هدر اصلی
1389/07/27 18:21:00
سرویس اقتصادی

طلایی که دور می‌ریزیم

**عبدالعزیز جمشید زهی نماینده مردم سراوان در هفته نامه مندیل سیستان نسبت به بی‌توجهی به خرما انتقاد کرد.

 صادرات خرما به علت مشکلاتی مانند نداشتن زیرساخت‌های لازم جهت صادرات، نداشتن استراتژی در بازار، نبود سردخانه‌ها و انبارهای مناسب و هماهنگ نبودن استان‌ها و مراکز تولید نتوانسته است در مقابل حجم تولیدی در کشور خودی نشان بدهد.

آمار‌ها نشان می‌دهد ایران در میان 20 کشور تولید‌کننده عمده خرما در جهان از لحاظ فروش در جایگاه مناسبی قرار ندارد. کشور ما با داشتن 6/30 درصد صادرات خرمای جهان فقط 27/9 درصد از ارزش صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است و این رقم نشان‌دهنده قیمت پایین خرمای ایران است.

با توجه به سیاست‌های اقتصادی دهه‌های اخیر در کشور که همواره شعار آن صادرات غیرنفتی و تمرکز بر آن بوده و هست، اهمیت اشتغال‌زایی خرما، وابستگی کشاورزی در مناطق تولید خرما به درآمد حاصل از آن و عقب ماندن ایران در میان کشور‌های تولید‌کننده خرما که به تکنولوژی‌های جدید مسلح شده‌اند، اهمیت به این محصول و توجه ویژه به مشکلات و نواقص آن بیشتر نمایان می‌شود.  طبق آماری که انجمن ملی خرمای ایران به نقل از فائو داده است عملکرد خرمای جهان 5هزار و831 کیلوگرم در هکتار اعلام شده است در صورتی که خرمای ایران تا رسیدن به این عملکرد 800 کیلو گرم در هکتار فاصله دارد.

استان‌های تولید‌کننده عمده خرما در ایران، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و کرمان هستند که در حال حاضر سیستان و بلوچستان بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این استان فاقد امکانات لازم جهت برداشت، نگهداری و بسته‌بندی است. تمامی مراحل کار به روش سنتی انجام می‌شود و این روش باعث هدر رفتن بخشی از تولیدات شده و خسارت‌های فراوانی را به نخل‌کاران وارد کرده است.

گرچه در سفر مقام معظم رهبری قرار شد اعتباراتی را برای احداث یک کارخانه فرآوری در جنوب استان اختصاص دهند اما عدم همکاری سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط مانع از انجا م این کار شد. در یکی از سفرهای ریاست‌جمهوری هم قول 27 میلیارد ریال برای احداث این کارخانه داده شد اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.  از آنجایی که سیستان و بلوچستان از بزرگترین تولید کنندگان خرما در ایران است و با مسئله خانمان‌برانداز بیکاری دست به گریبان است رونق این صنعت نه تنها درمسیر تو سعه استان، که می‌تواند از آن جهت که به ارزش صادرات خرمای ایران می‌افزاید مورد توجه باشد.

لازم به یادآوری است که شرایط کشت خرما در دنیا محدود به چند منطقه است و کشور ما با توجه به شرایط اقلیمی مناسب برای کشت این محصول می‌تواند جایگاه مناسبی داشته باشد. به نظر می‌رسد در صورت توجه و با برنامه‌ریزی اصولی میزان تولید خرما و سطح زیرکشت را می‌توان بالا برد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet