ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/05/14 14:50:00
سرویس صحن

دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون ثبت اسناد و املاک به تصویب نرسید

مجلس شورای اسلامی با تصویب دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون ثبت اسناد و املاک مخالفت کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت طراحان در مقدمه این طرح در مورد دلایل ارائه این دو فوریت گفته‌اند: کلیه املاک غیر منقول اعم از عرصه و اعیان که دارای سند مالکیت است علاوه بر احساس امنیت برای مالک موجب پیشگیری از وقوع جرم می‌شود زیرا با سند عادی ممکن است ملک به صدها نفر فروخته شود اما با سند رسمی نمی‌توان اینکار را انجام داد لذا باید راه آسان و ممکن برای صدور سند مالکیت باز باشد.

عزت الله یوسفیان نماینده آمل در دفاع از دو فوریت این طرح اظهار داشت: همانطور که برای افراد جامعه شناسنامه صادر می‌شود زمین‌های کشاورزی و ساختمانی هم باید دارای سند شناسنامه‌ای باشند.

وی با اشاره به مواد 8 و 147 قانون ثبت اسناد و املاک کشور گفت: صدور سند برای زمین‌هایی که فاقد سند بود تاکنون طبق مواد فوق الذکر صورت می‌گرفت اما با توجه به تغییر شرایط نیاز است تا قانون قبلی اصلاح شود.

یوسفیان گفت: مشکل موجود اینست که کشاورزان برای دریافت وام به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و آنها در ازای اعطای تسهیلات سند مالکیت را درخواست می‌کنند و این در حالیست که خیلی از این زمین‌ها فاقد سند رسمی است.

وی خاطرنشان کرد: طرح جدید با کارهای کارشناسی که انجام شده راه را بر هر نوع سوء‌استفاده بسته  است.

اما کریم شافعی در مخالفت با این دو فوریت گفت: از دوستان عزیز می‌خواهم به این طرح که تحت عنوان حمایت از خانواده‌های شهدا و کشاورزان داده شده به دقت توجه کنند.

وی افزود: طرح اصلاح مواد 8 و 147 قانون ثبت اسناد اجرا شد و نتایج آن این بود که صدها هزار کیلومتر از باغات با قولنامه‌های دستنوشته تغییر کاربری داده شد.

نماینده مرند و جلفا گفت: براین اساس نه تنها باغات و زمین‌های کشاورزی نابود شد بلکه بسیاری از منابع ملی در مقررات این قانون به تاراج رفت.

وی افزود: اگر گفته می‌شود برای صدور سند رسمی برای زمین‌ها موانع قانونی وجود دارد باید موانع را از پیش پا برداشت نه اینکه قانون را دور بزنیم.

وی تصریح کرد: هیچ فوریتی برای اصلاح قانون موجود نیست و اگر می‌خواهیم قانون را هم اصلاح کنیم باید با کار کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس همراه باشد.

موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد هم در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: ارائه این دو فوریت برای پاسخ به نیاز افرادی است که می‌خواهند سند ثبتی برای زمین‌هایشان داشته باشند.

اما محمد دهقان در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: نیاز به ارائه طرح دو فوریتی نیست دولت خودش لایحه بدهد تا کار کارشناسی بر روی آن انجام شود و امکان سوء استفاده هم وجود نداشته باشد.

این گزارش می‌افزاید: در ادامه دو فوریت طرح اصلاح موادی از قانون ثبت اسناد و املاک کشور به رای گذاشته شد که نمایندگان به آن رای ندادند. سپس یک فوریت آن به رای گذاشته شد که آن هم به تصویب مجلس نرسید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet