هدر اصلی
1389/07/27 13:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
مصباحی‌مقدم:

مهم‌ترین مشکل اقتصاد کشور ابعاد گسترده دولت است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکل معوقات بانکی گفت: معوقات بانکی تنها یکی از مشکلات اقتصادی کشور است اما مهم‌ترین مشکل اقتصادی ما ابعاد گسترده دولت است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با فارس با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، گفت: معوقات بانکی یکی از مشکلات حوزه اقتصاد است که بیشتر با شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که غالبا در اختیار بخش دولتی و بخش خصوصی هستند، ارتباط دارد.

وی افزود: اگر بدهی‌های دولت و شرکت‌های زیرمجموعه دولت به بانک‌ها پرداخته شود، نزدیک به 50 درصد مشکل معوقات حل خواهد شد؛ در عین حال ‌50 درصد باقیمانده معوقات هم در اختیار حدود 100 نفر است که اتفاقا هیچ‌کدام از آنها آقازاده‌ هم نیستند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس گفت: این 100 نفر غالبا جزو کسانی هستند که سوابق کار اقتصادی و تجاری دارند و احتمالا منابع در اختیار آنها در امور مربوط به فعالیت خود هزینه نشده است؛ لذا نتوانسته‌اند که این منابع را به بانک‌ها بازگردانند.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: معوقات بانکی تنها یکی از مسائل اقتصادی کشور است اما مهم‌ترین مشکل اقتصادی ما "ابعاد گسترده دولت " است؛ حجم دولت بسیار بزرگ است و باید بر اساس سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی کوچک‌تر شود.

وی خاطر نشان کرد: با این وجود هر چه رو به جلو پیش می‌رویم، دولت به جای آنکه کوچک‌تر شود بزرگ‌تر هم می‌شود و علت این مسئله، اتکا به درآمد حاصل از نفت است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان متذکر شد: اگر قرار باشد دولت از درآمدهای نفتی استفاده کرده و در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند، به معنای بزرگ‌تر شدن دولت است و اگر شرکت‌های دولتی هم تقویت شوند، باز معنای بزرگ‌تر شدن دولت را می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet