‌ای ایجاد کند، نترسد؛ زیرا این امر سبب ایجاد اشتغال می‌شود.

لاریجانی تصریح کرد: برای کاهش تورم و ایجاد اشتغال باید بر روی سرمایه‌گذاری پایدار کار شود، و برای کمک به تولید کنندگان باید مکانیزم‌هایی به مجلس ارایه شود که تورم‌زا نباشد.

وی در خصوص اجرای طرح‌ها در استان گیلان گفت: برای استان گیلان باید طرح‌هایی ارایه دهید که قابل اجرا باشد. از بخش خصوصی استفاده شود و با توجه به وسعت کم استان گیلان باید از یک چیزهایی صرف نظر کنیم و جایش چیزهای دیگری بگیریم.

‌رییس مجلس با اشاره به طولانی شدن برخی طرح‌های عمرانی گفت: طولانی شدن طرح‌های عمرانی نفعی برای کشور ندارد و ما مدیران به استاندارانی که پروژه‌هایی را سر موقع اجرا می‌کنند جایزه می‌دهیم و به پروژه‌های آنان خوب اعتبار خواهیم داد.

وی یادآور شد: استراتژی مجلس هشتم،‌ این نیست که دولت پروژه‌های زیاد بردارد و زمان زیادی طول کشیده و نیمه‌تمام بماند. وقتی یک پروژه 17 سال طول بکشد فاجعه است؛ باید بستری را برای پروژه‌های منطقه‌ای فراهم کرد. بخش خصوصی در زمینه‌های تولیدی می‌تواند روی مجلس هشتم حساب کند.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به مقوله فرهنگ در کشورمان گفت: مدیران اجرایی باید هوای بخش فرهنگ را داشته باشند، زیرا فرهنگ زینت اقتصاد و توسعه‌ی کشور است و فرهنگ موتور زنده بودن ماست.

دکتر لاریجانی گفت: بخش فرهنگ احتیاج به صدقه سری و ‌ترحم ندارد، و هر چه بیشتر به بخش فرهنگ رسیدگی شود نشاط کشور بیشتر خواهد شد، پس باید بخش فرهنگ را گرامی‌ بداریم.

رییس مجلس در بخشی از سخنان خود با اشاره به وضعیت کنونی جمهوری اسلامی‌ در منطقه و سطح بین‌المللی اظهار داشت: استراتژی جمهوری اسلامی‌ در منطقه از یک پختگی متانت و نفوذ سیاسی خوبی برخوردار است و زمینه‌هایی که انقلاب اسلامی‌ و افکار امام(ره) به وجود آورد جریان عمیقی در منطقه ایجاد کرد و سبب بیداری اذهان شد.

رییس مجلس تاکید کرد:‌ تثبیت موقعیت ما در شرایط بین‌المللی، به پایداری قوی در توسعه داخلی کشور احتیاج دارد و پیشرفت کشور می‌تواند هم رضایت‌مندی داخلی ایجاد کند و هم بین‌المللی و نباید افراط و تفریط وجود داشته باشد.

وی با اشاره به شکست آمریکا در عراق و هزینه‌های بسیار بالای آن برای آمریکا اظهار داشت: آنان به دلیل ناکامی ‌در عراق به دنبال نوعی اغتشاش بودند که این اغتشاشات گریبانگیرشان شد و هم اکنون وضعیت نامعلومی‌ دارند.

وی گفت:‌ جمهوری اسلامی‌ پرده‌ها را کنار زد و تلاش کرد و خوب هم جلو رفت؛ آن‌ها نمی‌خواهند ایران اتمی ‌را بپذیرند. مهم رسیدن به فناوری هسته‌ای بود و ایرانی‌ها این قابلیت را دارند که در بازی شطرنج سیاسی آنان را مات کنند و مهم استراتژی است و جمهوری اسلامی‌ این منزلت را از لحاظ بین‌المللی کسب کرد.

دکتر علی لاریجانی تاکید کرد: اگر احساس کنیم که می‌خواهند بر روی منافع ملی کشور توجه نادرست بکنند ما جلوی آن را خواهیم گرفت و مجلس شورای اسلامی‌ نمی‌گذارد به دولت جمهوری اسلامی‌ جفا کنید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet