هدر موبایل
1389/07/27 18:51:00
سرویس اقتصادی
عباسپور خبر داد

نارضایتی اتاق بازرگانی ایتالیا از تحریم ایران

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شرکت‌های خصوصی ایتالیا و اتاق بازرگانی این کشور از تحریم ایران ناراضی بوده و درصدد راهکارهایی جهت دور زدن این تحریم‌ها هستند.

روح‌الله عباسپور نماینده بوئین‌زهرا و آوج در مجلس در گفت‌وگو با ولایت با اشاره به سفر یک هیأت پارلمانی ایران به ایتالیا گفت: اینجانب به همراه محسن کوهکن عضو هیأت رئیسه مجلس، بهمن محمدیاری نماینده تالش و احمد لطفی نماینده اراک در یک مأموریت شش روزه از طرف کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به ایتالیا سفر کردیم که جلساتی با مسئولین اتاق بازرگانی و برخی از شرکت‌های خصوصی آنجا داشتیم.

وی با بیان اینکه یکی از محورهای مورد بحث در این جلسات تحریم جمهوری اسلامی ایران از سوی غرب، اروپا و آمریکا بود، گفت: مسئولین اتاق بازرگانی و شرکت‌های خصوصی ایتالیا از این تحریمها به‌شدت ناراحت و ناراضی و نگران بودند و آن‌را به ضرر خود می‌دانستند.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل این نارضایتی‌ها اضافه کرد: آنها جمهوری اسلامی ایران را به‌عنوان شریک اقتصادی خود می‌دانند و بازار ایران، محلی برای فروش تکنولوژی و کالای آنها بوده و در واقع در بین کشورهای اروپایی، ایتالیا بیشترین مراوده را با ایران داشت که با تحریم ایران آنها نه تنها بازار خود را از دست داده، بلکه بازارهایی که در راستای ارتباط و تعامل با ایران به‌دست می‌آوردند را هم از دست می‌دهند.

عباسپور افزود: تحریم جمهوری اسلامی ایران باعث می‌شود تا قیمت انرژی افزایش یافته و همین امر باعث افزایش هزینه محصولات تولیدی آنها شود که این یکی دیگر از دلایل نگرانی آنها بود.

وی تصریح کرد: ایتالیایی‌ها معتقد بودند که در شرایط بحران همه در بحران قرار می‌گیرند و حتی شرایط ایتالیایی‌ها بدتر از دیگر کشورهای اروپایی می‌شود و این به ضرر آنهاست و همگی آنها در پی برنامه‌هایی با هدف رفع این معضل هستند.


پیشنهاد ایتالیاییها برای دور زدن تحریمها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه شرکت‌های ایتالیایی خود را ملزم و پایبند به تحریم نمی‌دانند، اضافه کرد: در این نشست‌ها پیشنهادهایی مطرح شد که از جمله آنها، برگزاری نشست‌های مشترک و تشکیل اتاق بازرگانی مشرک و برگزاری سمینار در ایتالیا جهت شناساندن ظرفیت‌ها و قابلیت‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران بود.

عباسپور با بین اینکه بخش اقتصاد ایتالیا از تحریم علیه ایران عصبانی است، خاطرنشان کرد: ایتالیایی‌ها با ارائه این پیشنهادها به دنبال راهکارهایی جهت دور زدن تحریم‌ها هستند و خواستار آن شدند تا سمینار مذکور با پیگیری‌های وزارت امور خارجه هر چه سریعتر برگزار شود تا آنها بتوانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را بیابند.

وی گفت: در این نشست‌های تخصصی، صاحبان صنایع و بخش‌های خصوصی کشور ایتالیا معتقد بودند که بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا مهارشدنی نیست و با تزریق پول تنها این بحران را مدتی به عقب برده‌اند و شرکت‌های خارجی برای رهایی از بحران به فکر سرمایه‌گذاری هستند.

 

تأکید هیأت ایرانی بر بیفایده بودن تحریمها

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول 30 سال گذشته همواره از سوی اروپا و آمریکا تحریم بوده، گفت: هیأت ایرانی بر عزم و اراده ملت و دولت ایران در مقابله با تحریم‌ها تأکید کردند و تصریح شد که این تحریم‌ها قبل از آنکه به ضرر ایران باشد به نفع ایران است و باعث خودکفایی در داخل می‌شود و این ادعا بارها در موارد متعدد به اثبات رسیده است. عباسپور به خودکفایی در تولید بنزین از سوی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: این امر نشان داد که در واقع این خود آنها هستند که بیش از ایران ضرر کردند.

وی تصریح کرد: ملت و دولت ایران با هیچ‌کس سر جنگ و دعوا ندارد اما در مقابل گستاخی و زورگویی خواهد ایستاد و همه و حتی دشمنان ایران به خوبی از این موضوع مطلع هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ما به آمریکا و اروپا پیشنهاد می‌دهیم که حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسند و از توطئه و دسیسه دست بردارند و بدانند که با این اقدامات خود نارضایتی در بین ملت خود را افزایش می‌دهند که نمونه آن را در ایتالیا شاهد هستیم.

عباسپور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط با دیگر کشورها تأکید دارد اما اگر کشور و دولتی بخواهد شیطنت کند و یا دست به توطئه بزند، با پاسخ قاطع و محکم ملت و دولت ایران مواجه خواهد شد.

وی گفت: تاریخ ملت ما تاریخ صلح و صفا و تاریخ انسان‌دوستی و آزادگی است. ما برای انسانها ارزش قائل هستیم و خواستار احترام متقابل از سوی آن کشورها می‌باشیم.


حضور لاریجانی در فراکسیون اصولگرایان اعتباربخش است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به معرفی نمایندگان مجامع استانها برای حضور در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: از استان قزوین محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس و نماینده مردم قزوین در این شورا حضور دارند و به فعالیت فراکسیونی مشغول هستند که اینجانب نیز در حد امکان در خدمت این فراکسیون برای کمک به امور جاریه هستم.

عباسپور افزود: حضور علی لاریجانی به‌عنوان رئیس مجلس در رأس فراکسیون به آن اعتبار خاصی می‌بخشد و ایشان به دلیل داشتن شخصیت برجسته و جایگاه ویژه در ارتقای جایگاه فراکسیون اصولگرایان مجلس مفید بوده‌اند.

وی تصریح کرد: البته ما معتقدیم که فراکسیون باید از کارآمدی و فعالیت بیشتری برخوردار باشد که امیدواریم در سال سوم فعالیت این فراکسیون شاهد رشد و شکوفایی و در عین حال برنامه‌ریزی هر چه جامع‌تر برای کمک به توسعه و پیشرفت کشور باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet