هدر موبایل
1389/07/26 11:38:00
سرویس سیاسی
قنبری:

نباید به بهانه نظارت نمایندگان را محدود کرد

**شاید بتوان گفت برای اولین بار پیشنهاد نظارت بر نمایندگان مجلس را محمود احمدی‌نژاد در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مطرح کرد که بعدها توسط جمعی از نمایندگان به عنوان طرحی یک‌فوریتی ارائه شد اما با عدم استقبال نمایندگان به جرگه طرح‌های عادی مجلس پیوست تا احیاناً در فرصت‌های بعدی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 نکته قابل تأمل درخصوص این طرح آن است که پیگیر اصلی آن اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی هستند و اعضای فراکسیون اقلیت نیز نه تنها مخالفتی ندارند بلکه از موافقت خود با آن سخن می‌گویند که نمونه آن داریوش قنبری سخنگوی این فراکسیون و نماینده ایلام است که در گفت‌وگوی ذیل به تفصیل با طنین غرب درباره این طرح به اظهارنظر مثبت پرداخته است.

آقای قنبری لطفاً در ابتدای بحث نظر خود را درباره نظارتپذیری مجلس بفرمایید.

 مجلس جزو نظارت‌پذیرترین نهادهای مملکت است که علاوه بر آنکه توسط مردم یعنی موکلان نمایندگان نظارت می‌شود توسط نهادهایی همچون شورای نگهبان و سازمان بازرسی نیز تحت نظارت است.

 اصولاً شکایت از مجلس چگونه بررسی میشود؟

شکایت از طرز کار قوا در کمیسیون اصل 90 بررسی می‌شود که این امر نشان‌دهنده مغفول نماندن اصل نظارت بر مجلس و نمایندگان در قانون است.

 با توجه به نظارتهای مورد اشاره شما، بحث طرح نظارت را چگونه ارزیابی میکنید؟

طرحی که اخیراً مطرح شده درمجموع طرح مناسبی است هرچند منتقدین این طرح معتقد به محدود شدن اختیارات نمایندگی هستند که البته باید توجه داشت که نباید به بهانه طرح نظارت، اختیارات نمایندگان را محدود کرد.

 فکر میکنید چرا تصور محدود کردن اختیارات نمایندگان پیش آمده است؟

 شاید دلیل این تصور گرایش نمایندگان طراح است که اکثراً در گروه حامیان دولت قرار دارند ضمن آنکه با توجه به تضعیف نظارت مجلس بر نهادهای تحت نظارت خود برخی از منتقدین معتقدند که سرانجام نظارت مجلس بر خود نیز مطلوب نخواهد بود.

 آیا علت رأی نیاوردن فوریت طرح نیز همین موارد بود؟

بله بسیاری از نمایندگان معتقدند به دلیل ناتوانی مجلس در نظارت بر دولت، طرح بحث نظارت مجلس بر خود جایی پیدا نمی‌کند ضمن آنکه شاید دلیل عدم رأی به فوریت، همان بحث گرایش نمایندگان طراح به دولت و ایجاد شائبه سلب حقوق نمایندگی باشد.

 نظر کلی شما درخصوص این طرح چیست؟

همان‌طور که در پاسخ به سؤالات قبل عرض کردم اینجانب موافق طرح مزبور هستم ضمن آنکه معتقدم شرایط این طرح باید برای سایر مسئولان سیاسی از رده بخشدار و مدیرکل به بالا نیز اعمال شود تا احیاناً شائبه تضعیف قوه مقننه در مقابل دولت پیش نیاید و به طور کلی باید عرض کنم که با توجه به حساسیت و حجم بالای کار نمایندگی، اصولاً چندشغله بودن نماینده به‌صلاح نیست و باید به صورت تمام وقت، فرصت‌ها را در جهت ایفای وظایف نمایندگی به کار گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet